Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gruzja

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
11-08-2008 20:36cezar (256 punktów)Gruzja
Ocena 1 na 1
Miesiąc, którego nazwa pochodzi od imienia jednego z najwybitniejszych polityków rzymskich był tak uprzejmy, ze postanowił zafundować nam oprócz show w Chinach dodatkowy show w Gruzji. Oczywiście wojna jest tragedią milionów ludzi, jednakże historia, która w tym momenie dzieje się na naszych oczach niesie za sobą wiele interesujących pytań. Oto one: 1 Czy prezydent Gruzji był na tyle bezmyślny, że sam podjął decyzję, której widzimy teraz efekty, czy też ktoś mu w tym pomógł, chcąc sprawdzić czyjąmś reakcję? Czy serwilistyczne potępienie Rosji w wykonaniu naszego prezydenta miało w ogóle sens? Czy USA wezmą w ogóle pod uwagę ten gest w negocjacjach w sprawie tarczy, bo zakładam, że tylko taki mógł byc racjonalny cel Lecha Kaczyńskiego? Wcześniej Kosowo, dziś Osetia czy Zachód nie przeciąga zbytnio struny? I oczywiście pytanie na koniec- jak to wszystko się zakończy?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Pabloss (4221 punktów)
Dodajmy jeszcze do tego - czy wystąpienie naszego wielmożnego prezydenta i potępienie przez niego Rosji (faktycznie bez dogłebnej znajomości relacji Rosja-Gruzja) nie doprowadzi do totalnego krachu w stosunkach polsko-rosyjskich? Nie mam tu na myśli już tylko stosunków gospodarczych ale jak podają co poniektórzy eksperci mieszanie się Kaczyńskiego w sprawy Rosji może ......doprowadzić nawet do wojny z tym krajem. Czy my Polacy jesteśmy gotowi na coś takiego??? Czy dobrobyt już nam tak w dupach (sorki za słowo) poprzewracał, że wypinamy sie na wschód liżąc tyłki jedynie zachodowi? Czy według Was Kaczyński słusznie robi, że za każdym razem wybija się przed szereg i opiniuje pewne sprawy bez zgłębienia ich?
cezar (256 punktów)
Wojan Polska - Rosja niemożliwe, ale zniszczenie relajcji tak, Kaczyński i jego wystąpienia wizualnie i w ogóle są tragiczne. A jakie jest twoje zdanie na pytania, które postawiłem?
12-08-2008 08:07 
 Ocena 2 na 2
Pabloss (4221 punktów)
Niestety ale specem nie jestem stąd też muszę zdawać się na media i w miarę mozliwości wyciągać jakieś wnioski z tej całej burzy medialnej. Jak podają liczni komentatorzy konflikt wywołała Gruzja z jej prezydentem na czele. Co było tego powodem trudno powiedzieć - byc może władza gruzińska uznała, że to dobry sposób na pokazanie światu, że taki kraj jak Gruzja istnieje i że chce być bliżej zachodu aniżeli wschodu. Trafiło oczywiście na dobry grunt, gdyz po pierwsze Rosja jest zaborcza i wpycha nos w sprawy swoich sąsiadów pod pretekstem obrony własnego terytorium, a po drugie najprawdopodobniej może chodzic tu o ropę i uniezależnienie się kilku krajów byłego bloku socjalistycznego (w tym Polski) od dostaw Gazpromu. Jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle rozbija sie wszystko o pieniądze. Nie da się ukryć, że decyzja Gruzji odnośnie wojny to efekt wieloletnich już konfliktów między tymi państwami. Jednej ze stron popuściły w końcu nerwy, lecz chyba nie dowiemy się czy była to decyzja wspomagana przez kogoś trzeciego. Jednak jak głosi powiedzenie "mierz siły na zamiary" - Gruzja od początku wiedziała, że bez pomocy krajów trzecich może byc obrócona w proch przez armię rosyjską - dlaczego więc zaryzykowała narażając cały kraj na zniszczenie a ludnośc na śmierć? Nikt nie porywa się z motyką na słońce więc coś musi byc na rzeczy.
Odkąd jesteśmy w UE widzimy jak nasz prezydent próbuje podskakiwać do kolan przywódców innych krajów, czasem ich kąsając po łydkach aby tylko zaznaczyć, że jeszcze istnieje i dzierży w garści władzę w Polsce. Najgorsze jest to, że facet zawsze chce grać pierwsze skrzypce i bez wnikliwej oceny wyrywa się przed szereg. Skoro jesteśmy już w UE to zasada powinna być taka, że to wszyscy członkowie przyjmują określone stanowisko, zwłaszcza w tak drażliwej i ważnej sprawie jak konflikt zbrojny. Uważam, że Kaczyński się wygłupił, ośmieszył nas a co gorsze jego popisy będą miały przełożenie na spadek gospodarczy związany z zamknięciem lub ograniczeniem ogromnego rynku wschodniego. Pragnę tylko nadmienić iż do Rosji swoje towary upychają w mega ilościach nasi pozostali kumple z UE, a my zawiast czerpać korzyści z tego i robic podobnie wolimy się sprzeczać, angażując głównie historię jako swój atut. W gospodarce nikt na historię nie patrzy tylko pcha swoje towary gdzie popadnie za jak najwyższą cenę - no ale Polska to taki kraj, gdzie ludzie wolą jeść gwoździe na oleju zamiast siąść do rozmów, pogrzebać konflikty i obustronnie czerpać zyski.
Co do USA to mamy juz przykład z Iraku jak to wielce w zamian w zaangażowanie się w misję stabilizacyjną mielismy czerpać zyski z odbudowy tego kraju. Na czym stanęło??? - na jednym wielkim nic !!!! Administracja Busza do tej pory dużo gadała a mało robiła, ale jedno przynajmniej robiła dobrze - potrafiła dbać o swój kraj, czego my nie potrafimy robić albo dopiero sie tego uczymy.
radek (767 punktów)
W Rosji rzadzi uklad kriminalno-mafijny pod egida KGB. Nie wiem, czy robiles kiedys interesy z gangiem, czy zorganizowana grupa przestepcza, ale powinienes przynajmniej wiedziec, ze jesli nie jestes na tyle silny, zeby robic z nimi interesy to powiniens dac sobie spokuj, bo przy najblizszej okazji zostaniesz zjedzony. Robiac interesy z Rosja mamy w szyfladzie pakt NATO plus jestesmy w UE, z tym ze te papierki moga sie okazac nie wiele warte.
Rosja zawsze tu moze wjechac pod pretekstem ochrony swoich interesow, czy obywateli. Na pomoc Niemiec i Francji bym nie liczyl.
USA tez w chwili obecnej nie jest naszym gwarantem bezpieczenstwa, ale jest krajem demokratycznym i ma technologie wojskowe, ktorych potrzebujemy. Za to, ze nie mamy innych zrodel energii Miller i inni mu podobni dostali swoje dole, ale cene koncowa bedziemy musieli zaplacic my wszyscy. Lepiej kupowac towar w sklepie niz nawet taniej od gangu. Tyle tylko, ze my nie mam gdzie pojsc to tego sklepu. Tak nas zalatwila KGB'owska agentura w Polsce. Czy dalej chcesz tkwic w tym bagnie?
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)

    Moderator!!
.
radek (767 punktów)
>    Moderator!!.
I co przyszedl, lec na posterunek moze cos wskorasz
Duda (25557 punktów)
Jak tylko w USA zaczynała się stagnacja gospodarcza Amerykanie rozpoczynali wojnę: Wietnam, Irak .., teraz w USA trwa recesja. Wojna pomogłaby odwrócić ten trend. Gdyby nie koniec kadencji i wybory prezydenckie możliwe , ze była by już wojna w z Iranem lub Koreą.

>1 Czy prezydent Gruzji był na tyle bezmyślny, że sam podjął decyzję, której widzimy >teraz efekty, czy też ktoś mu w tym pomógł, chcąc sprawdzić czyjąmś reakcję?

Wątpię by podjął taką decyzję sam nie konsultując tej decyzji tylko pytanie z kim?
Z L.Kaczyńskim na pewno bo inaczej nasz prezydent byłby już ciężko na Gruzję obrażony za lekceważenie jego osoby. Z kim konsultował to w USA może nie z prezydentem ale z jakimś wysokim urzędnikiem.

>Czy serwilistyczne potępienie Rosji w wykonaniu naszego prezydenta miało
>w ogóle sens?
A czy jego gwałtowna miłość do Gruzji ma jakiś sens? Gruzini ani demokracji ani żadnych zmian w tym kierunku nie mają , dalej gloryfikują Stalina. Co L.Kaczyńskiego oprócz skłonności do bolszewickiego stylu władzy łączy z tym krajem? Uniezależnienie od Rosji z gazem czy ropą i tak było na wodzie pisanie.

>Czy USA wezmą w ogóle pod uwagę ten gest w negocjacjach w sprawie tarczy, bo zakładam,że tylko taki mógł być racjonalny cel Lecha Kaczyńskiego? Wcześniej Kosowo, dziś Osetia czy Zachód nie przeciąga zbytnio struny?

L Kaczyński w wywiadzie powiedział wyraźnie, że amerykańska tarcza miała być skierowana przeciwko Rosji. Po Waszczykowskim teraz prezydent położył te rozmowy.
Nie da się już udawać , że tarcza broni przed terrorystami z Iraku czy Iranu. Była to Amerykańska prowokacja skierowana przeciwko Rosji. Teraz Rosja do tarczy nie dopuści. Nawet za cenę zimnej wojny.
Kaczyńscy zafascynowani Ameryką i nienawiścią do Rosji gotowi byli tarczę wybudować za nasze pieniądze. Ich dążenie do tej tarczy wbrew społeczeństwu, rządowi, zdrowemu rozsądkowi jest przerażające, to albo chorzy ludzie albo sprzedali się, nas!? (tylko za ile i za co?).

>I oczywiście pytanie na koniec- jak to wszystko się zakończy?
Mam nadzieję, że tylko w ostateczności zimną wojną. A może tylko Putin opuści Gruzję zabierając ze sobą Abchazję i Osetię.
11-08-2008 22:06 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>Jak tylko w USA zaczynała się stagnacja gospodarcza Amerykanie rozpoczynali wojnę: Wietnam, Irak .., teraz w USA trwa recesja. Wojna pomogłaby odwrócić ten trend. Gdyby nie koniec kadencji i wybory prezydenckie możliwe , ze była by już wojna w z Iranem lub Koreą.

Przeciez wojna w Iraku trwa... cos slabo dziala na ta recesje...
Duda (25557 punktów)
>Przeciez wojna w Iraku trwa... cos slabo dziala na ta recesje...

No właśnie! Za mała wojna i już się kończy. Zagrożenie Irakiem nie daje już uzasadnienia do zbrojeń. Zagrożenie Rosją mogłoby być lepszym pretekstem.
Zbyszek Bryłowski (7257 punktów)
Witam.
To załamanie na rynku kredytów hipotecznych miało decydujące znaczenie, no i ceny ropy. Amerykanie żyją na kredyt, Chiny mają ich w garści. Obligacje amerykańskich firm na 1bilion 300miliardów dolarów w chińskich bankach.

Pozdrawiam - Zbyszek

P.S: Przepraszam za wypowiedź nie na temat.

PRZEWARTOŚCIOWANIE WSZELKICH WARTOŚCI
- oto moja formuła dla aktu najwyższego namysłu ludzkości nad sobą,
aktu, który stał się we mnie ciałem i geniuszem. /Friedrich Nietzsche/
diogenes (42753 punktów)
Co ta wojna ma wspólnego z ABC racjonalisty? Nie mam nic przeciwko igrzyskom wojennym (nie byłoby bez nich pokoju), politycznym podchodom, itp., ale jeśli chcesz temat wojny wpleść w abecadło racjonalizmu, to należałby to zrobić w inny sposób.
cezar (256 punktów)
>Co ta wojna ma wspólnego z ABC racjonalisty? Nie mam nic przeciwko igrzyskom wojennym (nie byłoby bez nich pokoju), politycznym podchodom, itp., ale jeśli chcesz temat wojny wpleść w abecadło racjonalizmu, to należałby to zrobić w inny sposób.

Postawiłem pytania, które są ściśle polityczne, ale nie mam nic przeciwko wplatania w to głębszych myśli, wręcz o to mi chodziło. Wojna to zdarzenie nietuzinkowe, szczególnie jeśli tym momeńcie dzieje się na naszych oczach ,a Polska czyli My wszyscy chcąc lub nie jesteśmy już w to zaangażowani. Uważam, że to właśnie takie realne zdarzenia są doskonałą materią dla myśliciela. Polityka jest ściśle związana z filozofią, a prawda o rzeczywistości wzajemnie uzupełnia się w różnch naukach. Wnikliwy obserwator syntezuje to co widzi i wyciąga wnioski. Wojna doskaonale pokazuję naturę ludzką, odkrywa cynizm i hipokryzję, ukazuję fałszywość wielu ideii, stawia pytania o patriotyzm, czy w ogóle sens wojen. Najbardziej błyskotliwe spostrzeżenia są i zawsze będą interdyscyplinarne.
12-08-2008 09:33 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Najbardziej błyskotliwe spostrzeżenia są i zawsze będą interdyscyplinarne.

Zgoda. Wszystko jest powiązane ze wszystkim. To pewnik, chociaż rodzaj oddziaływań, zależnopści, wpływów, determinacji i ...licho wie czego jeszcze często pozostaje dla nas zagadką. Zapewne jest jakis związek z domnimanym prawybuchem, który rozpoczął wszystko, a tym, że dzisiaj rano kot zrzygał mi się na podłogę. Tylko co nam po takim "interdyscyplinarynym" brakiem związku? To samo jest w wielu dzidzinach: stawiamy sobie jakieś granice. Weźmy odpowiedzialność: zawsze mozna wszystko, albo prawie wszystko zrzucić na geny, dziadka, pradziadka, prapradziadka, prapraprapra...i wreszcie na praszczura. Tym niemniej sprawca ląduje (na ogół) tam, gdzie trzeba: w pierdlu, a nie na interdyscyplinarnym seminarium.
lotrek (14275 punktów)
Na temat Gruzji już jest wątek w dziale "społeczeństwo kraj"
www.racjonalista.pl/forum.php/s,149533#w149804

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365