c.d. Celtowie, myśliwi i rybacy, przez kilka stuleci przesuwali sie coraz bardziej na zachód, po kolei osiedlajac sie na terenach dzisiejszej Francji (Gallowie),Austrii, czy tez wschodniej Italii, (Galaci - to do nich pisywał później apostoł Paweł), a około roku 700 pne. przekroczyli Kanał la Manche aby osiedlić się w Brytanii. O ile Rzymianie potrafili zaprowadzić swój porządek we Francji,o tyle nie wprowadzili niczego nowego do Brytanii, jakoze Cezar zdobyl ja dopiero w roku 55 ne. W V wieku ne, napłynęli do brytanii Saksonowie, ale trzeba bylo aż dwóch wieków, zeby ostatecznie pozostalości celtyckie usunąć. Panowała tam zatem podwójna religia, stare wierzenia i chrześcijaństwo.Kres temu polozył dopiero Wilchelm Zdobywca., zagorzały katolik. Wiadomo równiez, ze papież grzegorz w VI wieku zaleciłaby pogańskie święta przejmować i czynić je swiętami chrześcijańskimi. Dlatego tez w zaden sposób chrzescijanstwo nie moglo byc wzorem dla poganskich religii, natomiast to właśnie w tradycjach chrześcijańskich znajdujemy pogańskie swieta, mity zamienione na legendy o Jezusie itd...
|