>
Wybierasz "a" lub "b" i argementujesz, polegając na własnej wiedzy o naturze ludzkiej np. uważam, że dotacje trzeba zwiększyć bo to zmotywuje nauczycieli do większego zaaanżowania (wyższe płace) albo uwazam , że trzeba ciąć bo podwyżki mogą zachęcić ich by poziom był coraz niższy (licząc na kolejne dotacje). O podobne rozwinięcia mi chodzi, byśmy razem ugryzli ten temat. Potem można argumentować, by próbować dojść po sokratejsku do prawdy 
Nie słyszałem o pracowniku, który po otrzymaniu podwyżki, czy premii pracuje gorzej, bo liczy na następną podwyżkę. To tak nie działa. Nigdzie.
* * *
W szkole efektywność nauczania zależy od kilku czynników
1 Płace nauczycieli są w drugiej kolejności motywacją do lepszej pracy (nauczyciel nie będzie gorzej pracował jeśli nie dostanie podwyżki, a nie wielu lepiej po podwyżce, co najwyżej nie będą dorabiać popołudniami i będą lepiej przygotowani do lekcji), w pierwszej kolejności, pozwalają lepiej dobrać zatrudniony personel. W Polsce, co obserwuję na pobliskich szkołach następuje ucieczka młodych nauczycieli z zawodu z powodu płac i przez to negatywną selekcję.
1.1 Drugim powodem ucieczki nauczycieli jest ideologizacja szkoły posunięta do granic absurdu. Młodzi nauczyciele nie chcą podejmować pracy w szkole w obawie przed zideologizowanymi programami nauczania
Oczywiście dotyczy to tylko młodszej części kadry, starsza nie ma dokąd pójść, pracodawcy rzadko zatrudniają nowego pracownika 45+
2 Warunki nauczania
2.1 Liczność klas
Zwłaszcza w laboratoriach i na lektoratach, ale przecież nawet przy nauczaniu z katedry liczność klas ma wpływ na efektywność nauczania. Oszczędności powodują, że klasy są zbyt liczne. Nauczanie języka przy 20 uczniach to fikcja
2.2 Dostępność naukowych pomocy, i chodzi tu nie tylko o dostępność sprzętu w laboratoriach, czy komputerów (dwóch uczniów przy kompie na lekcji informatyki to już kpina) ale o współfinansowanie np szkolnych wycieczek. Wyjazd na historyczną rekonstrukcję (byle rzetelną) daje więcej pożytku, niż 10 godzin przy tablicy> Zobaczyć na żywo sesję Sejmiku czy rady gminy, zobaczyć na żywo przedstawienie w teatrze czy muzeum - bezcenne
3 Programy nauczania
3.1 Tłoczenie do młodych głów encyklopedycznej wiedzy jest absurdem
Nauczanie historii na zasadzie "wykuj tabelkę: data, miejsce wydarzenie, osoby" powoduje że młody człowiek wie kiedy była bitwa pod Grunwaldem ale nie wie jakie były jej przyczyny i skutki i potem można mu wciskać dowolną historyczną ciemnotę (ulubiony przykład to Czarny czwartek jako PRZYCZYNA kryzysu)
3.2 Uniwersalność na siłę
Szkoła nie powinna uczyć (!) szkoła powinna dawać narzędzia do poznawania wiedzy. Oczywiście odbywa się to poprzez nauczanie umiejętności :
- czytanie ze zrozumieniem np krytyczne czytanie prasowych publikacji
- matematyka - nauka logicznego myślenia, logiki i precyzyjnych pojęć
- języki obce - dostęp do literatury i możliwość rozwoju w podróżach
- podstawowa (ale szeroko rozumiana) wiedza o kulturze
- podstawy filozofii (choć tego w polskiej szkole bym się bał*)
- nauka działania zespołowego
- i na pamięć, z zamkniętymi oczyma : droga do bibliotek
Reszta, powinna służyć głownie przekazaniu podstaw, pozostawiając specjalistyczną wiedzę na ten etap nauki, kiedy młody człowiek wie, że chce być specjalistą w danej dziedzinie
Z mojej działki: uczy się młodych ludzi rozwiązywania zadań z fizyki, ta wiedza niezbędna fizykowi nigdy nie przyda się biologowi, szkoła powinna nauczyć przyszłego biologa jak w razie potrzeby skorzystać z podręcznika fizyki i jak zadać pytanie fizykowi. Niemniej zadaniem nauczyciela historii, fizyki, geografii powinno być przed zapoznaniem z podstawową wiedzą, zainteresowanie ucznia swoją dziedziną. Jeśli się zainteresuje, to sam wiedzę znajdzie. Rolą nauczyciela muzyki, plastyki, czy WF powinno być najpierw wyłapanie talentów. Ze mnie nikt nie zrobi tancerza, ale jeśli nauczyciel widzi w kimś talent do tańca, powinien pomóc go rozwijać
4 Wsparcie szkoły przez pozostałe instytucje
4.1 Dostęp do wiedzy w mediach (zwłaszcza publicznych) Kurek i Kamiński zrobili więcej dla nauczania niż niejeden nauczyciel
4.2 Dostęp do kultury w mediach (zwłaszcza publicznych) Teatr TV był kiedyś dumą TVP
4.3 Dostęp do wiedzy w muzeach, ogrodach botanicznych, galeriach itp. Taka zmiana myślenia gospodarzy tych placówek spowoduje dodatkowy wzrost ich zysków, bo rodzic zapłaci za bilet
* Kowalski do tablicy. Czy różniły się poglądy Arcygnidesa od poglądów Pierdziklesa na miesiączkowanie żab?
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby