> Kto interesuje się choć trochę cząstkami >elementarnymi, ten wie jaka jest zasadnicza różnica >pomiędzy neutrinem i antyneutrinem: pęd i spin antyneutrina >są równoległe, neutrina z kolei - antyrównoległe. To by >oznaczało, że cząstki te muszą mieć masę równą zeru, gdyż w >przeciwnym wypadku poruszałyby się z prędkością mniejszą od >prędkości światła i dałoby się wtedy znaleźć taki układ >odniesienia, względem którego pęd i spin antyneutrina >byłbyby antyrównoległy. > Z drugiej strony trwają badania mające na celu >oszacowanie masy neutrin. Analizuje się na przykład wykres >Kurie. Skoro neutrina i ich antycząstki obdarzone są masą, >to co je w takim razie odróżnia?
W tej sytuacji odróżnia je udział w oddziaływaniach słabych. Ładunek słabego oddziaływania posiadać mają tylko lewoskrętne neutrina oraz prawoskrętne antyneutrina. Jedna z koncepcji dotyczących neutrin z masą wprowadza dodatkowo tzw. "neutrino sterylne", czyli prawoskrętne neutrino (i lewoskrętne antyneutrino). Te "sterylne neutrina" nie uczestniczą w żadnym z oddziaływań - ani elektromagnetycznych, ani silnych kolorowych ani słabych (jako posiadające masę mogą uczestniczyć w grawitacyjnych ale ta ewentualność jest poza zasięgiem naszego obecnego eksperymentu). Tak więc ewentualne neutrina sterylne byłyby czymś w rodzaju "duchów" ratujących teorię neutrin z masą. J. S.
|