 |
Szkoła - nauka czy indoktrynacja? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-03-2013 16:34 | Małyska (6054 punktów) | Szkoła - nauka czy indoktrynacja?
10 na 10 | W lutym media poinformowały o aferze w szkole nr 51 w Lublinie. Rodzice skarżyli się na nakaz modlitwy na szkolnej stołówce przed i po jedzeniu. Zawisła tam tablica z zasadami kulturalnego spożywania posiłków, a pierwszy punkt brzmiał: " Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu". Ponadto w stołówce zawieszono plansze z treściami modlitw. lublin.gaz(*)a_Kosciola_katolickiego__.htmlStatut szkoły nr 51 brzmi jak status szkoły katolickiej, a nie świeckiej. Narzucany jest uczniom jeden światopogląd - chrześcijański. W rozdziale 1 - "Postanowienia ogólne" - czytamy: "Wychowanie i nauczanie w Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie opiera się na chrześcijańskim systemie wartości..."Rozdział 2 - "Cele i zadania szkoły zgodnie z ustawą o systemie oświaty" określa, że "szkoła realizuje zadania wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające Program Profilaktyczny oraz Program Wychowawczy szkoły, oparty o wartości chrześcijańskie..." oraz "wskazuje uczniom godne naśladowania autorytety - przede wszystkim przybliżenie postaci oraz nauki Ojca Świętego". www.sp51.l(*)s/stories/dokumenty/Statut.pdfStatut zatwierdzono Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 3/I/2013 z dnia 22 stycznia 2013 r., po cichu, bez wiedzy władz oświatowych. Elżbieta Czyż , ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że: "Nie ma niczego niewłaściwego w tym, że ktoś sobie życzy modlić się przed i po jedzeniu, ale nie ma to nic wspólnego z zasadami kulturalnego zachowania. Natomiast wywieszone w stołówce zasady zawierają komunikat, że kto się nie modli, zachowuje się źle, a to już jest niedopuszczalne. Nawet jeżeli wszystkie dzieci w szkole chcą się modlić, to nadal taka forma "edukacji kulturalnej" jest przejawem indoktrynacji i nietolerancji wobec "innych""Szkoła publiczna z takim statutem to skandal. Gdzie do tej pory było kuratorium? Wydawałoby się, władze oświatowe zajmą się sprawą i przywrócą świeckość w publicznej szkole. Ale nie. Teraz szkoła chce zmienić statut, tak by obok katolicyzmu wymieniano tam także inne religie. " Statut szkoły, podstawowy dokument regulujący jej funkcjonowanie, jest w trakcie zmiany" - informuje kurator Krzysztof Babisz. "Do tych samych wniosków doszli zresztą nauczyciele podstawówki i już zdecydowali, że w statucie zostaną uwzględnione osoby niewierzące i wyznawcy innych religii".natemat.pl(*)wzglednial-nie-tylko-katolikowTo jak będzie? Będą dżumę leczyć cholerą? Do jednych "wartości" dodadzą inne? Jakie? Szkoła publiczna jest świecka i nie ma tam miejsca na modlitwy i inne obrzędy. Obowiązuje Konstytucja, prawo i program nauczania, zatwierdzony przez MEN. Szkoła ma edukować, a nie indoktrynować. Kuratorium nieśmiało próbuje zabrać głos po nagłośnieniu sprawy. Nie deklaruje jednak jasno troski o świeckość szkoły. Decydenci nabrali wody w usta bojąc się reakcji kościoła. Pamiętam jak było w mojej szkolnej stołówce. Nikt się nie modlił przed jedzeniem, po prostu... kucharka dobrze gotowała. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
7 na 7 | Kasianna132 (617 punktów) | Szkoła publiczna jest świecka i nie ma tam miejsca na modlitwy i inne obrzędy. Obowiązuje Konstytucja, >prawo i program nauczania I co z tego, że obowiązuje? Wiemy jak jest: w każdej klasie krzyż, a z klas gdzie zaczyna i kończy się katecheza słychac modły... dużo można na ten temat pisać , ale to się prędko nie zmieni. Jutro (przynajmniej w szkołach w moim mieście) zaczynają się rekolekcje. Dzieciaki zamiast na lekcje tłumnie podążą do kościoła wysłuchiwać nauk, ktorych poziom jest raczej mierny. Nikt nie zaprotestuje - ani dyrektorzy, ani kuratoria, nawet komentować się nie chce.
|
|
 | 4 na 4 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | >I co z tego, że obowiązuje? Wiemy jak jest: w każdej klasie krzyż, a z klas gdzie zaczyna i kończy się katecheza słychac modły... dużo można na ten temat pisać , ale to się prędko nie zmieni. Jutro (przynajmniej w szkołach w moim mieście) zaczynają się rekolekcje. Dzieciaki zamiast na lekcje tłumnie podążą do kościoła wysłuchiwać nauk, ktorych poziom jest raczej mierny. Nikt nie zaprotestuje - ani dyrektorzy, ani kuratoria, nawet komentować się nie chce.
Rekolekcje, temat rzeka. W zasadzie ciężko o lepszy pokaz tego jak szkoły traktują świeckość. W mojej szkole rekolekcje były - teoretycznie - nieobowiązkowe w praktyce obecność była wymagana. O ile wiem to od tego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Kontynuując wątek rekolekcyjny mówienie, że ich poziom jest mierny to i tak pochwała bo w gruncie rzeczy nie przedstawiają one sobą żadnej wartości.
|
|
3 na 3 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Dyrektorka lublińskiej szkoły powołuje się na "respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości" w preambule ustawy, uznając najwyraźniej, że respektowanie jest równoważne krzewieniu. Swoją drogą tego fragmentu o respektowaniu nie powinno być w dokumencie, bo jest to niezgodne z Konstytucją (wyróżnia jedne religie spośród wszystkich, za to pomija brak religijności). Odnośnie zmian w statucie szkoły i braku reakcji kuratorium. Szkoła ma obowiązek przedstawiać kuratorium pierwszy statut:Cytat:Akt założycielski i statut szkoły lub placówki publicznej przesyła się właściwemu kuratorowi oświaty[...] i nie ma obowiązku zawiadamiania kuratorium o wprowadzeniu zmian w statucie. To oczywiście jawne niedopatrzenie ustawodawcy, które zezwala na wprowadzenie dowolnych zmian w statucie bez żadnej kontroli, z czego dyrektorka szkoły w Lublinie skrzętnie skorzystała.
Uwielbiam ludzi. Ich wygląd, ich sposoby myślenia, ich poglądy. Dlaczego? Bo uwielbiam się śmiać.
|
|
 | 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | >Dyrektorka lublińskiej szkoły LUBELSKIEJ, kulka, LUBELSKIEJ.
|
|
10 na 10 | diogenes (42753 punktów) | >Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu
>Do tych samych wniosków doszli zresztą nauczyciele podstawówki i już zdecydowali, że w statucie zostaną uwzględnione osoby niewierzące i wyznawcy innych religii
Wystarczy zmienić tekst o modłach na :
"Myję ręce przed i po jedzeniu"
Dotyczy to wyznawców wszsytkich religii. I sprawa załatwiona.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
7 na 7 KORIUS (14106 punktów) (zablokowany) | >W lutym media poinformowały o aferze w szkole nr 51 w Lublinie. Rodzice skarżyli się na nakaz >modlitwy na szkolnej stołówce przed i po jedzeniu. Zawisła tam tablica z zasadami kulturalnego >spożywania posiłków, a pierwszy punkt brzmiał: " Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu". -Może nieco rozjaśni sprawę fakt, że szkoła znajduje się w dzielnicy Czuby, którą w 1987 r. nawiedził JPII. To także miejsce urodzin Bieruta, ale dzielnicą rządzą jak widać "janopawłowe czuby".
Religia jest kompletnym nonsensem i ogromną szkodą dla ludzkiej cywilizacji. - Steven Weinberg
|
|
1 na 1 Ada M. (1403 punktów) (zablokowany) | A nie jest tak, że PUBLICZNE stwierdzenie, że niemodlący się przed jedzeniem źle się zachowują obraża WSZYSTKICH, do których to twierdzenie dotrze? No bo w sumie ja się nie modlę, więc mnie oczywiście obraża.
Gdyby w publicznym miejscu, np na billboardzie, ogłosić rzecz przeciwną, czyli: "modlenie się przed posiłkiem dowodzi złego wychowania", to zaraz by się okazało jaka to obraza. Billboard to spory koszt, więc można urządzić krótką manifestację przed szkołą z takim hasłem na tablicy, oczywiście powiadamiając lokalną tv.
Ale najprościej jest na adres szkoły słać masowo ateistyczne maile oburzenia, ja chętnie wyślę, jeśli ktoś ustali i poda niewątpliwy adres mailowy tej szkoły i wiernie poda treść zalecenia, które w tej szkole wisiało.
|
|
 | 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Proszę uprzejmie - formularz kontaktowy do przeoryszy... tfu! dyrektorki: www.sp51.l(*)acts/3-marianna-olszanska.htmlNiestety, nie znalazłam treści regulaminu stołówki. Za to pierwsze słowa hymnu szkoły brzmią: "Jan Paweł II, największy z Polaków".
|
|
|  | Ada M. (1403 punktów) (zablokowany) | Dzięki.  Moja propozycja maila. "Uprzejmie informuję, iż państwowa instytucja umieszczająca w miejscu publicznym jako "zasadę kulturalnego spożywania posiłków" deklarację o treści "pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu" w imieniu państwa pomawia o brak kultury każdą kulturalną niemodlącą się osobę.
Niniejszą deklarację przesyła także do wybranych biur poselskich posłów.
Podpis."Jeśli uwzględnię zdanie o biurach poselskich, to mam tutaj pytanie do lepiej zorientowanych użytkowników, których mianowicie posłów wybrać. Bo ich adresy trzeba wyłuskiwać chyba stąd. Na pewno chodziłoby o posłów RP, jako że to właśnie Ruch Palikota urządził protest pod szkołą, ale których jeszcze? SLD? Przydałoby się też ustalenie od strony prawnej czy status szkoły nie czyni powyższego protestu bezzasadnym, może ktoś się orientuje. Ze startowej strony szkoły nic mi nie wynika. Gdyby udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik, zachęcałabym do naśladownictwa, a jeśli treść protestu wyda się komuś warta powielenia, to oczywiście wyrażam na to zgodę, bo także w tym celu ją publikuję. Tutaj opublikowano wyrazy POPARCIA dla dyrekcji szkoły, są one znacznie bardziej wylewne od mojego maila, ale jestem zwolenniczką zwięzłości, jako najlepiej podkreślającej oczywistość oświadczenia. Oczywistą oczywistość.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|