Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy istnieje sposób, aby woda morska stała się zdatna do pic

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
04-04-2024 11:18goudd (4 punktów)Czy istnieje sposób, aby woda morska stała się zdatna do pic
Z ciekawości oglądałem program, w którym ktoś utknął na jachcie na oceanie (fikcja) i przyszła mi do głowy przypadkowa myśl...

W oceanie jest mnóstwo wody, tak, niezdatnej do picia ze względu na zawartość soli... ale... czy nie byłoby mądrym pomysłem zagotowanie wody, zaoszczędzenie pary i skondensowanie jej w innym garnku/dzbanku? Czy taka woda nadawałaby się do picia?

Przepraszam, jeśli to nie ma sensu, ciężko jest ubrać w słowa moje myśli związane z ADHD
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>... zaoszczędzenie pary
Sugerowałbym jednak skondensowanie pary wodnej czyli jej skroplenie.
Woda deszczowa to też destylat i można ją pić - natomiast celowe destylowanie wody wymaga bardzo dużego zapasu paliwa ze względu na duże ciepło parowania wody, no i trzeba mieć jeszcze z czego zrobić destylator, czyli jakieś rurki najlepiej metalowe oraz "plastikowe", wiadro, miskę lub garnek a kto to zabiera ze sobą w podróż po morzu ?
Robi się to inaczej.. trzeba mieć filtr osmotyczny czyli taki, który poza wodą niczego nie przepuszcza. Jest to po prostu "sitko" o tak małych oczkach że tylko cząsteczki wody mogą się przez nie przecisnąć i już. Nabieramy wodę zza burty, przesączamy i pijemy ile chcemy.
chandroid (6 punktów)
>Robi się to inaczej.. trzeba mieć filtr osmotyczny czyli taki, który poza wodą niczego nie przepuszcza. Jest to po prostu "sitko" o tak małych oczkach że tylko cząsteczki wody mogą się przez nie przecisnąć i już. Nabieramy wodę zza burty, przesączamy i pijemy ile chcemy.

Ponieważ nie jest fizycznie możliwe bierne przesączenie wody z roztworu bardziej słonego do mniej słonego, trzeba by zastosować odwróconą osmozę. Ale ona jest wysoce energochłonna, choć mniej niż destylacja
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
Nie napisałem o przesączaniu lecz o filtrowaniu. Trzeba umieć rozumieć co się czyta.
chandroid (6 punktów)
>Nie napisałem o przesączaniu lecz o filtrowaniu. Trzeba umieć rozumieć co się czyta.

A czy istnieje filtr zdolny oddzielić wodę od soli?

>
Wolnośćmyśli (1516 punktów)

Czy gdzieś tu napisano o zużyciu energii ?
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Nie napisałem o przesączaniu lecz o filtrowaniu. Trzeba umieć rozumieć co się czyta.
sjp.pwn.pl/slowniki/przesączanie.html

cr
goudd (4 punktów)
>Z ciekawości oglądałem program, w którym ktoś utknął na jachcie na oceanie (fikcja) i przyszła mi
>do głowy przypadkowa myśl...
>W oceanie jest mnóstwo wody, tak, niezdatnej do picia ze względu na zawartość soli... ale... czy nie
>byłoby mądrym pomysłem zagotowanie wody, zaoszczędzenie pary i skondensowanie jej w innym omegle.onl/ vshare
>garnku/dzbanku? Czy taka woda nadawałaby się do picia?
>Przepraszam, jeśli to nie ma sensu, ciężko jest ubrać w słowa moje myśli związane z ADHD

I got this,..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365