Racjonalista - Strona głównaDo treści
Świątynia Opatrzności Bożej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
17-02-2006 13:00CykmanŚwiątynia Opatrzności Bożej
Gdyby był, to chyba by grzmiał...
Sejm przeznaczył 20 milionów złotych na dofinansowanie świątyni Opatrzności Bożej

jarekland (142470 punktów)
>Sejm przeznaczył 20 milionów złotych na dofinansowanie
>świątyni Opatrzności Bożej
Na portalu gazeta.pl przeprowadzono ankietę:
Czy popierasz wsparcie budowy Swiątyni Opatrzności Bożej z budżetu państwa?
93%-nie
7% - tak
Tak na marginesie. Lista celów społecznie pożytecznych jest długa, jak chociażby służba zdrowia czy pomoc społeczna itd
ŚOB miałabyć gotowa (w stanie surowym) w 2004 a tymczasem do dnia dzisiejszego zbudowano zaledwie tzw.dolny kościół. Ofiarność bożych owieczek nie jest duża.
aries
Budowa jest obecnie gdzies na etapie zatrzymanej budowli elektrowni atomowej w Zarnowcu. Utopiono tam ogromne pieniadze. W tej i n w e s t y c j i beda topione dalsze miliony, co wynika z przedstawionych potrzeb. Czy wiernym nie wystarcza juz wspolna modlitwa pod blekitnym niebem ?
Adam Chciuk
>>Sejm przeznaczył 20 milionów złotych na dofinansowanie
>>świątyni Opatrzności Bożej
>Na portalu gazeta.pl przeprowadzono ankietę:
>Czy popierasz wsparcie budowy Swiątyni Opatrzności Bożej z budżetu państwa?
>93%-nie
>7% - tak
>Tak na marginesie. Lista celów społecznie pożytecznych jest długa, jak chociażby służba zdrowia czy pomoc społeczna itd
>ŚOB miałabyć gotowa (w stanie surowym) w 2004 a tymczasem do dnia dzisiejszego zbudowano zaledwie tzw.dolny kościół. Ofiarność bożych owieczek nie jest duża.

Taka jest ofiarność, jaki cel jej przyświeca. ŚOB jestv votum dziękczynnym - ale za co?!!
Za Konstytucję 3-go Maja-swoiste requiem nad grobem I Rzeczypospolitej ? Za stokilkadziesiąt lat niewoli pod rozbiorami? Za "cud nad Wisłą", zawłaszczony sukces Piłsudskiego? Za hekatombę II Wojny Światowej? Za apokalipsę Powstania Warszawskiego?
Za utratę Ziem Wschodnich ? Za "Polskę Ludową"? A może za głupotę tzw. klasy politycznej?
zima (560 punktów)
Za poparcie polityczne dla PiSu trzeba płacić.
Z naszej kieszeni .
Jormungund (34 punktów)
>Za poparcie polityczne dla PiSu trzeba płacić.
>Z naszej kieszeni .


No jak służba zdrowia ważniejsza od ŚOB?! No a jak nogę złamiesz to mogą ją źle złożyć w szpitalu (i jeszcze im za to płaćić?), a jak pomodlisz się w ŚOBie to odrazu twoje serce i tacę Czarnych napełnią się po brzegi.

93% sprzeciwu przeciwko decyzji rządu, który wybrało ponad 30% obywateli. No cóż Polak musi na coś narzekać, bo innego wytłumaczenia nie ma. Za głupote i łatwowierność trzeba płacić.

Ale decyzja PiSu była chyba do przewidzenia.

"Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych,
Paul (408 punktów)

>93% sprzeciwu przeciwko decyzji rządu, który wybrało ponad 30% obywateli.
>
No cöz jak sie nie chodzi na wybory, to sie ma wlasnie taki rzäd.I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.Czy te wszystkie ankiety klamiä ? Bo ja mam wrazenie ze rzäd gra "czarnymi" a jednak wielu dzisaj wybiera "biale".
enfant (64444 punktów)
>>93% sprzeciwu przeciwko decyzji rządu, który wybrało ponad 30% obywateli.
>>No cöz jak sie nie chodzi na wybory, to sie ma wlasnie taki rzäd.I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.Czy te wszystkie ankiety klamiä ? Bo ja mam wrazenie ze rzäd gra "czarnymi" a jednak wielu dzisaj wybiera "biale".

Nie lubisz premiera? Przecież ładnie gra w piłkę.

dryń, dryń
Paul (408 punktów)
>>>93% sprzeciwu przeciwko decyzji rządu, który wybrało ponad 30% obywateli.
>>>No cöz jak sie nie chodzi na wybory, to sie ma wlasnie taki rzäd.I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.Czy te wszystkie ankiety klamiä ? Bo ja mam wrazenie ze rzäd gra "czarnymi" a jednak wielu dzisaj wybiera "biale".
>Nie lubisz premiera? Przecież ładnie gra w piłkę.
>
dryń, dryń

Pilki tez nie lubie.
enfant (64444 punktów)
>>Nie lubisz premiera? Przecież ładnie gra w piłkę.
>Pilki tez nie lubie.

Ale lubisz narty, a premier umie szaleć na stoku.

dryń, dryń
Paul (408 punktów)
>>>Nie lubisz premiera? Przecież ładnie gra w piłkę.
>>Pilki tez nie lubie.
>Ale lubisz narty, a premier umie szaleć na stoku.
>
dryń, dryń

Jak to möwiä gdzies dzwonä, tylko nie wiedzä w ktörym kosciele.Ja wiem w ktörym, tylko nie wiem dlaczego dzwoniä.
Fidel (4130 punktów)
>Jak to möwiä gdzies dzwonä, tylko nie wiedzä w ktörym kosciele.Ja wiem w ktörym, tylko nie wiem dlaczego dzwoniä.
A ja chociaż wiem czym dzwonią - kasą z naszych podatków

"Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często;
tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często."

Giordano Bruno
Myflowers (2721 punktów)
>>>93% sprzeciwu przeciwko decyzji rządu, który wybrało ponad 30% obywateli.
>>>No cöz jak sie nie chodzi na wybory, to sie ma wlasnie taki rzäd.I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.Czy te wszystkie ankiety klamiä ? Bo ja mam wrazenie ze rzäd gra "czarnymi" a jednak wielu dzisaj wybiera "biale".
>Nie lubisz premiera? Przecież ładnie gra w piłkę.
>
dryń, dryń

A i na nartach pięknie ponoc szusuje. Ot, premier jak sie patrzy, tylko ze mu dzieciaki wypracowania piszą a on sie z tych wypracowań cytatami podpiera a potem przeprasza
Jormungund (34 punktów)
>Nie lubisz premiera? Przecież ładnie gra w piłkę.

A ja nie lubię premiera jako urzędnika, bo jest marionetką w rękach Kaczorów.

A piłki i tak nie lubię.


"Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych,
wiek zamieci wilczych nim
świat w przepaść runie
zima (560 punktów)
>I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.
???
To chyba jakiś błąd. Zupełnie nie wiem, o czym piszesz i na jakie ankiety się powołujesz. Zdaje się, że jest tu pewna niezgodność z rzeczywistością.
Pozdrawiam
Paul (408 punktów)
>>I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.
>???
>To chyba jakiś błąd. Zupełnie nie wiem, o czym piszesz i na jakie ankiety się powołujesz. Zdaje się, że jest tu pewna niezgodność z rzeczywistością.
>Pozdrawiam
O ile pamietam z wczorajszych wiadomosci nowy rzäd popiera 53 % spoleczenstwa.Czyli mamy wzrost jego popularnosci.Pozdrawiam.
zima (560 punktów)
>>>I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.
>>???
>>To chyba jakiś błąd. Zupełnie nie wiem, o czym piszesz i na jakie ankiety się powołujesz. Zdaje się, że jest tu pewna niezgodność z rzeczywistością.
>O ile pamietam z wczorajszych wiadomosci nowy rzäd popiera 53 % spoleczenstwa.Czyli mamy wzrost jego popularnosci.Pozdrawiam.
A premiera 63% lub 65% zależy od sondażu.
Chodzi mi skąd wziąłeś te 'prawie wszystkie posunięcia rządu są negatywnie oceniane przez społeczeństwo'. To mnie niepokoi.
Pozdrawiam
Paul (408 punktów)
>>>>I co ciekawe ze notowania Marcinkiewicza rosnä, mimo ze prawie wszystkie posuniecia rzädu sä negatywnie oceniane przez spoleczenstwo.
>>>???
>>>To chyba jakiś błąd. Zupełnie nie wiem, o czym piszesz i na jakie ankiety się powołujesz. Zdaje się, że jest tu pewna niezgodność z rzeczywistością.
>>O ile pamietam z wczorajszych wiadomosci nowy rzäd popiera 53 % spoleczenstwa.Czyli mamy wzrost jego popularnosci.Pozdrawiam.
>A premiera 63% lub 65% zależy od sądażu.
>Chodzi mi skąd wziąłeś te 'prawie wszystkie posunięcia rządu są negatywnie oceniane przez społeczeństwo'. To mnie niepokoi.
>Pozdrawiam
Zima bardzo Cie przepraszam za cisze, ale bylem na urlopie.Ankiety o ktörych pisalem,a w ktörych biore czasami udzial sä na Onecie lub Polityce.W wiekszosci wyniki dla nowej wladzy sä negatywne,dlatego smialem sädzic ze spoleczenstwo "ich" nie popiera.Tylko dlaczego to Cie niepokoi ?.Pozdrawiam.
Adam Chciuk
>Gdyby był, to chyba by grzmiał...
>Sejm przeznaczył 20 milionów złotych na dofinansowanie
>świątyni Opatrzności Bożej
Ale ja się nie zgadzam. Proszę mój wkład podatkowy w to "dzieło" przeznaczyć na hospicjum dla dzieci. Gdzie i jak można oprotestowac tę światłą decyzję Sejmu?
placownik (17853 punktów)

   Publiczne pieniądze mają to do siebie, że ich wydawanie choć łatwe, miłe i przyjemne to jednak podlega społecznej kontroli. Mam nadzieję, że w nieodległej przyszłości, kiedy stabilizatorzy odejdą do historii, będzie można do tego tematu wrócić. A może się to dla Kościoła okazać bolesne. Gospodarność to na budowie Świątyni gość rzadki. Świadczyć o tym mogą choćby rachunki płacone co miesiąc za wypożyczenie niewykorzystywanych dźwigów. Do tej pory była to sprawa dotycząca wyłącznie Kościoła. Z chwilą wyasygnowania na ten zbożny cel 20 milionów z kasy publicznej, staje się to sprawą publiczną.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Wilhelm
Dla mnie skandalem jest nie tylko naruszenie zasady neutralnosci panstwa, lecz rowniez bezpardonowe wykorzystanie smierci ks. Twardowskiego, bo wbrew jego woli (testamentu) pochowaja go w swiatyni, a nie na Powazkach. To zas daje mozliwosc utworzenia ze swiatyni muzeum , ktore bez przeszkod mozna finansowac z budzetu panstwa.
Coz, cel uswieca srodki - der Zweck heiligt die Mittel.

Der Letzte macht das Licht aus!
Balkowski (5685 punktów)
Szczęściem w nieszczęściu wydaje się to że część z tych pieniędzy pochodzi ze środków przeznaczonych na Uniwersytet Wyszyńskiego... chociaż z drugiej strony wskazuje to że te 20 milionów to kropla w morzu innych, lepiej lub gorzej zamaskowanych, ale pewnie równie trafionych projektów.

Ja z kolei się zastanawiam nad czym innym. To że ktokolwiek chce uszczknąć z państwowej kasy 20 dużych baniek chyba nikogo dziwi... natomiast dziwi mnie cel na który mają być wydane. Przyrost naturalny jest ujemny i nie zanosi się na jakieś dramatyczne zmiany w tej kwestii, procent wyznawców jest tak wysoki tak że ewentualna zmiana też może byc tylko w dół... więc po co te wszystkie nowe Świątynie Opatrzności, Lichenie, itp.???
OK, może za paredziesiąt lat bedą to całkiem fajne zabytki - bo w stylu niespotykanym prawie nigdzie na świecie, ale nie sądzę żeby taka była motywacja KK.
Wracając do tematu - rozumiem religię w szkołach, zniesienie ceł dla KK - bo to są jakby nie było logiczne z punktu widzenia biznesu działania, ale dalej nie widzę sensu wtapiania setek milionów złotych (w tym części swoich) na coś co nie za bardzo wydaje się mieć przyszłość.
Trudno uwierzyć żeby nikt z Episkopatu nie myślał... a nawet jeśli nie myślą to mimo wszystko nie są analfabetami, bo wystarczy poczytać co dzieje się w Niemczech. W zasadzie nie byłby to nawet mój problem... gdyby nie drobnostka w postaci tych 20 milionów (co prawda ja nie płacę ale rodzina owszem).
Oskar (34 punktów)
>Szczęściem w nieszczęściu wydaje się to że część z tych pieniędzy pochodzi ze środków przeznaczonych na Uniwersytet Wyszyńskiego... .
Nie sądzę- Uniwersytet i tak dostanie swoją kasę, jak nie bezpośrednio od rządu, yo np. z tych 5 mln dodanych Funduszowi Kościelnemu
>chociaż z drugiej strony wskazuje to że te 20 milionów to kropla w morzu innych, lepiej lub gorzej zamaskowanych, ale pewnie równie trafionych projektów.
tu się zgadzam, czytałem np. szacunki mówiące o kwocie 5 mld złotych rocznie... A prawdziwa rzeka pieniędzy to nie dotacje rządowe, tylko "darowizny" spółek skarbu państwa, o których wmediach się zupełnie nie mówi (tzn. nie w poprawnych politycznie mediach)

Moim zdaniem jest to niestety tylko przygrywka do prawdziwego rozdawnictwa, które dopiero się zacznie...
Sidor (1 punktów)
>Gdyby był, to chyba by grzmiał...
>Sejm przeznaczył 20 milionów złotych na dofinansowanie
>świątyni Opatrzności Bożej
!!!!!!!!!!!
Trzeba coś z tym zrobić ! trzeba zorganizować wszystkich trzeźwo myślących ludzi i zaprotestować przeciwko okradaniu budżetu Państwa !!!
---------
Sądzę że za 10 lat nie będzie pieniędzy w budżecie państwa na emerytury, ale wówczas wszyscy pójdą modlić się do ŚBO i przeklinać będą rządy które wówczas będą u władzy!!!
Izek
mnie zastanawia jedno. w Polsce wiekszosc ludzi to Katolicy. Ok. ale dlaczego nie-katolicy, niewierzacy, protestanci, muzułmanie, anglikanie, buddyści, luteranie i wszyscy inni

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365