Racjonalista - Strona głównaDo treści
Skąd organizm wie, kiedy przestać zamykać ranę?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
05-03-2024 08:11pragg (4 punktów)Skąd organizm wie, kiedy przestać zamykać ranę?
Ciekawi mnie jak goją się otwarte rany, prawie idealnie płasko. Skąd komórki wiedzą, kiedy przestać wypełniać pustą przestrzeń, jaką jest rana? Jeśli celem jest wypełnienie pustej przestrzeni, skąd komórki wiedzą, że nie rosną od powierzchni skóry, gdzie nie jest to potrzebne?

Przepraszam za niedokładne sformułowania i mam szczerą nadzieję, że znajdzie się specjalista od biologii pacjenta, który będzie w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie w pospolity sposób.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>specjalista od biologii pacjenta
Czyli nie tylko ja dostrzegam, że biologię człowieka wypiera biologia pacjenta.

cr
alsor (3283 punktów)
>Ciekawi mnie jak goją się otwarte rany, prawie idealnie płasko. Skąd komórki wiedzą, kiedy przestać
>wypełniać pustą przestrzeń, jaką jest rana? Jeśli celem jest wypełnienie pustej przestrzeni, skąd
>komórki wiedzą, że nie rosną od powierzchni skóry, gdzie nie jest to potrzebne?

wiedza jest przereklamowanym towarem -
komórki nic nie wiedzą, bo taka wiedza nie jest tu potrzebna.

podobnie jest z politykami - władcami:
oni nic nie wiedzą, bo zawsze ci inni - fachowcy robią za nich.

niemniej władcy nie są bezużyteczni, wbrew pozorom:

rola władcy polega na skupieniu uwagi pozostałych... jeden cel -> akcja.

...

W patologicznych systemy, zwłaszcza typu demokracja, to gorzej działa,
bo tu rola władz została zredukowana do pajacowania i złodziejstwa - błazenady i żenady.
pragg (4 punktów)
>Ciekawi mnie jak goją się otwarte rany, prawie idealnie płasko. Skąd komórki wiedzą, kiedy przestać
>wypełniać pustą przestrzeń, jaką jest rana? Jeśli celem jest wypełnienie pustej przestrzeni, skąd
>komórki wiedzą, że nie rosną od powierzchni skóry, gdzie nie jest to potrzebne?
>Przepraszam za niedokładne sformułowania i mam szczerą nadzieję, że znajdzie się specjalista od
>biologii pacjenta, który będzie w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie w pospolity sposób.

i got this.. mobdro.bio/

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365