Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy energia jest rzeczywiście oszczędzana?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
23-03-2024 12:10davyt (-2 punktów)Czy energia jest rzeczywiście oszczędzana?
Dawno temu fizyk wykładający na moim uniwersytecie powiedział, że energia jest zachowywana w płaskiej czasoprzestrzeni, a energia jest zachowywana tylko w układach z niezmiennością względem czasu. Powiedział, że metryka FLRW, która definiuje nasz wszechświat, nie pozwala na faktyczne oszczędzanie energii

Chciałem wiedzieć, czy to prawda i dlaczego wciąż powtarzamy, że energia nie jest ani tworzona, ani niszczona, jeśli to prawda.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Dawno temu fizyk wykładający na moim uniwersytecie powiedział, że energia jest zachowywana w
>płaskiej czasoprzestrzeni, a energia jest zachowywana tylko w układach z niezmiennością względem
>czasu. Powiedział, że metryka FLRW, która definiuje nasz wszechświat, nie pozwala na faktyczne
>oszczędzanie energii
>Chciałem wiedzieć, czy to prawda i dlaczego wciąż powtarzamy, że energia nie jest ani tworzona, ani
>niszczona, jeśli to prawda.

podstawy fizyki: są zasady, bo one wynikają wprost z symetrii,
a symetrie to takie matematyczne pewniki - aksjomaty.

Jakie mamy symetrie w tym świecie?

chyba dwie tylko:
I. izotropia przestrzeni, znaczy: brak wyróżnionego kierunku: x==y==z
II. izotropia czasu: nie ma znaczenia 'szybkość czasu', bo to nic nie wnosi do sprawy;

po prostu czas i przestrzeń nie mają żadnych cech własnych:
a zwłaszcza gęstość przestrzeni i czasu nie ma tu żadnego sensu.

i nie ma tu znaczenia jakie metryki sobie zastosujesz,
bo to jest zapewnione matematycznie, coś jak: 1+1 = 2.

a z tego mamy potem zasady:
zachowania pędu, krętu z I, a zachowania energii z II.

zachowanie masy, informacji, ciągłość przepływu, itp. ... to jest to samo.

krzywizna przestrzeni?
nie ma czegoś takiego, ponieważ wszelkie krzywienie zawsze odbywa
się w czymś - względem czegoś.
davyt (-2 punktów)
>Dawno temu fizyk wykładający na moim uniwersytecie powiedział, że energia jest zachowywana w
>płaskiej czasoprzestrzeni, a energia jest zachowywana tylko w układach z niezmiennością względem
>czasu. Powiedział, że metryka FLRW, która definiuje nasz wszechświat, nie pozwala na faktyczne 10.0.0.0.1 192.168.1.254
>oszczędzanie energii
>Chciałem wiedzieć, czy to prawda i dlaczego wciąż powtarzamy, że energia nie jest ani tworzona, ani
>niszczona, jeśli to prawda.

I got this,...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365