Racjonalista - Strona głównaDo treści
Górą ekonomiści !

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
25-09-2012 16:56Jan Rylew (3965 punktów)Górą ekonomiści !
Ocena 2 na 2
„Góra urodziła mysz, niedługo zobaczymy mysi ogonek” .

Przebieg debaty ekonomistów zaproszonych przez PIS do dyskusji o swoich propozycjach poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce relacjonuje się tutaj:
wgospodarc(*)tow-system-podatkowy-do-zmiany
Pominięte w relacji wystąpienie pani prof. Oręziak, (przyjęte także milczeniem w debacie) która widzi konieczność likwidacji OFE i przekazanie zebranych tam funduszy na poprawienie stanu finansów publicznych komentuje niejaki
Janusz 40 ekonomista:
sporozdziw(*)pl/449913,kilka-uwag-o-debacie

Właściwie dyskusja była ciekawa, a skala głosów bardzo różnorodna od zachwytu nad polskim cudem gospodarczym (po Ustawie Wilczka i Terapii szokowej L.B.- pan Sadowski od A.Smitha), do kassandrycznej wypowiedzi Janusza Szewczaka gł. ekonomisty SKOK, (Jesteśmy w przedsionku potężnego kryzysu finansowego, o którego skali nie mamy pojęcia.)
Na ogół mało konkretów za to dużo mniemań.

Jedyny przekonujący głos to postulat prof. Modzelewskiego o opracowanie nowej ustawy podatkowej, z jednoczesnym unieważnieniem dotychczasowego chłamu legislacyjnego powstałego po wielu latach radosnej twórczości.
Pobór podatków maleje sukcesywnie i w poprzednim roku mieliśmy mniejsze wpływy podatkowe niż w 2008. W tym roku zabraknie nam ok 12 mld w stos do planu.

Zadłużamy się coraz szybciej, obsługa długu publicznego przekracza już 40mld zł. Niedługo skończy się bezprzykładna pomoc dla Polski („Pomoc z UE, która napłynęła do Polski. Jest to najwyższa pomoc jaką otrzymało jakiekolwiek państwo.”- A. Glapiński) Trzeba będzie zacząć odpłacać. Niewiele zostało już do sprzedania chyba, że sprzedamy jeszcze ziemię wody i lasy.

Najlepiej byłoby zamiast takiego „brainstorming” wrócić do praktyki modłów
w Sejmie do Najświętszej Panienki o obronę przed złymi mocami, które panują nad Polską, bo sami sobie nie poradzimy .

*****
„Na nasze nieszczęście wygraliśmy”- Lech Wałęsa 1989
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Anna Salman (16360 punktów)
>Przebieg debaty ekonomistów zaproszonych przez PIS do dyskusji o swoich propozycjach poprawy sytuacji gospodarczej ...
Tak, jest w Polsce taki miły zwyczaj budowania wałów przeciwpowodziowych, kiedy rzeka już wylewa. A właściwie nawet nie budowania, tylko dyskutowania na temat konieczności budowania. Chociaż ... niekoniecznie na temat konieczności budowania - fragment dyskusji:
Cytat:
...Ale trzeba podjąć dyskusję inną - jakie wartości należy promować?


Pod jakim pretekstem się nie zbiorą, i tak tematem jest d... Maryni. A w tle powraca dyskusja nt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Polska recepta polityczna na kryzys? Skuteczny marketing polityczny. I tak to chyba traktują - jako element kampanii wyborczej.
>...postulat prof. Modzelewskiego o opracowanie nowej ustawy podatkowej, z jednoczesnym unieważnieniem dotychczasowego chłamu legislacyjnego ...
Dotyczy to wielu dziedzin. Tylko kto ma się tym zająć? Ci sami, co płodzili dotychczas gnioty?
>Najlepiej byłoby zamiast takiego "brainstorming" wrócić do praktyki modłów w Sejmie do Najświętszej Panienki o obronę przed złymi mocami, które panują nad Polską, bo sami sobie nie poradzimy .
Tzw. "szturm modlitewny".
Sprawdził się w 1920r.
26-09-2012 08:55 
 Ocena 4 na 4
Jacek_G (35558 punktów)
W kwestii debaty - PiS i jego specjaliści od lat wchodzą w ten sam tok rozumowania który mniej więcej brzmi "jesteśmy ponad tym wszystkim". Jeśli nawet dojdą ponownie do władzy i będą próbowac wprowadzić w życie wybrane z dyskusji postulaty, spodziewam sie jak zwykle krótkiego żywota tych zmian i dalszych usprawidliwień w stylu "bo nam nie dali". Jednak pożyjemy - zobaczymy.
W kwestii tzw. "szturmu modlitewnego": Bóg widać ma swój plan, swoje preferencje kogo chce wyróżnić a kogo spuścić po brzytwie i ten plan jest często dośc zaskakujący (wszak w 1920r wsparł naszego przywódcę - raczej niewierzącego) Dobrym przykładem jest tu modlitwa rodziny Radia Maryja przed walką Adamka z Kliczką w 2011r. Dla nieśledzących temat: pomimo ogromnego szturmu modlitewnego nasz eksportyowy bokser Kliczce wielkiej krzywdy nie zrobił, może zawiodła żarliwość modlitw albo..po prostu zasięg? Teraz po wejściu na multpileks może (miejmy nadzieję!) będziemy mieli mistrza swiata wagi cieżkiej
Anna Salman (16360 punktów)
>...Jeśli nawet dojdą ponownie do władzy ...
Nie strasz

>...Dobrym przykładem jest tu modlitwa rodziny Radia Maryja przed walką Adamka z Kliczką w 2011r.
Szturm modlitewny to jak cały albo prawie cały Naród się modli. Sama RRM to za mało ...
26-09-2012 12:02 
 Ocena 2 na 2
Jacek_G (35558 punktów)
>Szturm modlitewny to jak cały albo prawie cały Naród się modli. Sama RRM to za mało ...
Może taki jest własnie zamysł (straszę ponownie )
26-09-2012 12:48 
 Ocena 1 na 1
Jan Rylew (3965 punktów)
> Cytat:
...Ale trzeba podjąć dyskusję inną - jakie wartości należy promować?


Jeśli dobrze pamiętam to słowa R.Bugaja("wszystkie Ryśki są fajne" i chociaż nie wnoszą żadnego projektu rozwiązania to wskazują jednak, że w kwestii zasadniczej panuje dziwna dezorientacja i należałoby ustalić czy dalej płyniemy z neoliberalnym mainstreamem czy chcemy zboczyć i poczuć grunt pod nogami, bo płynięcie pod prąd wydaje się już niemożliwe. Wszyscy zdają się być zwolennikami wzrostu gospodarczego, ale w kwestii jaki ten wzrost ma być i kto ma za niego zapłacić, a kto ma być jego beneficjentem już są sprzeczności interesów.
Kto miałby o tym decydować ? Pewnie całe społeczeństwo w referendum, ale tutaj jak zwykle wątpliwe jest czy mamy na tyle mądrych ludzi, żeby naświetlić tło i sformułować właściwie pytania. Nie mamy także odpowiedniego polityka, który tę decyzję wziąłby na siebie (może spróbowałby jeszcze raz Balcerowicz-do trzech razy sztuka.
Póki co mamy faktycznie sytuację jak przed powodzią.
Nie mamy dobrych wałów.
Nie wiemy jak wysoko poniesie się woda.
Nie zdecydowaliśmy czy budować wały czy raczej ewakuować większość ludności.
Nie wiemy czy ludziom poszkodowanym wypłacać odszkodowania.

>Polska recepta polityczna na kryzys? Skuteczny marketing polityczny. I tak to chyba traktują - jako element kampanii wyborczej.
Faktycznie cała ta debata zdaje się miała służyć promocji PIS, ale to właśnie PIS wytyka Platformie nicnierobienie oprócz upiększającej księgowości. Platforma jeśli chce się utrzymać przy władzy musi wykazać, że informacje o jej impotencji są nieprawdziwe.

>>...postulat prof. Modzelewskiego o opracowanie nowej ustawy podatkowej, z jednoczesnym unieważnieniem dotychczasowego chłamu legislacyjnego ...
>Dotyczy to wielu dziedzin. Tylko kto ma się tym zająć? Ci sami, co płodzili dotychczas gnioty?

Od dawna jestem przekonany, że nasi politycy nie potrafią stanowić prawa.
To może dać prof. Modzelewskiemu zlecenie, niech sam dobierze sobie zespół i opracuje Ustawę Podatkową, bo jak wynika z różnych wypowiedzi to on ma odpowiednią wiedzę.
Anna Salman (16360 punktów)
>... w kwestii zasadniczej panuje dziwna dezorientacja...
Faktycznie - ekshumacje, Amber Gold, ustawa antyaborcyjna, in vitro, kryzys... Aha, i jeszcze jakiś dziennikarz odszedł z pracy ...
A Ola Kwaśniewska wyszła za mąż.
> ... jaki ten wzrost ma być i kto ma za niego zapłacić, a kto ma być jego beneficjentem ...
Czyli jednak kto inny płaci, a kto inny zyskuje - a wmawiano nam co innego. Na coś się ten kryzys przydał.
> ... Nie mamy także odpowiedniego polityka, który tę decyzję wziąłby na siebie (może spróbowałby jeszcze raz Balcerowicz-do trzech razy sztuka.
Tak - "Nową przypowieść Polak sobie kupi ..."
>Nie zdecydowaliśmy czy budować wały czy raczej ewakuować większość ludności.
Ludzie się sami ewakuują ...
>... ale to właśnie PIS wytyka Platformie nicnierobienie oprócz upiększającej księgowości.
Już od 2007r. Tylko ile sami zrobili, kiedy mieli pełnię władzy?
> Platforma jeśli chce się utrzymać przy władzy musi wykazać, że informacje o jej impotencji są nieprawdziwe.
Wzwód gospodarczy stymulowany kreatywną księgowością. Niech postawią na swoją konserwatywną frakcję i krk, jako wybitnego eksperta w kwestii niekonwencjonalnych kontaktów seksualnych. Może ojdyr Sowa od Salezjanów?
>... nasi politycy nie potrafią stanowić prawa. To może dać prof. Modzelewskiemu zlecenie, niech sam dobierze sobie zespół i opracuje Ustawę Podatkową, bo jak wynika z różnych wypowiedzi to on ma odpowiednią wiedzę.
Niezły pomysł. Ale coś czuję, że te debaty mają na celu głównie ustalenie ... terminów kolejnych debat.
I tak będą debatować wszyscy ze wszystkimi albo każda grupa oddzielnie i wyciągać wnioski. Potem będą to referować do kamery, a dziennikarze będą biegać z mikrofonami, zapraszać do studia, komentować, wysłuchiwać komentarzy oponentów, a następnie komentować te komentarze.
Jedynymi rzeczywistymi działaniami będą, wprowadzone po cichutku, ustawy: ograniczająca wolność zgromadzeń, zaostrzająca obecną ustawę antyaborcyjną, o zakazie in vitro, dająca możliwość przekazania każdej szkoły publicznej, niezależnie od liczby dzieci, w ręce krk, o ile samorządu nie będzie stać na jej utrzymanie. No i może jeszcze ustawa o obowiązkowej lekcji religii, bo kościół już zgłaszał taki pomysł.

Pozdrawiam
Kasandra
26-09-2012 18:41 
 Ocena 3 na 3
kogut59 (3090 punktów)
>Póki co mamy faktycznie sytuację jak przed powodzią.
>Nie mamy dobrych wałów.
>Nie wiemy jak wysoko poniesie się woda.
>Nie zdecydowaliśmy czy budować wały czy raczej ewakuować większość ludności.
>Nie wiemy czy ludziom poszkodowanym wypłacać odszkodowania.
Rozwiązaniem problemów j.w jest wysuszenie Wisły i będzie jeszcze materiał budowlany !
wyborcza.pl1,126565,12546629,Wisla_oddaje_macewy__Sluzyly_do_umacniania_brzegu.html
Ekonomistom proponuje podobne rozwiązania; wysuszyć finansowanie partii, kościoła i nadmiaru zbędnych urzędników a to spowoduje przybytek pieniędzy !
W Niemczech istnieje wydawana co roku przez związek podatników "Czarna Księga" która opisuje przypadki niegospodarności a czasem głupoty urzędników w wydawaniu pieniędzy podatników. Publiczne piętnowanie zapobiega wyrzucaniu pieniędzy przez urzędników którzy wydaja przecież "nie swoje pieniądze" a wiec łatwe. Oczywiście można sobie przeczytać pod "Erfolge" gdzie powstrzymano radosna twórczość urzędników
schwarzbuc(*)hwarzbuch/4213b1605/index.html
Czy coś takiego istnieje w Polsce lub mogłoby powstać ?
27-09-2012 11:47 
 Ocena 2 na 2
Jan Rylew (3965 punktów)
>Ekonomistom proponuje podobne rozwiązania; wysuszyć finansowanie partii, kościoła i nadmiaru zbędnych urzędników a to spowoduje przybytek pieniędzy !
Zakręcenie kurka finansowania to rozwiązanie proste jak cep tylko nie wiem czy będzie efektywne. Mnie to się podoba za skutki nie ręczyłbym.

>W Niemczech istnieje wydawana co roku przez związek podatników "Czarna Księga" która opisuje przypadki niegospodarności a czasem głupoty urzędników w wydawaniu pieniędzy podatników.
>Czy coś takiego istnieje w Polsce lub mogłoby powstać ?
Popieram, może przy UOKiK, albo może sam JKM zechciałby to zorganizować.
Grzegorz (5685 punktów)
Prawdę mówiąc nie widzę sensu w pastwieniu się nad koncepcjami ekonomicznymi partii która jest od lat w opozycji w sytuacji kiedy koalicja rządząca ma równie "dobre" pomysły w tej dziedzinie.

Nie żebym bronił tych pomysłów - to że Jarosław i spółka potrafią wszystko spieprzyć jest jasne, natomiast dopóki jest na bocznym torze raczej przeszkadzają mi raczej nietrafione koncepcje PO (zakładając że w ogóle mają jakąkolwiek koncepcję, do tej pory można raczej mówić o rządzeniu od przypadku do przypadku).

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365