Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nasze średniowiecze

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-12-2012 23:39Małyska (6054 punktów)Nasze średniowiecze
Ocena 26 na 26
Jak to się dzieje, że w XXI wieku niektóre środowiska chcą nas cofnąć do czasów średniowiecza? Oto w wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie" z 22.12.2012 r. można było otrzymać tarczę przeciw atakom szatana! Tą tarczą jest medalik św. Benedykta.
Medaliki poświęcił bp Marek Solarczyk a przywiózł je, na spotkanie z biskupem, sam redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz. Hierarcha modlił nad rozłożonymi na stole medalikami aby były tarczą przeciw napaściom szatana. Medalik na pewno będzie skuteczny ponieważ wyryty na medaliku tekst egzorcyzmu, podyktował świętemu Benedyktowi sam Jezus, w czasie objawienia. "Jakie to szczęście, że święty Benedykt w swej przezorności wyprodukował kilkadziesiąt tysięcy owych medalików, tak, żeby to właśnie Gazeta Polska mogła na nich zarobić!" - napisała publicystka Eliza Michalik.
Nie wiem jaki to ma sens. Czytelnicy GPC powinni być odporni na zakusy szatana.
Medalik będzie czynił cuda, a jego właściciel rozprawi się z szatanem jak Lennox Lewis z Gołotą. A w mojej głowie kołacze się pytanie: Czy to nie Szymon Mag chciał od apostołów kupić dar czynienia cudów?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

29-12-2012 02:00
 Ocena 12 na 12
Selanos (12869 punktów)
>Jak to się dzieje, że w XXI wieku niektóre środowiska chcą nas cofnąć do czasów średniowiecza?

Mnie przestało już dziwić to, że ktoś może chcieć powrotu do średniowiecza i nawet podany przez Pana przykład z "tarczą na szatana" jakoś mnie specjalnie nie szokuje. Bo jak ma mnie szokować coś takiego, skoro codziennie przechodząc obok kiosku widzę na wystawie pismo "egzorcysta", media bombardują mnie informacjami o tym, że liczba tych przeklętych egzorcystów w Polsce wzrasta, mają nawet swoje kongresy, spotkania "naukowe", przeprowadza się z nimi wywiady, poczekać tylko aż spośród tej grupki wyłoni się jakiś celebryta, następny Rydzyk.

Samo sformułowanie "nasze średniowiecze" też mnie nie dziwi. Jakiś czas temu, na frondzie dowiedziałem się, że średniowiecze to były złote wieki rozwoju ludzkości, a regres zaczął się wraz z nastaniem oświecenia. Jak to przeczytałem, to byłem naprawdę zaskoczony. Przyzwyczaiłem się do tego, że z reguły nawet kler, choć niechętnie, przyznaje że średniowiecze to niezbyt ciekawa epoka, a ludzkość więcej zawdzięcza oświeceniu. Widać redaktor Terlikowski i jego żelazna rzesz zwolenników mają swoją rację i ich racja jest ichniejsza niż racja wszystkich innych. Jak zwykle zresztą.

Jak to jest, że podczas gdy świat pędzi tak szybko do przodu, ludzie zdają się być coraz głupsi?
29-12-2012 02:11
 Ocena 21 na 21
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Tarcza obroni przed szatanem a obraz, który pokonał szwedów trzeba chronić pancerną szybą?
Ja bym tam miejscu pana solarczyka zaryzykował pokaz boskiej mocy tej tarczy. Pojechałbym do Częstochowy, zdjął szybę pancerną z obrazu mb i rzuciłbym żarowką w ten obraz. Jeśli tarcza pokonałaby żarówkę to i z szatanem dałaby sobie radę. No a jeśli nie to......
29-12-2012 09:10 
 Ocena 2 na 2
Irracja (4721 punktów)
>Tarcza obroni przed szatanem a obraz, który pokonał szwedów trzeba chronić pancerną szybą?
>Ja bym tam miejscu pana solarczyka zaryzykował pokaz boskiej mocy tej tarczy. Pojechałbym do Częstochowy, zdjął szybę pancerną z obrazu mb i rzuciłbym żarowką w ten obraz. Jeśli tarcza pokonałaby żarówkę to i z szatanem dałaby sobie radę. No a jeśli nie to......

... to i tak nie wina "tarczy", lecz "grzesznika który święcił"...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
29-12-2012 12:30 
 Ocena 1 na 1
Kasianna132 (617 punktów)
>Tarcza obroni przed szatanem a obraz, który pokonał szwedów trzeba chronić pancerną szybą?
>
Co do obrazu, to mój znajomy dostał drogą elektroniczną treść modlitwy za obraz. Ma ją codziennie odmawiać, polecenie służbowe. Nie uwierzyłabym, gdyby mi tej wiadomości nie pokazał...
29-12-2012 13:42 
 Ocena 6 na 6
Meretseger (61860 punktów)
Eeee... jak to służbowe? Księdzem jest?
29-12-2012 19:27 
 Ocena 2 na 2
Kasianna132 (617 punktów)
>Eeee... jak to służbowe? Księdzem jest?
Nie, służba w umundurowaniu
29-12-2012 13:41 
 Ocena 9 na 9
Meretseger (61860 punktów)
>Tarcza obroni przed szatanem a obraz, który pokonał szwedów trzeba chronić pancerną szybą?
Wkrótce moc obrazu zostanie poddana straszliwej próbie:
fakty.inte(*)ibicow-na-jasnej-gorze,1876466
Z drugiej strony nie bardzo mieści mi się w głowie, jak ci gorliwi katolicy, modlący się do obrazu, w normalnych warunkach mogą tłuc bliźnich swych kijami i kastetami, wyzywając ich przy tym od ostatnich...
29-12-2012 18:50 
 Ocena 3 na 3
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)

>Z drugiej strony nie bardzo mieści mi się w głowie, jak ci gorliwi katolicy, modlący się do obrazu, w normalnych warunkach mogą tłuc bliźnich swych kijami i kastetami, wyzywając ich przy tym od ostatnich...

Z jednej strony też się dziwię ale z drugiej polski katolicyzm dawno przestał być chrzescijańską wiarą. Jest zwykłą ludową tradycją, która bardziej przypomina pogańskie czczenie wielu bogów na raz. Katolicy potrzebują namacalnych bogów, którzy karzą tylko i wyłącznie innowierców. Katolików owi bogowie rozgrzeszają dosłownie ze wszystkiego.
Dlatego nie dziwi mnie fakt, że kibol rozwalając bejsbolem głowe "wrogowi" wierzy, że jest według własnej wiary dobrym człowiekiem
30-12-2012 11:18 
 Ocena 1 na 1
Miłosz Michałowski (1657 punktów)
>>Z drugiej strony nie bardzo mieści mi się w głowie, jak ci gorliwi katolicy, modlący się do obrazu, w normalnych warunkach mogą tłuc bliźnich swych kijami i kastetami, wyzywając ich przy tym od ostatnich...
>Z jednej strony też się dziwię ale z drugiej polski katolicyzm dawno przestał być chrzescijańską wiarą. Jest zwykłą ludową tradycją, która bardziej przypomina pogańskie czczenie wielu bogów na raz. Katolicy potrzebują namacalnych bogów, którzy karzą tylko i wyłącznie innowierców. Katolików owi bogowie rozgrzeszają dosłownie ze wszystkiego.
>Dlatego nie dziwi mnie fakt, że kibol rozwalając bejsbolem głowe "wrogowi" wierzy, że jest według własnej wiary dobrym człowiekiem

Jest dobry, bo bije "obcego". Starotestamentowy Bóg działał podobnie, Jezus czasami podobne zalecenia dawał, jeśli dobrze pamiętam
Dlatego "all is good"....
30-12-2012 12:34 
 Ocena 2 na 2
makoshika (1454 punktów)

>Z drugiej strony nie bardzo mieści mi się w głowie, jak ci gorliwi katolicy, modlący się do obrazu, w normalnych warunkach mogą tłuc bliźnich swych kijami i kastetami, wyzywając ich przy tym od ostatnich...

Przecież to jest istota chrześcijaństwa. Prawdziwi chrześcijanie od 2000 lat nic innego nie robią.

Co gorsza, kiboli na stadionie jakoś się nie boję, rzecz jasna, kiedy czuwa tam policyjna kompania uzbrojona w gładkolufowe bum bum. Ale tych samych ludzi po wyjściu z kaplicy cudownego obrazu bałbym się jak żyd hitlerowców.
Irracja (4721 punktów)
... jakie tam średniowiecze. To nowoczesna ekonomia, w wydaniu KRK. Jest popyt, jest towar, to trzeba zarobić...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Paul Figura. (1368 punktów)
>... jakie tam średniowiecze. To nowoczesna ekonomia, w wydaniu KRK. Jest popyt, jest towar, to trzeba zarobić...

Zastanawiam się jaki przedmiot kultu umieszcza w następnym numerze,zapewne to będzie woda święcona z rzeki Jordan albo słoma ze stajenki narodzin Chrystusa.

Irracja (4721 punktów)
>>... jakie tam średniowiecze. To nowoczesna ekonomia, w wydaniu KRK. Jest popyt, jest towar, to trzeba zarobić...
>Zastanawiam się jaki przedmiot kultu umieszcza w następnym numerze,zapewne to będzie woda święcona z rzeki Jordan albo słoma ze stajenki narodzin Chrystusa.
>
>

... w przyszłym roku ma być dokonana kanonizacja JPII. Stawiam na jego krew (pobrana tuż przed śmiercią) i inne rzeczy pozostałe po nim...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Wściekły Azot (849 punktów)
(zablokowany)
Lubię Sakiewicza za bezwzględność w wyciskaniu mamony z katopolaków.
Ten numer z przeciwszatańczą blaszką jest zapewne rodzajem sondażu przed startem kolejnej odsłony wielkiego biznesu na trupie Wojtyły - w październiku 2013 mają go wreszcie zrobić świętym pełnowymiarowym.
"Ileż różności będzie wtedy można sprzedawać poprzez inserty w gazecie..." - tu Sakiewicz wyraźnie rozmarzył się i zażył kawioru ze złotej misy.
Jacholek (5699 punktów)
>Jak to się dzieje, że w XXI wieku niektóre środowiska chcą nas cofnąć do czasów średniowiecza? Oto
Każda epoka zachowuje pewne atawizmy z czasów dawnych i to jest własnie tego przykład. Wszak talizmany róznego rodzaju to szamaństwo w pełnym wydaniu! A telewizyjni wrózbici to przecież skrzyzowanie nowoczesnej technologii z archaiczną głupota ludzką ! Zywe skanseny dawnych zwyczajów i obyczajów. Postęp polega jedynie na tym że nie zabija sie zwierząt by wróżyć z ich wnętrzności a tasuje się karty itp.
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
Mnie nie dziwi ludzka głupota u prostych ludzi, ale dziwi mnie bierność środowiska psychologów i psychiatrów. Czy oni robią cokolwiek by zwalczyć te szkodliwe zabobony?
Przecież to prowadzi do utwierdzania chorych w ich psychozach. Znam przypadek niejakiego Baszaboro który prowadzi seanse egzorcyzmów. Z opisu wynika że używa jakiejś formy hipnozy. Czy środowiska naukowe nie powinny głośno nazwać rzeczy po imieniu?
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Jak to się dzieje, że w XXI wieku niektóre środowiska chcą nas cofnąć do czasów średniowiecza?<<
Jak to jak? Zajrzyjmy do szkół, na uniwersytety, a tam zatrzęsienie matołów. Poziom ciągle spada, chociaż podobno już dawno sięgnął dna. To czym absolwenci takich "uczyliszcz" mają potem zajmować swoje mózgi, skoro do konkretnej wiedzy nie zostały przygotowane? Takie cudowne blaszki Sakiewicza i egzorcyzmy są w sam raz dla nich. No ewentualnie jakiś new age, Kriszna, albo jakieś rodzime słowiańskie gusła, tyle że to jest zwalczane przez czarne moce. Ale po co konkretna wiedza i nauka w kraju, który już niczego nie produkuje? A jeśli coś buduje, to lotniska, autostrady i stadiony, które są jednorazowego użytku. Trwać będą tylko świątynie nieopatrzności i pomniki Lolka Wielkiego.
Alleluja i do przodu z ojdyrem!
29-12-2012 17:47
 Ocena 13 na 13
Pa1ryk (1539 punktów)
>Medalik na pewno będzie skuteczny ponieważ wyryty na medaliku tekst egzorcyzmu, podyktował świętemu Benedyktowi sam Jezus

Trochę offtop:
Czytał może ktoś Wiedźmina? Był tam taki pasujący fragment:
Cytat:
- Na moim sihillu - warknął Zoltan, obnażając miecz - wyryte jest starodawnymi krasnoludzkimi runami prastare krasnoludzkie zaklęcie. Niech no jeno który ghul zbliży się na długość klingi, popamięta mnie. O, popatrzcie.
- Ha - zaciekawił się Jaskier, który właśnie zbliżył się do nich. - Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis?
- "Na pohybel sk******nom!"

29-12-2012 22:36 
 Ocena 1 na 1
Borgïr (736 punktów)
Świetny i jakże adekwatny cytat - taki medalik bym brał
29-12-2012 22:39 
 Ocena 5 na 5
HunterThompson (633 punktów)
dobre dobre
ja jeszcze lubię ten fragment:
"Nietolerancja i zabobon zawsze były własnością głupich między pospólstwem i nigdy, jak mniemam, z gruntu wykorzenione nie będą, bo równie wieczne są jak sama głupota. Tam, gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza, tam, gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą."

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365