Racjonalista - Strona głównaDo treści
Boskie proporcje???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
06-01-2007 21:11bleble (5585 punktów)Boskie proporcje???
Slyszalam kiedyś o Boskich proporcjach, ale nie wiem dokładnie co to jest. Podobno takie proporcje są czymś niesamowitym, ale skoro nie wiem co to jest to nie wiem co o nich myśleć.
Czy to jest faktycznie coś niesamowitego??? Co o nich sądzicie??? I co to w ogóle jest????????????????????????????????
ps. Co to są superstruny???
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Zyga (1539 punktów)
>Slyszalam kiedyś o Boskich proporcjach, ale nie wiem
>dokładnie co to jest. Podobno takie proporcje są czymś
>niesamowitym, ale skoro nie wiem co to jest to nie wiem co
>o nich myśleć.

Podobno Tadż Mahal ma boskie proporcje

>ps. Co to są superstruny???

www.gazetawyborcza.pl/1,75476,124012.html

www.google(*)tnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl
bleble (5585 punktów)
Przeczytałam jednak jest to troche trudna teoria. Czy mogłbyś mi wyjaśnić ją własnymi słowami???
Zyga (1539 punktów)
>Przeczytałam jednak jest to troche trudna teoria. Czy mogłbyś mi wyjaśnić ją własnymi słowami???

Niestety nie potrafię tego wszystkiego dokładnie wyjaśnić. Mam jedynie mgliste pojęcie wynikające ze szczątkowych informacji i opisów. Jednak... nieodparcie przychodzą mi na myśl wierzenia Indian, mówiące o tym, że wszystko zbudowane jest z "linii energii", oraz przewijające się w japońskich bajkach/grach/filmach motywy świata zbudowanego z nitek energii i innych wymiarów.
Graba (138 punktów)
Superstruny?

poszukaj informacjii na temat "Teorii Strun"

Polecam takze 3 czesciowy film dokumentalny na temat wlasnie teorii strun - film nazywa sie "Elegant Universe"

www.filmweb.pl/Film?id=265606

bardzo fajnie wszystko wytlumaczone (jako tako zrozumialem)

Chodzi o to, ze w jądrze atomu moze kryc sie cos wiecej niz protony i neutrony (tak? dobrze mowie? - bo niepamietam juz co jest w jadrze atomu )

Pzdr

p.s.
sam nie wiem co to sa "boskie proporcje" dlatego Ci nic o nich nie powiem - tak w ogole to pierwsze slysze
Władek Lichacz (2050 punktów)
>sam nie wiem co to sa "boskie proporcje" dlatego Ci nic o nich nie powiem - tak w ogole to pierwsze slysze.

Ja słyszałem, ale ich nie stosowałem. Znane są w budownictwie, sztuce, a nawet piramidy były wg. nich budowane - nie wiem na pewno - gdyż nie sprawdzałem.
Takim przykładem może być tzw. "trójkąt egipski" o wymiarach: 3*4*5, a stąd już łatwo je wyliczyć.
Graba (138 punktów)
znaczy sie to nie ma nic wspolnego z bogiem tak?

heh a myslalem
Władek Lichacz (2050 punktów)
>znaczy sie to nie ma nic wspolnego z bogiem tak?

Tylko z człowiekiem.
Najstarsze znane mi zastosowanie to w sztuce - rzeżby.
Flamel (1 punktów)
>Slyszalam kiedyś o Boskich proporcjach, ale nie wiem
>dokładnie co to jest. Podobno takie proporcje są czymś
>niesamowitym, ale skoro nie wiem co to jest to nie wiem co
>o nich myśleć.
>Czy to jest faktycznie coś niesamowitego??? Co o nich
>sądzicie??? I co to w ogóle
>jest????????????????????????????????
>ps. Co to są superstruny???
>
Raczej: "Boska proporcja" lub inaczej "Złoty podział" albo "złote cięcie". Jest to podstawa kanonu piękna i harmonii Wszechświata, w tym dzieł sztuki ludzkiej. Dzieki temu mówimy o czymms, że jest piękne - człowiek i wytwory przyrody zywej i tej uważanej za martwą. W ujęciu matematycznym jest to taki podział np. odcinka,
w którym mniejsza część tak się ma do większej jak większa do całości. Przykład: ręka ludzka w złotym podziale - np. odległóść od ramienia do łokcia tak się ma jak odległóść od łokcia do nadgarstka. W ten sposób możemy umownie podzielić sylwetkę człowieka i uzyskamy "złoty podział". Żeby było ciekawiej - punkty wyznaczające złoty podział można skojarzyć z tzw. głownymi czakrami (czakramami) poprzez które odbywa sie wymiana energii z otoczeniem (np. splot słoneczny). Ciekawe, że linie "złotego cięcia" przebiegają zazwych w liniach stawów kończyn górnych i dolnych i umiejscowienia najwazniejszych organów ciała...
KOnstrukcje zbudowane wg "złotej proporcji" są najtrwalsze energetycznie - wg tej zasady są zbudowane np. piramidy, układy planetarne, DNA żywej komórki itd. Wszystko co istnieje - istnieje w ruchu, zmierzającym do "zotej proporcji", co obrazuje
tzw. ciag liczb Fibonacciego, w którym każde wyrażenie jest sumą dwóch poprzednich (1,1,2,3,5,8,13,21,34...), podobnie każdy ciąg rekurencyjny opary na tej samej zasadzie. Jeśli weźmiemy teraz dowolne wyrażenie tego ciągu i podzielimy je przez poprzednie - otrzymamy - w miarę postępu ciagu - dokładniejsze przybliżenie "proporcji złotej", granicą będzie złota proporcja
tj. liczba 1,618..., zaś jej odwrotnością 0,618... Tak więc jesli odcienek o długości 1 podzielimy wg proporcji złotej, będzie to podział na dwie nierówne części, z których jedna będzie miała w przybliżeniu 0,618..., a druga ok. 0,382...
"Złota proporcja" - jest to proporcja wynikająca z dynamiki procesów ruchu w przyrodzie, a w szczególności - procesów życiowych. Wiąże się ona zawsze z naruszeniem równowagi a więc i symetrii np.w malowanym obrazie, przez co twórca dziela sztuki uzyskuje dynamikę i siłę wyrazu). Ciekawiej będzie wyglądał np. obraz, gdy zachodzące słońce jest nie pośrodku, lecz nieco z lewej lub prawej strony. Tak odbiera to ludzkie oko i uklad nerwowy na tej samej zasadzie zbudowany. Ewent pytania proszę kierować pod adresem: lp.pw@anihcamrete
Flamel

Wróć do listy wątków działu Bazgroły

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365