Racjonalista - Strona głównaDo treści
Albania - wspolistnienie różnych religii.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
05-01-2026 17:34Lolek_Salambek (2665 punktów)Albania - wspolistnienie różnych religii.
Albania odznacza sie wyjatkowo pokojowym wspolistnieniem różnych religii.

Z czego to wynika?

Struktura wyznaniowa w Albanii
jest następująca:
• Muzułmanie (łącznie) ~50,7%
• Katolicy ~8,4%
• Prawosławni ~7,2%
Pozostałe "grupy wyznaniowe" to:
• wierzący bez określonej przynależności
• ateiści
• osoby nieokreślone
• pozostale mniejszości religijne.
Funkcjonowanie tych religii obok siebie w Albanii ma charakter bardzo pokojowy i nie prowadzi / nie prowadziło do napięć społecznych.

Uwarunkowane jest to m in specyfiką odmiany Islamu, który praktykowany jest w Albanii.

Najbardziej charakterystyczne cechy odmiany Islamu który jest w Albanii
to:
• Dominacja Islamu sunnickiego i bektaszyzmu
• Większość muzułmanów to Sunnici, ale bardzo istotną rolę odgrywa Bektaszyzm Bektaszyci mają w Albanii silną pozycję historyczną - światowe centrum tego bractwa znajduje się w Tiranie.
• Bektaszyzm łączy elementy Islamu z mistycyzmem i tolerancją religijną.
• Dla wielu Albańczyków Islam ma bardziej charakter kulturowy niż ściśle religijny.
• Ogólnie na niskim poziomie są regularne praktyki: modlitwy, post w Ramadanie czy pielgrzymki (nie są one powszechne).
• Religia rzadko wpływa na prawo, politykę czy życie publiczne.
• Islam w Albanii współistnieje pokojowo z Katolicyzmem i Prawosławiem - częste są rodziny mieszane wyznaniowo.
• Święta religijne różnych wyznań są powszechnie akceptowane
i często obchodzone wspólnie.
• Brak społecznego nacisku na noszenie hidżabu (choć jest dozwolony).
• Alkohol jest powszechnie spożywany, także przez muzułmanów.
Prawo religijne (Szariat) nie odgrywa żadnej roli w systemie prawnym.
• Dla Albańczyków kluczowa jest tożsamość narodowa[b], nie wyznaniowa. Popularne jest powiedzenie: [b]"Religia Albańczyków to albańskość"

Główne przyczyny tego że Albania wyróżnia się tolerancją religijną to:

Wspólna tożsamość albańska ponad religiami; brak historycznych wojen religijnych; tradycja pokojowego współistnienia.
Umiarkowany Islam (słaby dogmatyzm); otwartość i akceptacja tej odmiany Islamu dla innych religii
Represje wobec wszystkich religii w czasach komunizmu; religia jako sprawa prywatna, brak rywalizacji
Świeckie państwo i neutralność władz; równość wyznań i stabilność społeczna
Małżeństwa mieszane wyznaniowo; codzienna praktyka tolerancji.

Patrząc na kwestie zamieszek/animozji na tle religijnym
na ziemiach albańskich na przestrzeni 200 lat; to należy wskazać że:
Zamieszki takie praktycznie nie występowały w ogóle
• Początek XX wieku (1912-1939) - współistnienie wyznań było elementem ideologii państwowej.
• II wojna światowa Albania masowo chroniła Żydów
• Okres komunistyczny (1945-1990): państwowe represje wobec wszystkich religii: - była to przemoc państwa wobec religii, a nie konflikt między religiami.

Warto tu zaakcentować, kontekst Bałkanów; gdzie jak powszechnie wiadomo w krajach byłej Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku miały miejsce krwawe wojny/zamieszki na tle narodowo-religijnym, które pochłonęły bardzo dużą ilość ofiar i wiązały się m in z krwawymi pogromami.


Czarnogóra

i na koniec apropos społeczności bałkańskich ciekawostki dotyczące Czarnogóry.
Czarnogóra jako Państwo jest pod dużym wpływem kapitału rosyjskiego - przejawia się to w takich aspektach jak:
• duże inwestycje rosyjskie
w nieruchomości i turystykę,
znacząca obecności rosyjskich firm i obywateli inwestujących w gospodarkę,
bardzo duży udział rosyjskich turystów w ważnym sektorze ekonomicznym Czarnogóry jakim jest turystyka
• możliwości wywierania przez Rosję wpływu politycznego i społecznego poprzez powiązania ekonomiczne.

Ponadto:

• Czarnogóra jest członkiem NATO od 2017 roku.
• Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej
(jest krajem kandydującym do UE - status kandydata od 2010 roku).
Waluta Czarnogóry:
- od 1999 roku wprowadzono markę niemiecką jako środek płatniczy
- 2002 rok - po zastąpieniu marki niemieckiej euro, Czarnogóra jednostronnie przyjęła euro (Czarnogóra korzysta z euro bez formalnej umowy z UE.


Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w obszarze poruszonej przeze mnie tematyki.



S pozdravem
Wojownik Konwalijka
Autor tego wątku akceptuje lub odrzuca nowe wypowiedzi. Przy braku decyzji, wypowiedź pojawi się po 48 godzinach.



Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365