Racjonalista - Strona głównaDo treści
Logo Racjonalisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
29-08-2007 22:56Mariusz AgnosiewiczLogo Racjonalisty
Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy. Jakiś dobry znak, którym będziemy mogli się posługiwać z którym byśmy byli kojarzeni. Proszę o pomoc w wyborze. Mamy kilka projektów: który według was jest najlepszy?

Kilka słów wyjaśnienia, skąd kolory, ludzik i bratek.

Tzw. happy human to najbardziej rozpoznawalny znak ruchu humanistycznego. Często różne stowarzyszenia, organizacje i strony humanistyczne posługują się różnymi wariantami owego uradowanego człowieczka.

Skąd fioletowy bratek? O ile happy human to symbol humanizmu o
tyle fioletowy bratek to symbol wolnomyslicielstwa: ffrf.org/fttoday/1997/june_july97/gaylor.html
zob. np. tutaj: www.devrijegedachte.nl
fioletowy bratek to mąciciel myśli
fiolet symbol buntu, niepokory
bratek znaczy mysl (z franc.)

A oto propozycje:

Oczywiście nie wykluczam, że jakiś zdolny forumowicz zaskoczy nas i zaproojektuje lub zaprojektuje i wykona lepszy znak niż te powyżej. Niemniej jeśli to nie nastąpi proszę o sugestię: który według was najlepszy?

<center>








</center>
Proszę o wasze wypowiedzi
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kimak (2276 punktów)
Przykro mi, ale:
Pierwszy wygląda jak logo klubu florystów.
Drugi jak reklama cyrku (żongler).
Trzeci nie przemawia do mnie estetycznie.
Czwarty i piąty zbyt mocno identyfikują PSR z ateizmem.
Marek


"Bawimy się, bawimy ładnie, lub nie
nieważne, bo Nico niełatwo rozdrażnić"
Lech Janerka
Taiken (1148 punktów)

>Czwarty i piąty zbyt mocno identyfikują PSR z ateizmem.

A ja sądziłam, że racjonaliści to ateiści, bo tak na zdrowy rozum...
A przecież wystarczy zastąpić literę A literą R - i z głowy.
I najlepiej czcionką z tytułu strony.
No i do tego te okularki, jak ktoś zasugerował niżej.
Byłoby super...





Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
waldmarc
Jak dla mnie czwarty jest the best (ten z czarnym tłem). Prosty i elegancki
30-08-2007 00:25 
 Ocena 1 na 1
J.Szulc (5723 punktów)
>Jak dla mnie czwarty jest the best (ten z czarnym tłem). Prosty i elegancki

Owszem, prosty i elegancki. Może gdyby jednak to "A" zastąpić uproszczonym rysunkiem bratka?
Litera "A" jakoś do mnie nie przemawia.

Pozdrawiam.

"Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci (takoż blondynki), oni też mają swoją opowieść" - parafraza Desideraty
Niespokojny
W drugim logo brakuje ośmiu kulek...
ellubis
>O ile happy human to symbol
>humanizmu o
>tyle fioletowy bratek to symbol wolnomyslicielstwa:

>fioletowy bratek to mąciciel myśli
>fiolet symbol buntu, niepokory
>bratek znaczy mysl (z franc.)

jak dla mnie to zdecydowanie drugi symbol od góry, z fioletem i kilkoma głowami (jest nas więcej, a w domyśle: będzie jeszcze więcej), fiolet symbolizuje także uduchowienie, a my przecież tego - wbrew temu co sądzą niektórzy wierzący i czego chętnie odmówiliby nam wszyscy wierzący - pozbawieni nie jesteśmy. jesteśmy "wolnymi duchami" (i tu duch nie w sensie zjawy w białym prześcieradle czyli krążącej po starym domu duchu dawno zmarłej ciotki, a umysłu).

natomiast zdecydowanie NIE dla tego symbolu, gdzie _w miejsce_ głowy mamy bratek. o ile bratek sam jako symbol jest w porządku, o tyle chłowieczek z kwiatkiem zamiast głowy może wywoływać najprzeróżniejsze nieprzychylne komentarze, to żer dla prześmiewców (i już mam przykład: o człowieku po wypadku, w którym jego mózg uległ takiemu uszkodzeniu, że nie ma już w nim osobowości mówi się "roślina", nie?).

symbol Dawkinsa natomiast jest zbyt mało przemawiający do wyobraźni, nic nikomu poza nami nie mówi. a jak już powie, to ateista i agnostyk równa się AA, a to mamy już w społeczeństwie obsadzone i to z kolei mówi o wiele więcej niż byśmy chcieli (bo to drugie, bliźniacze A, każdy sobie bez trudu dopowie).
Marcinlet

>natomiast zdecydowanie NIE dla tego symbolu, gdzie _w miejsce_ głowy mamy bratek. o >ile bratek sam jako symbol jest w porządku, o tyle chłowieczek z kwiatkiem zamiast >głowy może wywoływać najprzeróżniejsze nieprzychylne komentarze,

Mnie się to kojarzy z księgą Tytusa, Romka i A'Tomka, w której Tytusowi wyrósł fioł na głowie.
03-09-2007 00:20 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
>>O ile happy human to symbol
>>humanizmu o
>>tyle fioletowy bratek to symbol wolnomyslicielstwa:
>>fioletowy bratek to mąciciel myśli
>>fiolet symbol buntu, niepokory
>>bratek znaczy mysl (z franc.)
>jak dla mnie to zdecydowanie drugi symbol od góry, z fioletem i kilkoma głowami (jest nas więcej, a w domyśle: będzie jeszcze więcej), fiolet symbolizuje także uduchowienie, a my przecież tego - wbrew temu co sądzą niektórzy wierzący i czego chętnie odmówiliby nam wszyscy wierzący - pozbawieni nie jesteśmy. jesteśmy "wolnymi duchami" (i tu duch nie w sensie zjawy w białym prześcieradle czyli krążącej po starym domu duchu dawno zmarłej ciotki, a umysłu).

Lubię prostotę - czerwona litera A na białym tle + napis.
Również jako zdeklarowana ateistka skłaniam się do tej opcji, ponieważ opcja z czarnym tłem wydaje mi się zbyt "klerykalna".

Nie pasuje mi nic z fioletem, ponieważ nie znoszę tego koloru i jeśli mogę, to unikam go jak ognia. Kojarzy mi się on z ludźmi ultrareligijnymi. Fiolet zalecany jest w przypadku chorób umysłowych, nerwowych, obsesji i zaburzeń osobowości.
A ma tu ktoś obsesję? hehe

Biel z czerwienią to prostota, energia i czystość. Czerwień rozgrzewa i przyciąga, zwiększa energię. Działając na sferę psychiczną kolor czerwony wzmacnia wolę i odwagę, pomaga pokonać poczucie bezsiły w obliczu trudności, pomaga pokonać człowiekowi depresję i melancholię. Biel natomiast wprowadza równowagę i harmonię.


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
ra-serafin (2786 punktów)

> [color=blue]Lubię prostotę - czerwona litera A na białym tle + napis.
>Również jako zdeklarowana ateistka skłaniam się do tej opcji, ponieważ opcja z czarnym tłem wydaje mi się zbyt "klerykalna".

litera A będzie bardziej pasować niż R bo jak jesteś racjonalistą i wyznajesz ich poglądy to jesteś ateistą. No tak może zrozumieć cię otoczenie.Ateista wierzy w naukę (tak jak ja ) , racjonalista też więc nie widzę różnicy.

Logo dobre jest takie jak jest nic nie trzeba zmieniać

Kopernik , Gallieo , Einstein , Hubble , Dawkins , Hawking itp.
04-09-2007 17:59 
 Ocena 1 na 1
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
>Ateista wierzy w naukę (tak jak ja ) , racjonalista też więc nie widzę różnicy.

To przypatrz się troszkę głębiej...

Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
Jarek Borzdyński (289 punktów)
Te pierwsze trzy są troszkę zabawne.
A zamiast dużego A, powinny być chyba duże R?
R jak racjonalista, a nie A jak racjonalista...
03-09-2007 00:24 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
>Te pierwsze trzy są troszkę zabawne.
>A zamiast dużego A, powinny być chyba duże R?
>R jak racjonalista, a nie A jak racjonalista...

Ale można się pobawić słowem tak:
rAcjonalista

I mamy dwie pieczenie przy jednym ogniu.


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
monia (134 punktów)

>Ale można się pobawić słowem tak:
>rAcjonalista

... na pierwszy rzut oka przeczytałam NAcjonalista... Chyba niezbyt fortunnie.
kafir (363 punktów)
Drugi od góry najładnieszy, ale nie spełnia najważniejszyej cechy dobrego loga - prostoty!
Ostatnie dwa natomiast jednoznacznie kojarzą się ... ale z ateizmem, a nie z Racjonalistą!
Była kiedyś na forum dyskusja na podobny temat i proponowano tam coś na kształt pięcioramiennej gwiazdy jako symbol i kosmosu i człowieka.
Gdybyśmy dołożyli fiolet , a gwiazdę lekko "ubratkowili" i wpisali w nią R albo ją w R wpisali klasnąłbym 3 razy TAK!

P.s. Oto przykładowy asterysk.
[Załącznik]

Bóg to nałóg, ... a czasu coraz mniej!
*monia*

>P.s. Oto przykładowy asterysk.
>[Załącznik]

To mi się bardzo podoba!
Może nawet funkcjonować samodzielnie...
Zyga (1539 punktów)
>>P.s. Oto przykładowy asterysk.
>>[Załącznik]
>To mi się bardzo podoba!
>Może nawet funkcjonować samodzielnie...
>

Zaiste ładne, jednak do złudzenia przypomina logo systemu CMS Mambo.
monia (134 punktów)

>Gdybyśmy dołożyli fiolet , a gwiazdę lekko "ubratkowili" i wpisali w nią R albo ją w R wpisali klasnąłbym 3 razy TAK!


www.student.euv-frankfurt-o.de/~euv52589/logo3.jpg

... Coś takiego? (zrobiłam jak umiałam )
Taiken (1148 punktów)

>Gdybyśmy dołożyli fiolet , a gwiazdę lekko "ubratkowili" i wpisali w nią R albo ją w R wpisali klasnąłbym 3 razy TAK!



Jeny! Tylko nie fiolet! Brrrrrrrrrrrr


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
*monia*
Ciekawe pomysły...

Osobiście nie przepadam za zbyt kolorowymi i złożonymi znakami, dlatego bardziej przypadły mi do gustu dwie ostatnie propozycje, jednak tak jak niektórych komentujących tak i mnie nie przekonuje litera "A"...

Przygotowałam dwa własne pomysły:
(przepraszam za jakość, ale nie znam się na grafice komputerowej i przedstawione prace to tylko schematyczne propozycje, które być może ktoś zechce opracować profesjonalnie)

<center>student.euv-frankfurt-o.de/~euv52589/logo1.jpg
student.euv-frankfurt-o.de/~euv52589/logo2.jpg
</center>

Miałam jeszcze jeden pomysł ale nie potrafiłam go zrealizować, jeśli ktoś uzna, że może go opracować to byłoby super
Pomysł był taki: prosty ludzik, taki symboliczny, lecący na srzydłach - ale zamiast tradycyjnych skrzydeł ma karty książki (coś jakby zamiast skrzydeł miał książkę)...
*monia*
03-09-2007 00:27 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
>Poprawione linki:
>www.student.euv-frankfurt-o.de/~euv52589/logo1.jpg
>www.student.euv-frankfurt-o.de/~euv52589/logo2.jpg
>

Mogłoby być. Tylko na tym drugim projekcie mózg wygląda zbyt... anatomicznie. Aż dreszcz przeszedł mi po plecach.
Jak teksańska masakra piłą mechaniczną. Brrrrrrrrrrrr


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
monia (134 punktów)

>> [color=blue]Mogłoby być. Tylko na tym drugim projekcie mózg wygląda zbyt... anatomicznie.

Jak już wcześniej podkreślałam - nie jestem grafikiem a chodzi mi jedynie o "naocznienie" jakiegoś pomysłu
01-09-2007 23:43 
 Ocena 1 na 1
monia (134 punktów)
A co powiedzą Państwo na takie coś?


... Racjonalistyczne myślenie nie mieści się w narzuconych ramach (stąd R co wychodzi poza kwadrat), racjonalista patrzy na sprawy krytycznie, neguje je (negatyw), szuka wyjaśnienia, patrzy głębiej... Racjonalizm to nie przerost formy nad treścią, zbędne są "ozdobniki i urozmaicenia" - stąd prosta forma...

No, może to mała nadinterpretacja Chodzi mi tylko o to, zeby pokazać, że samo "R" może być znakiem.
Tofik (5585 punktów)
Bardzo ładne logo. Na to bym stawiała, można by jeszcze dodać z boku elipsę albo jakiś inny kierunkujący się w tą stronę znak.

"Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!" Drobner
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Pomysł mi się podoba. Wariacje z R-ka chyba są dobrym tropem. R z bratkiem tez było dobre.
Patty Matheson (2087 punktów)
Podoba mi się pomysł i wykonanie. Prosto i bez ogródek, czarne jest czarne...
webmaster (moderator)
Ciekawe, trochę klasyczne ale wyraźne i rozpoznawalne. Proponuję iść w tę stronę, eksperymentować z kolorami i czcionkami. Niekoniecznie trzeba dorabiać ideologię do logo, ma się po prostu podobać. To ma o tyle zaletę, że może być na różnym tle i w różnych kolorach (ważny jest kontrast).
extream (2 punktów)
no gratuluje, naraszcie sie jakieś poważne myślenie pojawiło a nie projekty kółka plastycznego jak wszystkie pozostałe..
nie mówie że projekt jest doskonały, ale pomysł jak najbardziej powinien się rozwijać.
pozdrawiam autorkę
aenigma (455 punktów)
czwarte logo jest dobre, ale jednoznacznie kojarzy Racjonalistę z ateizmem, a nie wszyscy by tego chcieli. Bardzo podoba mi się gwiazdka - przede wszystkim dlatego, że jest prosta, ale to drugie R w wykonaniu *moni* też jest dobre

Jeśli chcesz wychować zagorzałego ateistę, musisz mu udzielać surowych lekcji religii.
Nina Sankari
Proponuje w czwartym wariancie zastąpienie A nawiązującym do niego stylistyką R w kolorze fioletowym, podpis na dole ten sam
(racjonalista.pl)
Taiken (1148 punktów)
>Proponuje w czwartym wariancie zastąpienie A nawiązującym do niego stylistyką R w kolorze fioletowym, podpis na dole ten sam
>(racjonalista.pl)
>

Ludzie, co Wy z tym fioletem jak rany?

Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
Jarek Kubaszewski
>Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać
>przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy.
Podoba mi się logo drugie od góry (ale ze zmienioną kolorystyką - zbyt mocno kojarzy się z organizacjami homoseksualistów)
Jeszcze bardziej przypadł mi do gustu projekt "moni"(ten drugi - z książką)
Pozdrawiam
LEGION. (3161 punktów)
Hepi hjumany zupełnie mnie nie ruszają. Kwiatki bratki i stokrotki też nie bardzo. Literka może być, ale potrzebuje jakiegoś tła. Prostego, schematycznego rysunku. Im mniej elementów tym lepiej. I trzeba pomyśleć nad modyfikacjami zależnie od tego gdzie ten symbol ma występować.
Inaczej będzie wyglądał na pieczątce, inaczej na plakacie, okładce książki, czy jakiejś odznace klubowej. I o tym trzeba pamiętać od początku tworzenia.

Jędrzej, Maciej, Roman - Hmmm... Tak! To ewidentnie obala teorię ewolucji
Fizyk (17637 punktów)
>Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać
>przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy.
>Jakiś dobry znak, którym będziemy mogli się posługiwać z
>którym byśmy byli kojarzeni. Proszę o pomoc w wyborze. Mamy
>kilka projektów: który według was jest najlepszy?

Moim zdaniem żaden z tych projektów nie przekazuje zasadniczej treści. Jak racjonalista to racjonalista, a nie humanista lub ateista! Pod tym względem okulary w nagłówku stron Racjonalisty są bardzo dobre. Kojarzą się one pozytywnie z ideą "szkiełka i oka" oraz sugerują wiedzę. Ponadto nagłówek ten jest już znany gościom stron Racjonalisty, a to bardzo cenna inwestycja w identyfikację na scenie społecznej.

Proponuję napisać "Racjonalista.pl" czcionką jak w nagłówku i częściowo przykryć ten napis okularami, ale tak aby łatwo go można było przeczytać. Niestety, wymaga to dość zaawansowanego opracowania graficznego, bo część napisu widziana przez soczewki okularów powinna być zniekształcona zgodnie z prawami optyki. Może autor nagłówka mógłby to zrobić?
01-09-2007 23:30 
 Ocena 1 na 1
monia (134 punktów)

> Ponadto nagłówek ten jest już znany gościom stron Racjonalisty, a to bardzo cenna inwestycja w identyfikację na scenie społecznej.

Z tym się zgadzam.
Osobiście uważam, że sam napis - charakterystyczna czcionka i podkreślenie - na czystym tle, bez żadnych dodatków, jest już na tyle rozpoznawalny, że jak niemal "Coca Cola" sama czcionka jest znakiem firmowym.

>Proponuję napisać "Racjonalista.pl" czcionką jak w nagłówku i częściowo przykryć ten napis okularami, ale tak aby łatwo go można było przeczytać. Niestety, wymaga to dość zaawansowanego opracowania graficznego, bo część napisu widziana przez soczewki okularów powinna być zniekształcona zgodnie z prawami optyki.

Zrobić nie będzie trudno. Najprostsze programy (no, może poza paintem ) mają opcję "soczewki".
Sądzę jednak, że urozmaicenie dosyć ozdobnej już czcionki, okularami utrudni odczytanie napisu. Nie bedzie to logo.
Logo im prostsze tym lepsze...

Jak już tu wiele osób wspominało, trzeba brać pod uwagę późniejsze korzystanie z tego znaku: w druku, na plakatach, w mediach itd.

Moim zdaniem dobrze by było poznęcać się jeszcze nad samą literką R - to ona mogłaby być znakiem racjonalisty. Tylko wymaga pewnego zindywidualizowania. Żeby to było "R" należące do Racjonalisty.pl i tylko z nim identyfikowane.

Tak, łatwo powiedzieć

P.S.

Prawda, że ładne?
03-09-2007 00:32 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
> Jak racjonalista to racjonalista, a nie humanista lub ateista! Pod tym względem okulary w nagłówku stron Racjonalisty są bardzo dobre. Kojarzą się one pozytywnie z ideą "szkiełka i oka" oraz sugerują wiedzę. Ponadto nagłówek ten jest już znany gościom stron Racjonalisty, a to bardzo cenna inwestycja w identyfikację na scenie społecznej.
>Proponuję napisać "Racjonalista.pl" czcionką jak w nagłówku i częściowo przykryć ten napis okularami, ale tak aby łatwo go można było przeczytać. Niestety, wymaga to dość zaawansowanego opracowania graficznego, bo część napisu widziana przez soczewki okularów powinna być zniekształcona zgodnie z prawami optyki. Może autor nagłówka mógłby to zrobić?

I to jest to! Okulary + napis. Fajne.
Tylko niech nikt nie wpadnie na pomysł, żeby dodać coś z fioletem.
I jak już będzie, to proszę od razu wzór logo wrzucić do ściągnięcia. Rozpropagujemy, gdzie się da.
PS. Kusi mnie stworzenie oddziału PSR w moim mieście, ale nie wiem, czy podołałabym...


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
krutki (1550 punktów)
>nagłówek ten jest już znany gościom stron Racjonalisty, a to bardzo cenna inwestycja w identyfikację na scenie społecznej.

   Jestem tego samego zdania. Warto bazować na tym co już istnieje. Postanowiłem tylko w zarysie połączyć kilka pomysłów, które się tu pojawiły. Niestety, nie mam uzdolnień graficznych, wszystko powstało w paint. Pomysł nie jest najwyższych lotów, ale może coś komuś wpadnie do głowy.
Uważam, że kolor warto zostawić taki jak na racjonalista.pl - brązowy, a okulary powinny opierać napis, który tylko częściowo zasłaniałby okulary.

logo

Co do loga PSR, uważam, że powinno się dążyć do pewnego ujednolicenia - tak, aby obie były ze sobą powiązane (racjonalista.pl i PSR).
Pozdrawiam

"Forever we will be what we want to be" | ośrodek trójmiejski
Zyga (1539 punktów)
>Proszę o wasze wypowiedzi

O ile podoba mi się argumentacja określająca składowe loga to ich połączenie już dużo mniej. Dość karkołomnym zadaniem jest połączenie takich elementów.

Logo powinno być: proste, czytelne, zapadające w pamięć, rozpoznawalne, związane z "tematyką", oryginalne, oparte na prostych kształtach, dostosowane do różnych sposobów druku i prezentacji...

1. Wygląda dość mało poważnie.
2. Zbyt skomplikowane, a kolorystyka przywołuje na myśl ugrupowania gejowskie a jednocześnie wyklucza wydrukowanie go wielu przypadkach.
3. jw
4. Literka A nijak nie pasuje do R.

Siedziałem dłuższą chwilę i wszystko co zawiera kształty bratko-podobne przypomina logo z bloga 13 latki.


monia (134 punktów)
Mam pytanie: czy nie możnaby zamówić logo u profesjonalistów? A później ewentualnie z ich propozycji wybrać cos odpowiedniego... Rozumiem, że to wiąże się z kosztami, ale za to jest gwarancja efektu. Mnie samą kiedyś zaskoczyły niezwykle trafne projekty jednej z firm (nazwy nie podam coby nie było, że im reklamę robię).
Gdyby czytelnicy serwisu zrzucili się po złotówce, to by się chyba zebrała konkretna suma na własny znak.
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
RATIO = STOSUNEK, toteż:

——


Pozdrawiam.

Oto został stworzony dla człowieka jeden język i dwoje oczu i dwoje uszu, aby słuchał i widział więcej, aniżeli mówi.
-- Sufi
monia (134 punktów)
>RATIO = STOSUNEK,

To jest dobry pomysł.
W końcu znak indywidualny - taki, jaki jeszcze nie istnieje.
Mariusz Agnosiewicz
>>RATIO = STOSUNEK,
>To jest dobry pomysł.
>W końcu znak indywidualny - taki, jaki jeszcze nie istnieje.

Też mi się podoba. Może ktoś zrobi projekt?
03-09-2007 23:17 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
>RATIO = STOSUNEK, toteż:
>

>--
>


A może ten znak nieskończoności zrobić na wzór DNA? (ale nie dna )


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
04-09-2007 00:12 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
>>RATIO = STOSUNEK, toteż:
>>

>>--
>>


A może ten znak nieskończoności zrobić na wzór DNA? (ale nie dna )


______


______


______


O jeny... To wcale nie jest takie łatwe.

Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
Mariusz Agnosiewicz
>O jeny... To wcale nie jest takie łatwe.

faktycznie
04-09-2007 20:10 
 Ocena 1 na 1
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>A może ten znak nieskończoności zrobić na wzór DNA? (ale nie dna )
   Pomyślałem o dwóch znakach zapytania.
   Proof of concept:

   Kolory mają tylko ilustrować, o co mniej więcej chodzi. Nie jestem profesjonalnym grafikiem, jeśli ktoś miałby ochotę ten pomysł dopracować, to proszę bardzo.

   Pozdrawiam.


Zhisteryzowanym dziewczętom zalecam małżeństwo, ponieważ uleczyć je może ciąża.
-- Hipokrates
webmaster (moderator)
Już widzę, jak nam dorabiają ideologię do nieskończoności i znaków zapytania Pomysł ciekawy, ale czy nie zbyt skomplikowany? Po prawdzie, nie sprzedajemy tu cocacoli, ale zamieszczanie wyjaśnienia do logo też nie przejdzie. To tylko moje zdanie (a ja podobno gustu nie mam) ale tego typu symbole nadają się idealnie jako oprawa graficzna do poszczególnych działów, ale niekoniecznie jako logo główne.
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Pomysł ciekawy, ale czy nie zbyt skomplikowany?
Jaskier:
Nie da się dokładnie zdefiniować miłości. Miłość jest jak gruszka. Jest słodka i ma kształt. Spróbuj opisać kształt gruszki.
— Andrzej Sapkowski, "Czas Pogardy"

   Tak się bawię - po prostu. A nuż coś dobrego wyjdzie.
Zhisteryzowanym dziewczętom zalecam małżeństwo, ponieważ uleczyć je może ciąża.
— Hipokrates

nieobecny
>Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać
>przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy.
>Jakiś dobry znak, którym będziemy mogli się posługiwać z
>którym byśmy byli kojarzeni.
Dziwne, ale nikogo, dosłownie NIKOGO nie zastanowiło kogo miał na myśli Agnosiewicz pisząc "nam", "my"...
W takim razie będę pierwszym myślącym i pytam: dla kogo ma być to logo?
Dla PSR? Dla nijak nie zrzeszonych i nie zdefiniowanych "racjonalistów"? Dla zarejestrowanych użytkowników portalu www.racjonalista.pl, dla niezarejestrowanych użytkowników tego portalu? Dla mężczyzn? Dla ludzi o imieniu Mariusz?
namsster
proponuję Wam szanowni racjonaliści, abyście racjonalnie podeszli do sprawy i... poczytali najpierw fachową literaturę o tworzeniu znaków.
04-09-2007 09:15 
 Ocena 1 na 1
Taiken (1148 punktów)
>proponuję Wam szanowni racjonaliści, abyście racjonalnie podeszli do sprawy i... poczytali najpierw fachową literaturę o tworzeniu znaków.

Logo to podstawa wizerunku organizacji. Staje się jej identyfikacją wizualną. Powinno być starannie zaprojektowane, dostosowane do profilu organizacji. Musi być proporcjonalnie skomponowane, zawierać niewielką liczbę kolorów - ma być proste, czytelne i estetyczne.
Logo i identyfikacja wizualna to podstawa brandingu, pozycjonowania organizacji na konkurencyjnym rynku, powinny być więc jak najlepiej zaprojektowane.

Prostota graficzna kształtu pomoże szybko i łatwo je zapamiętać, co oznacza zapamiętanie organizacji lub produktu na długo. Ograniczona kolorystyka logo obniży
koszty posługiwania się nim, a funkcjonalność pozwoli na bezproblemowe wykorzystanie w każdej sytuacji.

Dobre logo to zarazem skuteczne logo, działa na korzyść organizacji, będąc najlepszą pomocą w budowaniu dobrego jej wizerunku, to coś z czym organizacja będzie się z dumą identyfikowała.

J.S.B. Morse sformułował cztery najważniejsze cechy, jakie powinno zawierać w sobie dobre logo. Zobaczmy, co to oznacza w praktyce:

1. logo musi spełniać podstawowe zasady projektowania
- być poprawne technicznie, dobrze skomponowane elementy tworzące całość, proporcjonalnie zaprojektowane przestrzenie puste, odpowiedni dobór kolorów, unikanie gradientów, dopracowany kształt, w pełni czytelne, estetyczny znak.

2. logo musi być funkcjonalne
pozwala na pełne skalowanie, zawiera minimalną ilość kolorów, można je stosować na ciemnych i jasnych tłach, w różnych technikach wykonania i na różnych powierzchniach - od długopisu po wielkoformatowy billboard i ekrany.

3. logo musi dobrze reprezentować organizację
odpowiada charakterowi organizacji, pokazuje w klarowny sposób ideę i misję organizacji. Budzi pozytywne skojarzenia. Jest dobrym ambasadorem organizacji.

4. logo musi być unikatowe
jest oryginalne, niepowtarzalne, wyróżniające. Logo nie może być więc wzorowane na innym znaku, zawierać elementy powszechnie dostępne, typu klipart, nie może być także przypadkowym zestawieniem nazwy i znaku graficznego.

Wiele znaków posiada część z tych cech, jedynie dobre logo posiada je wszystkie.

No to teraz coś z tym trzeba zrobić...


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
Jarek Kubaszewski
>Dziwne, ale nikogo, dosłownie NIKOGO nie zastanowiło kogo miał na myśli Agnosiewicz pisząc "nam", "my"...
Nie mogę znać myśli MA ale sądzę że chodziło mu o:
logo organizacji pod nazwą PSR
Jarek Kubaszewski
>>Dziwne, ale nikogo, dosłownie NIKOGO nie zastanowiło kogo miał na myśli Agnosiewicz pisząc "nam", "my"...
>Nie mogę znać myśli MA ale sądzę że chodziło mu o:
>logo organizacji pod nazwą PSR
POPRAWKA:
PSR ma już swój znak graficzny chodzi o logo portalu racjonalista.pl
nieobecny
Ja też nie znam myśli M.A., dlatego zadałem pytanie o co mu właściwie chodzi.
Nikt prócz ciebie nie zadał sobie tego pytania, za to propozycji na logo nie-wiadomo-czego jest mnóstwo!
Żenada.
webmaster (moderator)
>Nikt prócz ciebie nie zadał sobie tego pytania, za to propozycji na logo nie-wiadomo-czego jest mnóstwo!
Widocznie co bardziej kumaci przeczytali tytuł wątku: "Logo Racjonalisty".
nieobecny
>>Nikt prócz ciebie nie zadał sobie tego pytania, za to propozycji na logo nie-wiadomo-czego jest mnóstwo!
>Widocznie co bardziej kumaci przeczytali tytuł wątku: "Logo Racjonalisty".
Ze swej strony proponuję ogłoszenie konkursu na logo każdego wyrazu oprócz słowa "Racjonalista".

PS Słonko, możesz wytłumaczyć nam wszystkim co to niby miało by być "Logo Racjonalisty"?
06-09-2007 08:28 
 Ocena 1 na 1
jarekland (142470 punktów)
>Ja też nie znam myśli M.A., dlatego zadałem pytanie o co mu właściwie chodzi.
>Nikt prócz ciebie nie zadał sobie tego pytania, za to propozycji na logo nie-wiadomo-czego jest mnóstwo!
Ja bym tak surowo wypowiadających się w tym wątku nie osądzał.
Jeżeli na forum racjonalista.pl pojawia się wątek: "Potrzebne nam logo" i do tego założony przez redaktora naczelnego, to dla mnie jest oczywistością że chodzi o logo tego portalu.
Pozdrawiam
11-11-2007 23:22 
 Ocena 1 na 1
Stanisław G. (6810 punktów)

>Dziwne, ale nikogo, dosłownie NIKOGO nie zastanowiło kogo miał na myśli Agnosiewicz pisząc "nam", "my"...

Bo wszyscy (jak do tej pory) intuicyjnie domyślili się.
ra-serafin (2786 punktów)

>

właśnie przypomniało mi się gdzie widziałem to A.

richarddawkins.net/store/

te A kojarzy sie z ateizmem więc wiadomo na kogo stronie to widziałem. Ale to a to nawet takie podchwytliwe choć skopiowane.

Kopernik , Gallieo , Einstein , Hubble , Dawkins , Hawking itp.
04-09-2007 22:30 
 Ocena 1 na 1
monia (134 punktów)

>właśnie przypomniało mi się gdzie widziałem to A.
> richarddawkins.net/store/
>te A kojarzy sie z ateizmem więc wiadomo na kogo stronie to widziałem. Ale to a to nawet takie podchwytliwe choć skopiowane.

Tym bardziej przekonuje mnie to do tego, by od tego znaku uciec.

Po pierwsze, skoro szukamy logo dla Racjonalisty to trzeba wymyślić coś indywidualnego.

Po drugie, logo przecież też jest chronione prawnie i nie można ot tak sobie go zastosować we własnym znaku. Zwłaszcza, ze nie chodzi tu o literkę A a o literkę A zapisane konkretną czcionką, itd.

Przy okazji - co to za znaczek tam u góry, przy innych ikonkach?



...trochę powiększony:



...Wydawnictwo Racjonalista... To to samo co Racjonalista.pl?
Bo jeśli tak, albo są ze sobą "spokrewnione" to czy nie mozna zastosować tego samego znaku? Albo ewentualnie zrobić jakąś jego wariację?
ra-serafin (2786 punktów)

>>te A kojarzy sie z ateizmem więc wiadomo na kogo stronie to widziałem. Ale to a to nawet takie podchwytliwe choć skopiowane.
>Tym bardziej przekonuje mnie to do tego, by od tego znaku uciec.

masz cos do ateizmu , nie tolerujesz go choć na logo nie powinien pójść bo jak mówiłem jest ot czyjeś logo i jest chronione prawami autorskimi. Zgadzam sie z twoim R

Z przyszłością jest małe "ale" .Za każdym razem,ak się na nią spojrzysz - zmienia się,bo się na nią spojrzałeś.A to zmienia wszystko pozostałe.
Jarek Kubaszewski
>Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać
>przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy.
>Proszę o wasze wypowiedzi
Znak graficzny musi być prosty, jednoznaczny oraz taki który łatwo się zapamięta taki który łatwo się zapamięta.

Taiken (1148 punktów)
>Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać
>przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy.
>Jakiś dobry znak, którym będziemy mogli się posługiwać z
>którym byśmy byli kojarzeni.

Mariusz, a nie można wykorzystać logo PSR albo jakoś do niego nawiązać, np. zmianą kolorystyki lub dodaniem jakiegoś elementu?
_______

_______

Skoro racjonalista.pl jest ściśle powiązane z PSR, to po co dokładać kolejny znak?
Ludziom się pomyli, a tak...
Ja optuję za ewentualną modyfikacją już istniejącego logo PSR.


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
Taiken (1148 punktów)

>Ja optuję za ewentualną modyfikacją już istniejącego logo PSR.

Na przykład tak.

________

Można tło powiązać z kolorystyką strony racjonalista.pl lub całość zrobić w barwach, które tu dominują.
Później się z tym zmierzę.

Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
Taiken (1148 punktów)

>Można tło powiązać z kolorystyką strony racjonalista.pl lub całość zrobić w barwach, które tu dominują.

______________________

______________________

Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
Jarek Kubaszewski
>>Można tło powiązać z kolorystyką strony racjonalista.pl lub całość zrobić w barwach, które tu dominują.
To już jest logo PSR-u a my szukamy logo dla portalu racjonalista.pl
youzwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Pierwszy projekt graficzny jaki dodała Monia (czarno-białe "R" w kwadracie) jest moim zdaniem najlepszy. Podpisuję się także pod uzasadnieniem jakie podała. Jeżeli będzie możliwość głosowania przez użytkowników na dane logo proszę o uwzględnienie tego projektu. Pozdrawiam
Taiken (1148 punktów)
>czarno-białe "R" w kwadracie

Mnie również odpowiada, ale może inny kolor? Czerń/biel to takie radykalne opozycje.


Egzorcyzmy pomagają tylko tym, którzy wierzą w złego ducha.
07-09-2007 00:14 
 Ocena 1 na 1
monia (134 punktów)
>>czarno-białe "R" w kwadracie
>Mnie również odpowiada, ale może inny kolor? Czerń/biel to takie radykalne opozycje.
>

Miło mi
Co do kolorów - czerń i biel to rozwiązanie wyjściowe.
Kontrast jest zwyczajnie praktyczny: kolor i tak nie wyjdzie np. w publikacjach czarno-białych czy na fakturze (wszelkiego rodzaju tłoczenia etc.).
Poza tym, zestaw czarno-biały jest elegancki i ponadczasowy ... co nie oznacza, ze nie mozna zastapic tych barw innymi - indywidualnie dobranymi.
Pomocnik
>Potrzebne jest nam logo, które będziemy wykorzystywać
>przy różnych inicjatywach naszych i tych, które wspieramy.
>Jakiś dobry znak, którym będziemy mogli się posługiwać z
>którym byśmy byli kojarzeni. Proszę o pomoc w wyborze. Mamy
>kilka projektów: który według was jest najlepszy?
>Kilka słów wyjaśnienia, skąd kolory, ludzik i bratek.
>Tzw. happy human to najbardziej rozpoznawalny znak ruchu
>humanistycznego. Często różne stowarzyszenia, organizacje i
>strony humanistyczne posługują się różnymi wariantami owego
>uradowanego człowieczka.
>Skąd fioletowy bratek? O ile happy human to symbol
>humanizmu o
>tyle fioletowy bratek to symbol wolnomyslicielstwa:
>ffrf.org/fttoday/1997/june_july97/gaylor.html
>zob. np. tutaj: www.devrijegedachte.nl
>fioletowy bratek to mąciciel myśli
>fiolet symbol buntu, niepokory
>bratek znaczy mysl (z franc.)
>A oto propozycje:
>Oczywiście nie wykluczam, że jakiś zdolny forumowicz
>zaskoczy nas i zaproojektuje lub zaprojektuje i wykona
>lepszy znak niż te powyżej. Niemniej jeśli to nie nastąpi
>proszę o sugestię: który według was najlepszy?
><center>
>
>
>
>
></center>
>Proszę o wasze wypowiedzi

Proszę skorzystać z prac kolegów z Zachodu:
rationalism.com/
extream (2 punktów)
Straszne są te loga tutaj, żaden nie kojarzy mi sie ze z racjonalistami,
ludzik kojarzy mi sie z batmanem, szczególnie w pomyśle z literą R
poza Bratkiem myśle że można znaleźć ciekawsze symbole kojarzone z wolnomyślicielstwem
projekty z literą A i R wydają się za sztywne, jakoś na siłe kojarzone z designem pszyszłości,
takie robione na siłe,
to logo to nie ma być znak klubu dyskusyjnego tylko czegoś znacznie poważniejszego,
powinno być bardziej przemyślane, swobodniejsze i przede wszystkim nie kiczowe, jak te tu zaprezentowane
powinien się tym zająć artysta w każdym calu, nie ktoś ze smykałką do grafiki..
a pomysłów na projekt dla tak ważnej organizacji powinno być 10 razy tyle!
fajnie że w tym kierunku jest coś robione ale podejść do tego jakoś ... racjonalnie.
Z wyobraźnią a nie na hop siup
A.Wielogórska

><center>
>
></center>

Ten podoba mi się najbardziej, ale gdyby była literka R zamiast A to byłoby jeszcze fajniej

Gdy wycięte zostanie ostatnie drzewo, zatruta zostanie ostatnia rzeka i zginie ostatnia ryba, odkryjemy wreszcie, że nie można jeść pieniędzy.
jezusmaria (196 punktów)

Jeśli ma być bratek, fiolet i happy human to może coś w tym stylu?

Mam nadzieję że wygląda lepiej niż na blogu 13-latki.




P. Piłat
Ośrodek Trójmiejski
08-09-2007 17:41 
 Ocena 1 na 1
youzwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Bez urazy ;p Za mało estetyki i prostoty moim zdaniem.
08-09-2007 21:23 
 Ocena 1 na 1
Tofik (5585 punktów)
Moim zdaniem ten fiołek można w ogóle wykluczyć, bo nie pasuje, a zresztą i tak mało kto będzie wiedział co on znaczy

"Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!" Drobner
12-11-2007 00:00 
 Ocena 2 na 2
Stanisław G. (6810 punktów)
>Moim zdaniem ten fiołek można w ogóle wykluczyć, bo nie pasuje, a zresztą i tak mało kto będzie wiedział co on znaczy

W okolicach Łowicza, gdzie się urodziłem, mawiano masz fioła w głowie. Oznaczać to miało lekkoduchów i ludzi mało rozgarniętych.
Mariusz AgnosiewiczCałkiem nowe logo
Mam nową propozycję:





Tym razem happy human wpisane w R A jesliby bylo uzywane w mniejszych rozmiarach tak, ze humanka nie bedzie widac, to i tak widoczna bedzie "ostra" jak pazur eRka. Co wy na to?
Gosia (9452 punktów)Odp: Całkiem nowe logo
Wersja czarno-biała rewelacyjna.
Oszczędna acz drapieżna w formie.Pobudza.
Wersja czerwona dziwnie kojarzy mi się ze Stowarzyszeniem Wielbicieli Wampirów.

Pozdrawiam.
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)
>Mam nową propozycję:
>

   Głosowałbym za tym właśnie, tylko po cóż takie "kopnięcie" w prawo?
   W sumie więc, albo powyższe, albo logo wydawnictwa, odpowiednio wyraziste.
Pozdrawiam.
Osnowa
>Mam jeszcze nową propozycję...

I ja! (Jeśli można.)

Przyszedł mi taki pomysł: Racjonalista jakąś charakterystyczną bezpretensjonalną czcionką, a w miejsce "i" dać czarnego happy humana (z nierówną, obłoczkowatą kropką- głową- bratkiem). I raczej bez kursywy.
Jak mi się uda, jeszcze dziś podeślę mój (wielce amatorski) szkic tej propozycji.

Chyba nie jest za późno?
Mariusz Agnosiewicz
Nie jest za późno
20-09-2007 01:56 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>Nie jest za późno

Nie wiem czy da się toto otworzyć. Jeśli nie - mała strata (po moim opisie i tak niespodzianki nie będzie).
[Załącznik]
ironfireOdp: Logo Racjonalisty
Przesyłam moje propozycje. Kolory są przykładowe.

[img=http://img258.imageshack.us/img258/8234/racjonalistalogoko1.th.png]



Wyjaśnienie co do symbolu "podwójnego H z kółkiem" oznacza on planetę URAN www.symbols.com/encyclopedia/41a/41a36.html
Krótka historia.
"Od wieków wierzono, że po firmamencie porusza się siedem ciał niebieskich. Jak wiemy liczba siedem jest nie tylko znacząca, specjalna, ale i magiczna. Te siedem planet pozwoliło na rozwinięcie skomplikowanego, ale bardzo skutecznego systemu matematyczno-astrologicznego. Dopiero w 1781 roku astronom-amator William Herschel odkrył ciało kosmiczne, które początkowo wziął za kometę. Okazało się jednak, że była to zupełnie nowa planeta. Nadano jej miano Uran. Ponieważ jego odkrycie zbiegło się z początkiem rewolucji przemysłowej i z rewolucjami w Ameryce i Francji, planetę tą zaczęto kojarzyć z nowymi technologiami, nagłymi i dramatycznymi działaniami, które prowadzą do zmian. Planeta ta jest więc siłą, która burzy stary porządek na rzecz nowego. Czasami wstrząsa nami, aby nas obudzić z letargu. Jest bardzo silnie związana z katastrofami żywiołowymi i trzęsieniami ziemi.
W astrologii: Uran jest uważany za wyższą oktawę Merkurego. Pierwsza planeta transcendentalna, planeta pokoleniowa, wolnościowa, ekscentryczności i niekonwencjonalnego zachowania. W horoskopie wskazuje na te pola życia, w których dana osoba potrzebuje największej wolności lub doświadczać będzie nagłych niespodzianek, obojętnie - dobrych czy złych. Reprezentuje postęp, oryginalność, spontaniczność, inwencję twórczą. Pozwala również na przewidywanie pewnych spraw. W sensie ujemnym wpływa na brak stabilności, utopijność poglądów, anarchię i rebelianctwo, nieliczenie się z nikim i z niczym. Przyczynia się do nagłego zrywania więzów międzyludzkich. W horoskopie wskazuje na możliwość katastrof nowoczesnymi środkami lokomocji - zwłaszcza samolotami. Włada środkami współczesnego przekazu. Pełny obieg Urana wokół Słońca trwa 84 lata. Jest współwładcą znaku Wodnika."

Nie jetem jakimś maniakiem horoskopów i innych guseł. Jednak symbolika znaczenia Urana spodobała mi się. Trochę inaczej wygląda sprawa z identyfikacją "społeczną" - nie jest to znak rozpoznawalny i identyfikowany z czymkolwiek. Ktoś musi być pierwszy
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Też ciekawy pomysł
Aleksandra Dencław (135 punktów)
jak dla mnie najlepsze logo to to czwarte
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Potrzebne jest nam logo

Moim zdaniem nsze logo powinno bazować na taoistycznym symbolu jin i jang. Powinno mieć orientację poziomą, aby kojarzyło się z symbolem nieskończoności. Aby symbol był ten czytelniejszy należy napis "Racjonalista" napisać wewnątrz symbolu wężykiem, tak aby uzupełnił on rysunek jin-jang do postaci symbolu nieskończoności - część napisu będzie białymi literami a część czarnymi

doku
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Moim zdaniem nsze logo powinno bazować na taoistycznym symbolu jin i jang

Wolałbym uniknąć mieszania do tego taoizmu.
Mariusz Agnosiewicz
Kolejne propozycje:












Roman (1901 punktów)
>Kolejne propozycje:

Szczerze mówiąc tragiczne - proste jak konstrukcja cepa.

Mnie się podoba pomysł Moni, tzn ten z ikoną z księgarni , albo te ostatnie propozycje z
pochyloną literą R (czarną).

Wydaje mi się, że logo powinno być na tyle udane, żeby można było na jego podstawie wykonać np breloczek albo sygnet lub nawet medalion. To robota dla zawodowego grafika, proponuję zrzutkę na ten cel.

Dobry pomysł?


Zamiast szukać istot inteligentnych w kosmosie,
spróbujmy znaleźć je na Ziemi.
youzwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
dobre logo
w najnowszym "Świecie Nauki" jest logo Racjonalisty (Czerwona pochylona R-ka") str. 81 jako "książkę polecają:" i muszę przyznać, że prezentuje się bardzo dobrze

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365