>>To już wszystko zrozumiałem. Dziękuję. Ten wykład dobrze to wyjaśnia. >Za to ja nic nie rozumiem: >co to jest "kolaps wektora stanu"? Określenie "kolaps" spotkałem w astronomii w opisie ewolucji gwiazd, sądzę jednak, że w optyce oznacza on co innego, ale co? Z kolei: co to jest "wektor stanu"? a w reszcie: jak można mówić o interferencji, gdy promienie światła (tory fotonu/fotonów) rozchodzą się wzajemnie prostopadle? > Stach M. G.
Wektor stanu to inaczej roszkłąd funkcji falowej. Chodzi o intereferencję funkcji falowej, która określa prawdopodobieństwo znalezienia fgotonu w (w tym przypadku) dwóch miejscach). Dopuki nie dokonamy pomkiaru funkcje falowe ze sobą interferują i foton znajduje się w obydwu miejscach (tutaj-biegnie dwoma torami) jednocześnie, po dokonaniu pomiaru nastąpi kolaps funkcji falowej i foton wybierze tylko jedną drogę.
|