 |
Akcja "Czytamy Stary Testament" ? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-05-2012 19:43 | Kaszman (396 punktów) | Akcja "Czytamy Stary Testament" ?
16 na 16 | Dlaczego by nie powybierać "ciekawszych" fragmentów z ST i hmmm... Czytać ich zawsze i wszędzie, tylko jak, żeby wierzący słuchali ? Taka terapia szokowa ? Bo na tą całą akcję z apostazją patrzę z politowaniem trochę, niestety. Tydzień ? Parę osób wyjdzie z tego kościoła i nic z tym dalej. Dlaczego by nie przywalić z grubej rury ? Po co się cackać ? Tydzień tu nie wystarczy. Wyobrażam sobie plakat z napisem "Chcesz, by twoje dziecko myślało, że możesz je zabić ?" To by było coś - teraz mam wrażenie, że taki Głódź siedzi i śmieje się z apostatów. No nie wiem, może jakiś inny pomysł, ale musi być mocny, a nie "Przepraszam, czy mogę dokonać apostazji ? Dziękuję." To są łaskotki, więc trudno, żeby się nie śmiali. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | > Dlaczego by nie powybierać "ciekawszych" fragmentów z ST i hmmm... Czytać ich zawsze i wszędzie,> tylko jak, żeby wierzący słuchali ? Taka terapia szokowa ? Bo na tą całą akcję z apostazją patrzę zZnam kilka na pamięć i przy różnych okazjach opowiadam. Oczywiście nie dosłownie, ale znaczenie zachowuję. Miny słuchaczy są bezcenne.  Jakie masz ulubione historie? Powymieniajmy się doświadczeniami. U mnie największym hitem jest Lot z córkami jako boski wzorzec moralności.
|
|
 | 4 na 4 |
 | 5 na 5 | catseye (1381 punktów) | > Jakie masz ulubione historie? Powymieniajmy się doświadczeniami. Jak to z Exodusem było Cytat:Wj 6: 3 Ja zaś uczynię nieustępliwym serce faraona i pomnożę moje znaki i moje cuda w kraju egipskim. 4 Faraon nie usłucha was, toteż wyciągnę rękę moją nad Egiptem i wywiodę z Egiptu moje zastępy, mój lud, synów Izraela z pośrodka nich, wśród wielkich kar. 5 I poznają Egipcjanie, że Ja jestem Pan, gdy wyciągnę rękę przeciw Egiptowi i wyprowadzę z pośrodka nich Izraelitów. Wj 11: 9 Pan rzekł do Mojżesza: «Nie usłucha was faraon, aby stały się liczniejsze cuda w ziemi egipskiej». Wj 12: 12 Tej nocy przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej od człowieka aż do bydła i odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan. 13 Krew będzie wam służyła do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej, gdy będę karał ziemię egipską. ... 29 O północy Pan pozabijał wszystko pierworodne Egiptu: od pierworodnego syna faraona, który siedzi na swym tronie, aż do pierworodnego tego, który był zamknięty w więzieniu, a także wszelkie pierworodne z bydła. Zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam: miłosierny jest Pan Cytat:Lb 31: 7 Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn. 8 Zabili również królów madianickich. Oprócz tych, którzy zginęli [w walce]: Ewi, Rekem, Sur, Chur i Reba - razem pięciu królów madianickich. Mieczem zabili również Balaama, syna Beora. 9 Następnie uprowadzili w niewolę kobiety i dzieci madianickie oraz zagarnęli jako łup wszystko ich bydło, stada i cały majątek. 10 Spalili wszystkie miasta, które tamci zamieszkiwali, i wszystkie obozowiska namiotów. 11 Zabrawszy następnie całą zdobycz, cały łup złożony z ludzi i zwierząt, 12 przyprowadzili jeńców, zdobycz i łup do Mojżesza, kapłana Eleazara i całej społeczności Izraelitów, do obozu, który się znajdował na równinach Moabu, położonych nad Jordanem naprzeciw Jerycha. 13 Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta społeczności wyszli z obozu naprzeciw nich. 14 I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i setników, którzy wracali z wyprawy wojennej. 15 Rzekł do nich: «Jakże mogliście zostawić przy życiu wszystkie kobiety? ... 17 Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. 18 Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu. Dialektyczna konsekwencja (jedna z wieeelu, oczywiście) Cytat:Lb 20:15 Niegdyś powędrowali przodkowie nasi do Egiptu, i przebywaliśmy tam długi czas. Egipcjanie jednak źle się obchodzili z nami, podobnie jak i z przodkami naszymi . ... do porównania z ...Cytat:Lb 11:5 Wspominamy ryby, któreśmy darmo jedli w Egipcie, ogórki, melony, pory, cebulę i czosnek I mój faworyt: trzymaj z Panem, a źle ci nie będzie! Cytat:Lb 18:8 Mówił dalej Pan do Aarona: "Ja oddaję ci dary odłożone dla mnie. Ze wszystkich świętych darów Izraela daję tobie i synom twoim jako należność wiekuistą na mocy namaszczenia. 9 Z darów najświętszych, o ile nie zostaną spalone, przypadną tobie: dary ofiarne przy wszystkich ofiarach z pokarmów, ofiarach przebłagania i zadośćuczynienia, które mi przynoszą. Jako rzeczy najświętsze będą należeć do ciebie i synów twoich.
|
|
 | 1 na 1 | Kaszman (396 punktów) | Mnie się "spodobała" (wstrząsnęła raczej - to było kilka lat temu) historyjka z człowiekiem (nie pamiętam już imienia), który posłał żonę na gwałt, a potem pociął ją na kawałki. Także Jeftego, który spalił swoją córkę żywcem zapamiętałem.
|
|
|  | 1 na 1 | astrotaurus (12445 punktów) | >historyjka z człowiekiem (nie pamiętam już imienia), który posłał żonę na gwałt, a potem pociął ją na kawałki. Byłoby dziwne, gdybyś pamiętał jego imię, bo jest opisany jako lewita z Efraima. A historyjka zaiste niewąska.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
|
|
7 na 7 | RadRado (1047 punktów) | Wydaje mi się, że przywaleniem z grubej rury w stylu biblijnym mogły by być billboardy tego typu : wewastetim(*)lord-works-in-mysterious-ways/Trochę to kosztuje, ale jakby choć jeden taki przywiesić gdzieś nieopodal kościoła
|
|
 | 5 na 5 | Selanos (12869 punktów) | > Trochę to kosztuje, ale jakby choć jeden taki przywiesić gdzieś nieopodal kościoła  Toby kościół taki armagedon zgotował wieszającemu, że trzeba by było wypłacić jego ojcu 50 sztuk srebra i błogosławiony byłby ten który rozbiłby jego/jej głowę o kamień. To jest Polska właśnie
|
|
8 na 8 Wściekły Azot (849 punktów) (zablokowany) | >> Bo na tą całą akcję z apostazją patrzę z politowaniem trochę, niestety. Tydzień ? Parę osób wyjdzie z tego kościoła i nic z tym dalej.<<
Pełna zgoda. Również ze zdaniem prof. Mikołejko, który konstatuje, że skoro szwędamy się po zakrystiach skamląc o wypiskę obudowaną jeszcze upokarzającym skeczem z mamrotaniem formułek przy świadkach w wypastowanych butach, to potulnie i kapitulancko przystajemy na warunki, jakie dyktuje nam kler. A przecież i tak NIE wygumują nas trwale z rubryki, NIE wyksięgują i NIE przyznają się państwu do tąpnięć w statystykach.
Najważniejsze - nie oddawać im osesków. Mają co najmniej 18 lat na to, żeby przekonać kogoś do ochrzczenia się samodzielnie, dobrowolnie i świadomie.
|
|
 | 1 na 1 | Kaszman (396 punktów) | Może nie do końca chciałem zniechęcać do apostazji.  Kto jest zdecydowany, niech jej dokonuje, dla mnie to jest za mało.
|
|
 | | Frank Holman (5897 punktów) | >Najważniejsze - nie oddawać im osesków. Mają co najmniej 18 lat na to, żeby przekonać kogoś do ochrzczenia się samodzielnie, dobrowolnie i świadomie. NIESTETY! Ich czary-mary nie ma skutków cywilnych, więc państwo nie będzie tu interweniować, gdy zastosują swoje "prawo", że 7-letnie dziecko jest już wystarczająco "świadome", by samodzielnie podjąć decyzję o tym, by do nich przystąpić (sic). To horror, bo przez te 7 lat to się tak czy inaczej opowiada dziecku w większości bajki. Więc jak tu zapewnić racjonalność, jak zawsze z boku czai się np. nawiedzona babcia, albo inny fanatyk... ?
|
|
7 na 7 | Selanos (12869 punktów) | W większości przypadków, nie warto. Próbowałem cytować co ciekawsze fragmenty moim znajomym wierzącym, nie podziałało. Kręcili coś w stylu "to taka tradycja, prawo żydowskie, kościół się zmienił, w nowym testamencie, to nie tak...". Ewentualnie następowała dziwna konsternacja i szybka zmiana tematu.
Z apostazji nie skorzystam. Po pierwsze, to i tak nie ma znaczenia, owieczek w KrK w Polsce zawsze będzie 95% bo tak jest dla Krk wygodnie, po drugie, nie mam zamiaru być na łasce bądź niełasce księdza który może zezwoli, może nie zezwoli, może będzie kazał czekać n miesięcy. Po trzecie, nie będę znajomych ciągał po kościołach, szkoda mi mojego czasu, cudzego jeszcze bardziej. Świadków się zachciewa...
Ojcem chrzestnym nie będę, dziecka nie ochrzczę, do kościelnego ślubu nie pójdę, na tacę nie dam, a na kościelnym cmentarzu nie spocznę, chociaż jeśli chodzi o to ostatnie to będę miał mało do powiedzenia. Jeżeli będę miał dzieci, to nauczę je myśleć, a nie odklepywać magiczne zaklęcia.
Amen
|
|
 | 3 na 3 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | >W większości przypadków, nie warto. Próbowałem cytować co ciekawsze fragmenty moim znajomym wierzącym, nie podziałało. Kręcili coś w stylu "to taka tradycja, prawo żydowskie, kościół się zmienił, w nowym testamencie, to nie tak...". Ewentualnie następowała dziwna konsternacja i szybka zmiana tematu.
Niektórych to sprowokuje do myślenia. Innych do sprawdzenia tekstu oryginału. Księża mówią, że należy czytać pismo święte i mają rację. Ważne które fragmenty się czyta.
|
|
|  | 4 na 4 | Kaszman (396 punktów) | >Niektórych to sprowokuje do myślenia. Innych do sprawdzenia tekstu oryginału. Księża mówią, że należy czytać pismo święte i mają rację. Ważne które fragmenty się czyta.
Ważnie też, żeby nie przestawać po jednym razie. Nikt nie zmieni zdania po jednym cytacie, choćby najbardziej obrzydliwym.
|
|
|  | 5 na 5 | astrotaurus (12445 punktów) | > Spokojnie, w Nowym Testamencie też znajdziesz kilka rodzynków  Owszem, ale Jezus o przecież ten sam typ co w Starym choć religijni rzadko to kojarzą i przypominanie im, że słodki i ofiarny Jezusek betlejemski wyrzynał bez pardonu co się pod rękę nawinęło nie jest miodem na ich serca.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
|
|
|  | 1 na 1 | Aleksander Głowacki (1725 punktów) | > Spokojnie, w Nowym Testamencie też znajdziesz kilka rodzynków  Np. w Dziejach Apostolskich jest historia jak św Piotr zabił małżeństwo mocą miłosierdzia Chrystusowego za... kłamstwo - w zasadzie to nawet nie tyle za kłamsto co za mówienie półprawdy. Chodziło o to, że przekazali oni datek na kosciół mówiąc że oddają cały majątek podaczas gdy oddali tylko jego część.
|
|
8 na 8 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > Dlaczego by nie powybierać "ciekawszych" fragmentów z ST i hmmm... Czytać ich zawsze i wszędzie,> tylko jak, żeby wierzący słuchali ? Taka terapia szokowa ?> Dlaczego by nie przywalić z grubej rury ? Po co się cackać ? Tydzień tu nie wystarczy. Wyobrażam> sobie plakat z napisem "Chcesz, by twoje dziecko myślało, że możesz je zabić ?"Pomysł sam w sobie fajny - jednak w razie czego wszystko zwalą na żydów...
Jezus spojrzał się łaskawie na mnie i powiedział mi, że jest przez dzieci ciężko obrażany. (św. Faustyna)
|
|
5 na 5 | Alicja Duda (25557 punktów) | >Dlaczego by nie powybierać "ciekawszych" fragmentów z ST i hmmm... Czytać ich zawsze i wszędzie.. Nowy testament też jest niczego sobie. O tym , że kto nie ma w nienawiści rodziców nie może iść za Jezusem, a i ewangeliści mają swój urok.
Zmień politykę, głosuj na kobiety.
|
|
2 na 2 | brzezińska43 (1294 punktów) | Bardzo podoba mi się początek in gremio. Jednak wiele radości sprawia mi opowieść o stworzeniu człowieka.1.27. I stworzył Bóg człowieka na obraz swój.Na obraz Boga stworzył go.Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich. 2.21. Wtedy zesłał Pan Bóg głęboki sen na człowieka, tak że zasnął..Potem wyjął jedno z jego żeber i wypełnił ciałem to miejsce. 2.22. A z żebra, które wyjął z człowieka ukształtował Pan Bóg kobietę i przyprowadził ją do człowieka. 2.23. Wtedy rzekł człowiek: Ta dopiero jest kością z kości moich i ciałem z ciała mojego...
|
|
5 na 5 | astrotaurus (12445 punktów) |
> tylko jak, żeby wierzący słuchali ?Ano jak? To bardzo trudne podważyć wiarę argumentami ( w co motłoch bez dowodów uwierzył jakże byśmy to mogli dowodami obalić), wieloletnie pranie mózgu robi swoje. Cytat pasujący to Słowo Boże - precyzyjne, nadwieczne itp; cytat nie pasujący to marna literatura głupków co nic nie pojęli, a z którymi biedny Bozia musiał współpracować. > Taka terapia szokowa ?Jestem za, to działa, ale wymaga dużej cierpliwości - taki szok z opóźnionym zapłonem i mocno rozciągnięty w czasie.  > "Chcesz, by twoje dziecko myślało, że możesz je zabić ?"Jedno z mocniejszych i jako jeden z niewielu motywów przemawia jakoś do wierzących odbiblijnych - buta ich odpowiedzi na dictum Abraham/Izaak jest na ogół mniejsza niż zwykle, choć wytłumaczenie znajdąI jeszcze smaczny cytat "dziecięcy" Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: «Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!» 24 On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
|
|
 | 1 na 1 | Kaszman (396 punktów) | >Ano jak? >To bardzo trudne podważyć wiarę argumentami ( w co motłoch bez dowodów uwierzył jakże >byśmy to mogli dowodami obalić), wieloletnie pranie mózgu robi swoje.
Chodzi o to, żeby ludzie najpierw zaczęli dostrzegać oczywiste absurdy, nie wymagam, żeby wszyscy zaczęli myśleć racjonalnie, bo to nierealne, ale widzieć czystą głupotę ? Jak najbardziej. Przez długi czas nie będą tego chcieli przyznać, ale jak będzie im się to krzątać w myślach sporo ludzi musi w końcu, sami przed sobą przyznać, będą wrzaski, będzie łamanie krzeseł(jak to powiedział mój nauczyciel).
>Jestem za, to działa, ale wymaga dużej cierpliwości - taki szok z opóźnionym zapłonem >i mocno rozciągnięty w czasie.
Ale skuteczny.
|
|
 | 1 na 1 | Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów) |
> I jeszcze smaczny cytat "dziecięcy"To ja dorzucę inny: Ps 137,8-9:Córo Babilonu, niszczycielko, szczęśliwy, kto ci odpłaci za zło, jakie nam wyrządziłaś! Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci.
If you only have a hammer, you tend to see every problem as a nail.
|
|
2 na 2 Sobieski20 (1136 punktów) (zablokowany) | Tez jestem przeciwny apostazji. Gdybym to zrobil to stracil bym argument w dyskusji. Bo kiedy ktos mowi ze w polsce jest 95% katolikow to ja sobie wypraszam i mowie ze to mnie ma na mysli (skoro maja mnie w ksiegach choc jestem ateista) i zeby sie nie wypowiadal w moim imieniu. Co powinnismy zglembic jako racjonalisci to metodologie tych ich 95% i innych podobnych danych. Oni na przyklad zwykli mawiac ze z corocznego badania wynika ze iles procent wiernych chodzi do kosciola i praktykuje. Potem slyszymy ze tyle procent Polakow.... A ja chcialbym wiedziec co jest w mianowniku tego ulamka. Bo domyslam sie ze nie Polacy a wierni i to zapewne ci ktorzy sa zarejestrowani w parafi xyz. Nie zdziwil bym sie gdyby z mianownika wyjeto rownierz male dzieci (ktore zapewne wlicza sie do tych mitycznych 95%) Sam nie mam mozliwosci bo jestem emigrantem ale wydaje mi sie ze warto jakos zglembic ten temat i dowiedziec sie czym oni tak naprawde sie chwala w tych nadmuchanych statystykach.
|
|
 | | liliac (147340 punktów) | Pisz, proszę, poprawnie. Cytat:§21. Treść wypowiedzi powinna być napisana w poprawnej polszczyźnie, bez błędów; w razie wątpliwości, należy posłużyć się słownikiem lub innym sposobem sprawdzania pisowni
|
|
|  | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | > Pisz, proszę, poprawnie.> Cytat:§21. Treść wypowiedzi powinna być napisana w poprawnej polszczyźnie, bez błędów; w razie wątpliwości, należy posłużyć się słownikiem lub innym sposobem sprawdzania pisowni > To nie błąd, to literówka.... Słowo "zglembic" pochodzi od słowa glemp, tylko literka b i p się przestawiła. To starosłowiańskie słowo... Czy moderatorzy nie czytują słownika języka polskiego?
|
|
| |  | | Łukasz Nowakowski (1 punktów) | A słowo "równierz" skąd pochodzi???
|
|
| | |  | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | > A słowo "równierz" skąd pochodzi???> To bardzo proste... to skrót od nierządu w rowie: rów...nierz...ąd.... Dziwię się, jak można tego nie wiedzieć... To stare słowo, a w każdym razie o wiele starsze, niż tirówki (a to już wszyscy chyba wiedzą, co oznacza?)
|
|
2 na 2 | Miły (925 punktów) | Fajna inicjatywa, obawiam się tylko jednego. Hierarchowie kościelni z różnymi fatycznymi propagatorami katolicyzmu wyskoczą z tym, że ST się już nie liczy no, bo przecież Jezus w Nowym Testamencie głosił, że przyszedł, by znieść stare nakazy- cóż nie do końca się to zgadza, bo w różnych fragmentach biblii Jezus twierdzi zgoła co innego- to zresztą bardzo dobry dowód na logiczne sprzeczność w biblii. W ogóle zastanawiam się w tym momencie jak to jest, że chrześcijański bóg jest rzekomo doskonały- czyli nie musi się zmieniać-, za to widać wyraźną różnicę między bogiem st a nowego. Wychodzi na to , że ten bóg jest zależny od zmiennej kultury ludzi
|
|
 | 2 na 2 | Kaszman (396 punktów) | > Fajna inicjatywa, obawiam się tylko jednego. Hierarchowie kościelni z różnymi fatycznymi propagatorami katolicyzmu wyskoczą z tym, że ST się już nie liczyOskarżymy ich o herezję. 
Where's your god now ?
|
|
 | 9 na 9 | liliac (147340 punktów) | > Fajna inicjatywa, obawiam się tylko jednego. Hierarchowie kościelni z różnymi fatycznymi propagatorami katolicyzmu wyskoczą z tym, że ST się już nie liczy no, bo przecież Jezus w Nowym Testamencie głosił, że przyszedł, by znieść stare nakazyTak całkiem się odeń jednak nie odżegnują - zwróć uwagę na uroczy w swej wymowie komentarz na wiara.pl dotyczący sceny z łysym Elizeuszem, niegrzecznymi dziećmi i niedźwiedziami: Cytat:Ta konkretna scena pokazuje, że nie godzi się z nikogo kpić czy obrzucać wyzwiskami. Zwłaszcza proroka, będącego przecież Bożym człowiekiem. Czy to rozwiązanie jest drastyczne? Tak się nam wydaje. Gdy jednak człowiek uświadamia sobie, o jaką wartość chodziło, przestaje się dziwić. Te dzieci (inni tłumaczą "wyrostki", czyli raczej młodzież) kpią z proroka. Wygolona głowa było oznaka jego misji, a oni się z niego naśmiewali. Czyli kpili poniekąd z samego Boga. Czy to, ze natychmiast zostali wezwani przed sąd Boży jest niesprawiedliwe? Te fragmenty tylko wam się wydają drastyczne
|
|
|  | 3 na 3 | Miły (925 punktów) | > Tak całkiem się odeń jednak nie odżegnują - zwróć uwagę na uroczy w swej wymowie komentarz na wiara.pl dotyczący sceny z łysym Elizeuszem, niegrzecznymi dziećmi i niedźwiedziami:> Cytat:Ta konkretna scena pokazuje, że nie godzi się z nikogo kpić czy obrzucać wyzwiskami. Zwłaszcza proroka, będącego przecież Bożym człowiekiem. Czy to rozwiązanie jest drastyczne? Tak się nam wydaje. Gdy jednak człowiek uświadamia sobie, o jaką wartość chodziło, przestaje się dziwić. Te dzieci (inni tłumaczą "wyrostki", czyli raczej młodzież) kpią z proroka. Wygolona głowa było oznaka jego misji, a oni się z niego naśmiewali. Czyli kpili poniekąd z samego Boga. Czy to, ze natychmiast zostali wezwani przed sąd Boży jest niesprawiedliwe? > Te fragmenty tylko wam się wydają drastyczne  No i to mnie powala u wierzących. Potrafią bardzo wytykać zbrodnie różnych systemów, które zwalczały teizm np radziecki komunizm- jeszcze błędnie nazywając je ateistycznym, prawidłowo należy je określić anty teistycznymi i komunistycznymi- przy czym warto zwrócić uwagę na to, że sam komunizm z czasem sam zaczął przybierać znamiona jakiegoś kultu-ale to już temat na inną dyskusję. Jednak jakimś sposobem z równie dużą gorliwością nie potrafią potępić zbrodni w imię pewnej religii. Mało tego, jeszcze tak jak powyżej silą się na szukanie jakiś tłumaczeń na zbrodnię. No i tu ukazuje się ideologiczne zaślepienie części jednostek, według nich zbrodnie w imię ideologii wszelakich to jak najbardziej zbrodnie, pomijając oczywiście chrześcijaństwo. Dobrze przynajmniej, że sobie nie mogę zarzucić takiego zaślepienia i zbrodnię widzę bez względu na to czy ktoś czyni ją w imię tego czy innego boga, który obiecuje armię dziewic czy czynił ją w imię takich absurdów jak komunistyczny raj na ziemi. Cóż zbrodnia w imię boga to nie zbrodnia ,tylko sprawiedliwość- zdaniem tych najbardziej gorliwych. Ja się takim usprawiedliwianiem zbrodni u tych, którzy dostrzegają zbrodnie wszystkich poza pewną religią brzydzę. Cytując biblię- którą większość wierzących zna bardzo słabo  :"widzisz drzazgę w oku brata swego a belki w oku własnym nie dostrzegasz."
|
|
 | 2 na 2 | astrotaurus (12445 punktów) |
> W ogóle zastanawiam się w tym momencie jak to jest, że chrześcijański bóg jest rzekomo doskonały- czyli nie musi się zmieniać-, za to widać wyraźną różnicę między bogiem st a nowego. Wychodzi na to , że ten bóg jest zależny od zmiennej kultury ludzi Stary! To jest Bóg i on jest - jak przepięknie ujął kolega Marcuch w innym wątku - logicznie niezależny.  Się znaczy: niezmienny, ale postępowy.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
|
|
3 na 3 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Dlaczego by nie powybierać "ciekawszych" fragmentów z ST i hmmm... Czytać ich zawsze i wszędzie, >tylko jak, żeby wierzący słuchali ?
Ja kseruję wybrane strony ze ST i z odpowiednim komentarzem wywieszam w domu w widocznym miejscu (część rodziny jest mocno katolicka). Czy działa? Mam nadzieję, że "kropla drąży skałę", bo póki co udają, że nic nie widzą.
Świetne kawałki to początki kariery Mojżesza (zamordowanie Egipcjanina i ukrycie zwłok w piachu; Bóg na postoju próbuje bezskutecznie zabić Mojżesza; Mojżesz z kumplami mordują tysiące własnych ludzi itd.) oraz historie Dawida, Jozuego, zburzenie Jerycha itd. Właściwie trudno otworzyć ST by nie trafić na zbrodnie w imię Jahwe.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
1 na 1 | Marcin Pietrasz (13 punktów) | Mój kolega kreacjonista na te cytaty odpowie: mówi Bóg do ciebie? Każe ci kogoś mordować? A w ogóle to nie patrzy się na to co ci ludzie tam robią w Biblii tylko na przykazania. Odpowiadam, że te fragmenty udowadniają, że Bóg nie jest miłosierny i sprawiedliwy, ale jego oczywiście to nie przekonuje. Poza tym mówi, że jeśli Bóg każe mordować różne narody to widocznie ma powód.
|
|
2 na 2 | brzezińska43 (1294 punktów) | No i kamienne tablice spajają testament nowy ze starym. Daje to możność dużej swobody interpretacyjnej i przywoływania cytatów potrzebnych w zależności od przebiegu dyskusji.Jednak winniśmy uważać, bo "obraza uczuć religijnych" czuwa. Bezbożnicy! Gromadźcie używki na wypadek czasowego odosobnienia! Koniecznie z polską akcyzą, bo te zza wschodniej granicy zarekwirują." Miłość cierpliwa jest..."
|
|
2 na 2 | Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów) | > Dlaczego by nie powybierać "ciekawszych" fragmentów z ST i hmmm...Podam linki do moich ulubionych Oto arcydzieła złorzeczenia:Kpł 26,14-45Pwt 28,15-68 A tu coś o miłosiernym, nieskończenie dobrym i łaskawym Bogu:Pwt 28,63:A jak Pan radował się, wyświadczając wam dobro i rozmnażając was, tak radować się będzie, gubiąc was i tępiąc, i zostaniecie wytępieni z ziemi, do której idziesz, aby ją objąć w posiadanie. Ps 68,22-24:Zaiste Bóg kruszy głowy swym wrogom, kudłatą czaszkę tego, co postępuje grzesznie. Pan powiedział: «Z Baszanu mogę [cię] wyprowadzić, mogę wyprowadzić z głębiny morskiej, byś stopę twą we krwi umoczył, by języki psów twoich miały kęsek z wrogów». Ps 110,6:Będzie sądził narody, wzniesie stosy trupów, zetrze głowy jak ziemia szeroka. Pan Jezus kazał modlić się za nieprzyjaciół. Można to robić np. słowami Psalmisty:Ps 54,7:Niechaj zło spadnie na moich przeciwników i przez wzgląd na Twą wierność zniwecz ich! Ps 58,8-12:Niech się rozejdą jak spływające wody, niech zwiędną jak trawa na drodze. (9) Niech przeminą jak ślimak, co na drodze się rozpływa, jak płód poroniony, co nie widział słońca. (10) Zanim ich ciernie w krzak się rozrosną, niech powiew burzy go porwie, póki jest zielony. (11) Sprawiedliwy się cieszy, kiedy widzi karę, myje swoje nogi we krwi niegodziwca. (12) A ludzie powiedzą: «Uczciwy ma nagrodę; doprawdy, jest Bóg, co sądzi na ziemi». Ps 109,7-19:Gdy go sądzić będą, niech wyjdzie jako przestępca, niech prośba jego stanie się winą. Niech dni jego będą nieliczne, a urząd jego niech przejmie kto inny! Niechaj jego synowie będą sierotami, a jego żona niech zostanie wdową! Niech jego dzieci wciąż się tułają i żebrzą, i niech zostaną wygnane z rumowisk! Niechaj lichwiarz czyha na całą jego posiadłość, a obcy niech rozdrapią owoc jego pracy! Niech nikt nie okaże mu życzliwości, niech nikt się nie zlituje nad jego dziećmi! Niech jego potomstwo ulegnie zatracie; niech w drugim pokoleniu zaginie ich imię! Niech Pan zapamięta winę jego ojców, niech grzech jego matki nie będzie zgładzony! Niech zawsze stoją przed Panem i niech On wykorzeni z ziemi pamięć o nim, za to, że nie pomyślał, by okazać życzliwość, lecz prześladował biedaka i nieszczęśliwego, i w sercu strapionego śmiertelnie. Miłował złorzeczenie: niech się nań obróci; w błogosławieństwie nie miał upodobania: niech od niego odstąpi! Niech się odzieje przekleństwem jak szatą; niech ono przeniknie jak woda do jego wnętrzności i jak oliwa [wejdzie] w jego kości! Niech mu będzie jak odzienie, które go okrywa, i pas, którym stale się opina. Ps 140,9b-12:Niech nie podnoszą głowy ci, którzy mnie otaczają, niech dzieło ich warg przygniecie ich samych! Niech spadnie na nich deszcz węgli ognistych; niech zwali ich do dołu, by się nie dźwignęli! Niech nie ostanie się w kraju mąż złego języka: gwałtownika niech ogarną nieszczęścia. Ps 143,12:A w swojej łaskawości zniszcz moich wrogów i wytrać wszystkich, którzy mnie dręczą, albowiem jestem Twoim sługą. Na temat dżihadu:Jl 4,9-10:Rozgłoście to między narodami, przygotujcie się na świętą wojnę, wezwijcie bohaterów! Niech przybędą i niech się zaciągną wszyscy mężowie waleczni! Przekujcie lemiesze wasze na miecze, a sierpy wasze na oszczepy; kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem». Aha, i na wszelki wypadek cytat z Katechizmu Kościoła katolickiego:KKK:105 Bóg jest Autorem Pisma świętego. "Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego. Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane" [Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 11].
106 Bóg natchnął ludzkich autorów ksiąg świętych. "Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał" [tamże].
107 Księgi natchnione nauczają prawdy. "Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia" [tamże].
If you only have a hammer, you tend to see every problem as a nail.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|