Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy to jest zgodne z prawem, a jesli tak to jakim

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
19-05-2006 17:56Wierzący NiepraktykującyCzy to jest zgodne z prawem, a jesli tak to jakim
Potrzebuje rady. Czy opłata jaką pobierają księża za postawienie nagrobka jest zgodna z prawem, a jeśli tak to jakim? Ksiądz żąda 10% wartości nagrobka,a to jest 3/4 renty z jakiej żyjem razem z moją mamą. Po tym jak postąpił na pogrzebie nie mam zamiaru mu płacić. Według mnie jest to skandal. A tak na marginesie to odstąpilem od wiary "kościelnej", gdyż jest zakłamana i rządzi nią pieniądz. Pozdrawiam wszystkich, wierzących i nie wierzących.

Volrath (3440 punktów)
Nie znam się za dobrze, ale jeśli jest to cmentarz parafialny, to chyba proboszcz decyduje o opłatach itd., a jeśli miejski, to nie ma prawa nałożyć opłat.
nefretete (17 punktów)
>Potrzebuje rady. Czy opłata jaką pobierają księża za
>postawienie nagrobka jest zgodna z prawem, a jeśli tak to
>jakim? Ksiądz żąda 10% wartości nagrobka,a to jest 3/4
>renty z jakiej żyjem razem z moją mamą. Po tym jak postąpił
>na pogrzebie nie mam zamiaru mu płacić.

Na to pytanie odpowiedzi chyba nikt nie zna.
Nie ma przecież aktów prawnych dotyczących ile ksiądz
ma śiągnąć za nagrobek.

>Według mnie jest to skandal.
Zgadzam się z Toba to skandal

>A tak na marginesie to odstąpilem od wiary
>"kościelnej", gdyż jest zakłamana i rządzi nią pieniądz.

A co do wiary "kościelnej" -
nie spotkałam się nigdy z takim pojęciem.
Albo wierzysz w Boga albo nie.
A kościół tworzą ludzie
można się z nimi nie zgadzać, bo przeciez ludzie nie są
nieomylni, a wręcz obłudni i zachłanni (Niestety księża też).
Oczywiście nie wszyscy.

Całym sercem jestem z Tobą.
Tak nie powinno być

Pozdrawiam
Osieł (106 punktów)
>Potrzebuje rady. Czy opłata jaką pobierają księża za
>postawienie nagrobka jest zgodna z prawem, a jeśli tak to
>jakim? Ksiądz żąda 10% wartości nagrobka,a to jest 3/4
>renty z jakiej żyjem razem z moją mamą.

Nie wiem, czy jest to zgodne z prawem, ale każdy ksiądz ma na to chyba swój własny cennik. Po tym co ostatnio słyszałem (była to informacja bezpośrednio od osoby "poszkodowanej"), niektórzy księża zachowują się w takich sytuacjach (załatwianie formalności związanych ze śmiercią członka rodziny) jak hieny i nie pytają się nawet o sytuację finansową wdowy/wdowca czy innych członków rodziny zmarłego. Jest to tym bardziej paskudne od opłat za ślub, chrzest, czy inne wesołe sprawy, że w tym przypadku jest to zwyczajne żerowanie na cudzym nieszczęściu.

>Według mnie jest to skandal.

Z pewnością.

>A tak na marginesie to odstąpilem od wiary
>"kościelnej", gdyż jest zakłamana i rządzi nią pieniądz.

Wiara "kościelna" to trochę dziwne określenie, choć rozumiem, o co Ci chodzi. I nie dziwię Ci się, że od niej odszedłeś. Niedawno zresztą zrobiłem to samo.

Pozdrawiam!!!
Przemek K.
>Potrzebuje rady. Czy opłata jaką pobierają księża za
>postawienie nagrobka jest zgodna z prawem, a jeśli tak to
>jakim? Ksiądz żąda 10% wartości nagrobka,a to jest 3/4
>renty z jakiej żyjem razem z moją mamą. Po tym jak postąpił
>na pogrzebie nie mam zamiaru mu płacić. Według mnie jest to
>skandal. A tak na marginesie to odstąpilem od wiary
>"kościelnej", gdyż jest zakłamana i rządzi nią pieniądz.
>Pozdrawiam wszystkich, wierzących i nie wierzących.

Sądzę, że może być zgodna z prawem, skoro to Kościół zarządza cmentarzem. Opłata, o której mówisz przeznaczona jest na utrzymanie cmentarza (głównie o utrzymanie porządku na nim), i sądzę, że nie stanowi ona szczególnie wielkiego dochodu dla parafii, biorąc pod uwagę, że jest powiązana także z kosztami. (Nawiasem mówiąc, płaci się też, przynajmniej na znanym mi cmentarzu, za każde kolejne 20 lat utrzymania grobu).

Inna sprawa, to czy ksiądz nie powinien mieć względu na zamożność osób korzystających z jego usług. Ta 1/10 wartości nagrobka jest już chyba na to poprawką, bo biedni nie stawiają drogich nagrobków...

I jeszcze inna sprawa, gdy sam musiałem zadbać o nagrobek, firma zaniżyła mój rachunek na potrzeby rozliczenia z księdzem... I głupio mi, że nie zaprotestowałem...

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365