Racjonalista - Strona głównaDo treści
Świecki laikat umysłów zniewolonych

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
01-08-2008 16:24dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
Świecki laikat umysłów zniewolonych
Ocena 7 na 7
Kochane Racjonalistki i Drodzy Racjonaliści!

Czy uważaci się za ludzi świeckich? Czy uważacie się za przedstawicieli laikatu? Różne słowniki podają różne bełkotliwe definicje świeckości i laickości, które tylko mącą obraz i są niemal obrazą rozumu. Warto zrozumieć te pojęcia i wyzwolić swój umysł ze omamienia przez dym kadzideł. W tym wypadku dobrze jest zrozumieć przeciwieństwa tych pojęć.

Co jest przeciwieństwem słowa "laicki", a co "świecki"?

Otóż przeciwieństwem słowa laicki może być słowo duchowny. Warto sobie uświadomić, że laikat jest analogiem ludu w ustroju feudalnym czy socjalistycznym. Laikat jest klasą niższą, duchowieństwo jest klasą wyższą, tak jak lud jest klasą niższą, arystokracja (biurokracja) jest klasą wyższą.

Laickość jest postawą pokornego trzymania się swojej niskiej pozyji, postawą rezygnacji z udziału w życiu duchowym państwa, postawą rezygnacji z roszczeń i ambicji wejścia do klasy wyższej. "Dajcie na więcej praw i wolności, a my nie będziemy kwestionować waszej władzy".

Jeszcze gorzej jest ze słowem "świecki". Jego przeciwieństwem jest "klasztorny". Ksiądz świecki, to ten, który obsługuje egzoteryczną część państwa, ksiądz nieświecki, to ten, którego działalność jest w pełni ezoteryczna, np. prowadzi mszę świętą dla mnichów, gdzie ludzie z laikatu nie mają wstępu. Życie świeckie, to jest nasze życie z perspektywy Kościołą, przeciwieństwem życia śwwieckiego jest życie klasztorne. Szkoły świeckie, to szkoły z programem dla ludu, zawierającym tylko wiedzę egzoteryczną, a w praktyce tylko propagandę dla ludu.

Słowa "świecki" i "laicki" nie zostały przypadkiem wprowadzone do języka potocznego. Te słowa mają na celu ludzi ogłupić, aby żądając praw i wolności, nadal kręcili się w zaklętym kręgu satelitów Kościoła. Walka o laickie państwo i świeckie szkoły jest jak walka więźnia o prawo do swobodnego wyrażania swoich przekonań - drzwi celi tymczasem pozostają zamknięte.

Wyzwoleniem z laickości i zależnoci od Kościoła jest przejście na pozycje walki o wolność i demokrację. Dla Polski, paradygmat laicki z Francji czy Niemiec jest bez wartości, bo ani Niemcy ani Francuzi nie mają umysłów zniewolonych przez katolicką propagandę. Polsce potrzebny jest amerykański paradygmat Poprawek do Konstytucji, czyli paradygmat Praw Człowieka i Obywatela. Przyjrzyjcie się uważnie USA. Amerykanie nie tworzą laikatu, mimo że są często bardziej fanatyczni religijnie niż Polacy. W USA nie ma stosunków feudalnych w religiach - nie ma klasy duchowieństwa. USA nie są państwem świeckim, są państwem wolnego świata.

My, Polacy, powinniśmy stać się wolnym narodem, a nie narodem świeckim czy laickim. To jest wybór racjonalny.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
>Polsce potrzebny jest amerykański
>paradygmat Poprawek do Konstytucji, czyli paradygmat Praw Człowieka i Obywatela.

fakty.inte(*)zapomnij-o-prywatnosci,1155918

>Amerykańskie służby, w ramach kontroli granicznej, mogą zatrzymać twój laptop bądź >inne elektroniczne urządzenie przechowujące dane na czas nieokreślony i swobodnie >przeglądać jego zawartość - informuje "Washington Post"

>My, Polacy, powinniśmy stać się wolnym narodem, a nie narodem świeckim czy laickim. To jest wybór racjonalny.

Zgoda. Ale zezowanie na Wschód, Zachód, Północ czy Południe - to nie jest dobre rozwiązanie. Przynajmniej od Reja mamy swój język. Jeszcze przydłaoby sie trochę lokalnego (nie piszę: polskiego) rozumu.
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Amerykańskie służby, w ramach kontroli granicznej, mogą zatrzymać twój laptop bądź >inne elektroniczne urządzenie przechowujące dane na czas nieokreślony i swobodnie >przeglądać jego zawartość - informuje "Washington Post"

Wyrwane z kontekstu. Warto zastanowić się, żeby ocenić świadomie tę sytuację. Czy polują na gejów czy na terrorystów? Czy dane odczytane z laptopa są kopiowane przez te służby i udostępniane innym do celów np. marketingowych?

Nie zapominaj, że trwa wojna z terroryzmem, a w czasie wojny inaczej ocenia się działania służb niż w czasie pokoju.

Oczywiście, czyn naruszenia własności, sam w sobie jest złem moralnym, ale jeśli dokonany jest w dobrych intencjach i jeśli skutki tego czynu będą dobre, i jeśli jeszcze uwzględnić stan wojenny, to można powstrzymać się od takiej irracjonalnej krytyki.

doku
03-08-2008 15:14 
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)
>Nie zapominaj, że trwa wojna z terroryzmem,...

Raczej antyterrorystyczna histeria. Gdyby uwzględnić ilość ofiar, należałoby wypowiedzieć wojnę lobby samochodowemu...

>...jeśli dokonany jest w dobrych intencjach...

Co powiedzaiłbys o kimś, kto w ramach dobrych intencji zamierzałby pozbawić cię życia? Dobrymi chęciami to się brukuje drogi do piekła.

>jeśli skutki tego czynu będą dobre...

Każdy czyn ma zarówno dobre, jak i złe skutki.
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>należałoby wypowiedzieć wojnę lobby samochodowemu...

Chętnie, ale pod jakim pretekstem? Nie prowadzi działań zbrojnych, nie nawołuje nawet do atakowania pieszych ani do polawań na przechodniów. Owszem, wielu kierowców uprawia takie polowanie, ale robią to indywidualnie, bez zachęty lobbystów.

>Co powiedzaiłbys o kimś, kto w ramach dobrych intencji zamierzałby pozbawić cię życia? Dobrymi chęciami to się brukuje drogi do piekła.

Do takiego poziomu argumentacji się nie zbliżam.

>Każdy czyn ma zarówno dobre, jak i złe skutki.

Tak usprawiedliwiasz terrorystów?

doku
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Do takiego poziomu argumentacji się nie zbliżam.
Do takiego poziomu argumentacji się nie zbliżam.
.
rexus (2343 punktów)
>>My, Polacy, powinniśmy stać się wolnym narodem, a nie narodem świeckim czy laickim. To jest wybór racjonalny.

Bajdurzysz jak się patrzy.
90% członków Mensy to zdeklarowani ateiści, o poglądach tak przewrotnych że większości biskupom nawet nie wpadłoby do głowy że można wymyśleć coś podobnego.
Klasa robotnicza to klasa robotnicza i do laicyzmu nigdy sie nie kleiła, to kościół wymyslił i ropropagował propagandę opowiadaniem że laik to taki ktoś kto mało wie i dlatego w nic nie wierzy,- plebs łyknął taki obraz laika bo i sam sobie inaczej nie potrafił wyobrazić kogoś kto nie wierzy. No bo jak to, tak nie wierzyć i już, a w kosciołach to kto będzie sprzątał, kwiaty nosił jak wszyscy zlaicieją.
Ja uważam się za klasę najwyższą- nic nie mam, niczym nie obracam, nie oddaję haraczu dla państwa czy biskupa.
Nie należę do żadnej partii, religii, harcerstwa, klubu miłosników perskich dywanów, ani do kasy chorych.
Nikt nie ma na mnie haka, ukrywam się z laptopem w mazurskich lasach i mi wisi ojciec dyrektor menda na marginesie czy dobroduszny Giertych którego nikt nie polubił. Chciałbym by naszym krajem rządzili wespół Korwin Mikke, z Cejrowskim, Krystyną Jandą, i mój kolega Darek z Ochoty.
01-08-2008 20:14 
 Ocena 3 na 3
diogenes (42753 punktów)
>Chciałbym by naszym krajem rządzili wespół korwin mikke, z Cejrowskim, Krystyną Jandą, i mój kolega Darek z Ochoty.

Czeka go jeszcze długa droga intelektualna. Najpierw pożegnać się z muszką. Trochę poćwiczyć w gumofilcach (początek juz był, krótka randka z Lepperem). Potem znormalnieć, zdekatolicyzowac się, itp, itd...
01-08-2008 22:10 
 Ocena 2 na 2
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>Chciałbym by naszym krajem rządzili wespół korwin mikke, z Cejrowskim, Krystyną Jandą, i mój kolega Darek z Ochoty.
Koniecznie Borgula na ministra oświaty! Kononowicz na rzecznika...
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Bajdurzysz jak się patrzy.

Prawda, że ładnie?

>90% członków Mensy to zdeklarowani ateiści

Też byłem członkiem Mensy.

>Klasa robotnicza to klasa robotnicza i do laicyzmu nigdy sie nie kleiła, to kościół wymyslił i ropropagował propagandę

O to mi właśnie chodzi. A co masz na myśli pisząc, że się "nie kleiła"?

>Ja uważam się za klasę najwyższą

Ja też.

>Chciałbym by naszym krajem rządzili wespół Korwin Mikke

To fanatyk, który odmawia ofiarom gwałtu prawa do dochodzenia sprawiedliwości.

doku
Scorp (5381 punktów)
>Czy uważaci się za ludzi świeckich? Czy uważacie się za przedstawicieli laikatu?

Dobrze prawisz! O sobie nie powiem, że jestem świecki albo laicki, to nie mój słownik. Przypomina się rok 1984 i Ministerstwo Prawdy. Słowa tworzą rzeczywistość. Narzucając słowa podporządkowuje się sposób myślenia.

Wielki i długotrwały jest wpływ Kościoła na polskość.

Nie da się jednak mieszkać w społeczeństwie wolnym od memów, religijnych i innych, a każdy z nich będzie się starał wrzucić nam do głowy swoje haczyki. Niemniej, walcząc o wolność myślenia (wolność od memów) atakujmy też klatkę ze słów, w której się rzucamy. To mało kosztowne a bardzo skuteczne zajęcie.
Masz plusa.

scorp
-
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>to nie mój słownik.

W samo sedno!

>walcząc o wolność myślenia (wolność od memów) atakujmy też klatkę ze słów, w której się rzucamy. To mało kosztowne a bardzo skuteczne zajęcie.

Masz plusa

doku
niezarejestrowany
>Różne słowniki podają różne bełkotliwe definicje świeckości i laickości, które tylko mącą obraz i są niemal obrazą >rozumu.

Język danego narodu ma wpływ na wyniki myślenia.

Czy w języku angielskim myśli się lepiej niż w polskim?
Sprawa nie jest taka prosta. Interesujące wyniki dają badania głuchoniemych od urodzenia.
Porównywano także szybkość liczenia dzieci z Anglii i Chin. (dzieci chińskie liczą szybciej, na co ma wpływ konstrukcja liczebników.)

Problem świeckości, czy laickości, to nie jedyne niedoróbki w naszym świecie pojęć. Znaczna część słownika nadaje się do wyrzucenia.

Rzeczywistość została pocięta na kawałki i te kawałki mają swoje nazwy. (pocięta w sposób niefunkcjonalny)
(tort można pokroić poziomo(niefunkcjonalnie ), lub pionowo , stary samochód pocięty tak jak tort nie nadaje się nawet dla "złomiarza". Należy go rozebrać na części.)

Każde pojęcie dodatkowo ma swoje zabarwienie emocjonalne i skojarzenia. (dla jednego krzyż = "+ " dla innego "-") Różni ludzie w różny sposób definiują te same zjawiska.

Cała ta sieć pojęciowo- emocjonalno -skojarzeniowa tworzy mentalność grupy, narodu i decyduje o wynikach myślenia. ( W Polsce te wyniki są mierne.)
Słowa są jak zwrotnice - niekiedy jedno słowo kieruje myślenie na niewłaściwy tor.
Przez podsuwanie w zdaniach odpowiednio dobranych synonimów, dokonuje się manipulacji.( tak było z aborcją)
Wystarczy w propagandzie używać jednych synonimów częściej niż innych , aby dokonać manipulacji społeczeństwa i przekierować całkowicie jego kierunek myślenia. .

Mnie martwi to, że nic się nie robi w celu naprawy tego aparatu opisu świata i komunikacji.

Jak Cię wyleczyć z USA? Najlepiej pomieszkaj tam trochę.

>My, Polacy, powinniśmy stać się wolnym narodem, a nie narodem świeckim czy laickim. To jest wybór >racjonalny.
Wolność, prawa człowieka, to pojęcia bazujące na emocjach. Są stosowane jako nośniki wirusów umysłu.
Wziąłeś przynętę.

Podoba mi się wypowiedź Scorp w całości, a także ". Słowa tworzą rzeczywistość. Narzucając słowa podporządkowuje się sposób myślenia."

Dziś np. do manipulacji używa się słowa "prywatyzacja" , gdy tymczasem chodzi o zupełnie coś innego.
Dokowski, poruszyłeś bardzo ważny temat, godny dalszego rozpracowania.
niezarejestrowany
C.d.
A może zbudujemy wszyscy razem taki słownik pod tytułem "Słowa, które rujnują nasze myślenie"
Ty dałeś dobry początek.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>A może zbudujemy wszyscy razem taki słownik pod tytułem "Słowa, które rujnują nasze myślenie"
1. "Zakład pracy". Wciąż żywe absurdalne pojęcie z PRL-u.
.
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>A może zbudujemy wszyscy razem taki słownik pod tytułem "Słowa, które rujnują nasze myślenie"

Dobry pomysł

doku
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Język danego narodu ma wpływ na wyniki myślenia.
Może odwrotnie?

>Rzeczywistość została pocięta na kawałki i te kawałki mają swoje nazwy. (pocięta w sposób niefunkcjonalny)
Jakiś przykład...

>Słowa są jak zwrotnice - niekiedy jedno słowo kieruje myślenie na niewłaściwy tor.
Lecz w demokracji jest więcej niż jeden zwrotnicowy i tu już Twoja spiskowa teoria "słowa podstępnie użytego" szwankuje.

>do manipulacji używa się słowa "prywatyzacja"
Strach myśleć do czego użyłeś słowa "manipulacja"...
.
niezarejestrowany
>>Język danego narodu ma wpływ na wyniki myślenia.
>Może odwrotnie?

odwrotnie też, a także odwrotnie do odwrotnego. Reszty nie komentuję.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Reszty nie komentuję.
Reszty nie trzeba.
.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365