Racjonalista - Strona głównaDo treści
Metaetyka: wprowadzenie (Andrew Fisher)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
13-08-2022 14:52atsushi (1 punktów)Metaetyka: wprowadzenie (Andrew Fisher)
Chciałem zacząć czytać filozofię (a dokładniej filozofię moralną) i pomyślałem, że metaetyka będzie dobrym punktem wyjścia. Chociaż idealnie byłoby zacząć od pierwszego Moore'a lub Hume'a, czułem, że byłyby one zbyt trudne/straszne do czytania jako początkujący i chciałem zacząć od czegoś smaczniejszego. Czy poleciłbyś tę książkę komuś, kto dopiero zaczyna wchodzić w filozofię moralną? Z góry dziękuję.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
>Chciałem zacząć czytać filozofię (a dokładniej filozofię moralną) i pomyślałem, że metaetyka
filozofia (etyka) jest pisana na zamówienie patoelit, tym sposobem chronią swoje interesy kosztem pozostałej ludności. Np "nie kradnij" w raju nie wystepowało bo nie było wlasności, indywidualności, wolności. Dzieki narzuceniu nam etyki przez patoelity kulczyk zarabial 1 000 000 zł na godzinę gdy jego pracownik 3 zł
jaka etyka wytlumaczy takie różnice w dochodach, zdrowi ludzie pomiedzy soba się różnią max o 20% a w dochodach 10000000 X
studiowanie filozofii (etyki) to jak studiowanie teologii, obie teoretycznie tlumacza niesprawiedliwość, usprawiedliwiaja patoelity
Elasp (6859 punktów)
>Chciałem zacząć czytać filozofię (a dokładniej filozofię moralną) i pomyślałem, że metaetyka będzie
>dobrym punktem wyjścia. Chociaż idealnie byłoby zacząć od pierwszego Moore'a lub Hume'a, czułem, że
>byłyby one zbyt trudne/straszne do czytania jako początkujący i chciałem zacząć od czegoś
>smaczniejszego. Czy poleciłbyś tę książkę komuś, kto dopiero zaczyna wchodzić w filozofię moralną? Z
>góry dziękuję.

Poleciłbym lektury następujące": "Etykę nikomachejską" Arystotelesa, "Uzasadnienie metafizyki moralności" I. Kanta, "Utylitaryzm" i "O wolności" J. S. Milla.

Moim zdaniem nie ma sensu zaczynać od metaetyki.
tenyru (3 punktów)
>Chciałem zacząć czytać filozofię (a dokładniej filozofię moralną) i pomyślałem, że metaetyka będzie
>dobrym punktem wyjścia. Chociaż idealnie byłoby zacząć od pierwszego Moore'a lub Hume'a, czułem, że
>byłyby one zbyt trudne/straszne do czytania jako początkujący i chciałem zacząć od czegoś 19216801.onl/ routerlogin.uno/
>smaczniejszego. Czy poleciłbyś tę książkę komuś, kto dopiero zaczyna wchodzić w filozofię moralną? Z
>góry dziękuję.

I got this,..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365