 |
Jest robota dla absolwentów Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-05-2013 09:08 | Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Jest robota dla absolwentów
4 na 6 | "Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z doktoratami, informuje "Rzeczpospolita". " Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi. wiadomosci(*)ch,wid,15542814,wiadomosc.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | sinapis (1725 punktów) | > "Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z> doktoratami, informuje "Rzeczpospolita". "> Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak> cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.To chyba z braku innej roboty... Z głodu człowiek duszę nawet kościołowi zaprzeda, nie tylko diabłu.
|
|
3 na 3 Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
Widzę, że jak zwykle oczekuje się tutaj prostych wyjaśnień złożonych zjawisk społecznych, najlepiej w zgodzie z główną linią partii, bo wtedy się publiczce wydaje, że tak jest "bardziej racjonalniejsze". Prawda jest taka, że i w zakonach żeńskich można trafić na bardzo inteligentne i wykształcone osoby, które znalazły się za klasztornym murem z własnej i nieprzymuszonej woli. Życie zakonne ma widać swoje uroki. Ciekawe jakie? To znaczy, nie zakładam, że jest to ciekawe dla Sz. Autora wątku. Sz. Autor wątku już wie, co wie, i to mu wystarczy, że wie. W przeciwnym razie mógłby się czegoś innego dowiedzieć, na przykład tego, że nie wie, a to niemożliwe, skoro wie, co wie.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
 | 5 na 5 | Hodża (11172 punktów) | > Życie zakonne ma widać swoje uroki. Ciekawe jakie?Takie: 
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
|
|
|  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
To i tak lepsze niż poród "siłami natury", nie wspominając o samym tzw. akcie płciowym.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
 | 2 na 2 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Jak Twoi znajomi to znoszą?
Y: Nie widzę innego powodu, żeby zbierać znaczki, niż żeby zarabiać na tym pieniądze.
Armindo: Widzę jak zwykle patrzysz na życie bez wnikania w złożoność zjawisk społecznych i wszędzie szukasz prostych wyjaśnień. Znaczki można zbierać z wielu powodów. Wiesz co wiesz i wystarczy ci wiedzieć, co wiesz, bo w przeciwnym wypadku mógłbyś się czegoś dowiedzieć, na przykład tego, że nie wiesz, a to niemożliwe skoro wiesz, co wiesz.
Czy po prostu frustrację wyładowujesz na forum?
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
|  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
>Y: Nie widzę innego powodu, żeby zbierać znaczki, niż żeby zarabiać na tym pieniądze.
To oczywiście przypadek, że znaczki, a nie luksusowe limuzyny albo obrazy, czysty przypadek.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
 | -1 na 1 dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | > w zakonach żeńskich można trafić na bardzo inteligentne i wykształcone osoby, które znalazły się za klasztornym murem z własnej i nieprzymuszonej woli
Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę i nie usłyszę na własne...
doku (Tomasz Kamiński)
|
|
|  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
> Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę i nie usłyszę na własne...Proszę porzucić stereotypy i uprzedzenia. Wiele sióstr zakonnych prowadzi bardzo ciekawe życie, nie tylko duchowe, ale i zawodowe. Zakony prowadzą bardzo rozbudowaną działalność w różnych dziedzinach. Życie zakonnicy w dzisiejszych czasach nie musi być wcale nudne, a same zakonnice miewają bardzo ciekawą przeszłość... www.elondyn.co.uk/newsy,wpis,14799vaticanins(*)d-states-estados-unidos-14932/No cóż, zakon to może być czasem całkiem racjonalny wybór. PS. Próbował już Pan przepisów siostry Anastazji? Podobno sernik z pierniczkami jest zabójczy.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
2 na 2 | Grzegorz (5685 punktów) | > "Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z doktoratami, informuje "Rzeczpospolita". Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.Aż tak bardzo bym nie uogólniał (znam ze 2 wyjątki potwierdzające regułę), natomiast podejrzewam że statystycznie masz rację. Osobną sprawą jest postępująca degradacja stopni naukowych - "mężczyzna po studiach" oznacza już niewiele więcej niż to że ma pewnie od 25 lat wzwyż
|
|
 | 3 na 3 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Mój katecheta w gimnazjum tak uzasadnił koledze czym jest powołanie: - Możesz mieć zapewnione godziwe życie, nie mieć problemów i obowiązków, pracować połowę tego co normalnie i mieć czas na własne hobby, a raz na jakiś czas skoczyć załatwić potrzeby bez zobowiązań i się wyspowiadać. To dlaczego nie chcesz być księdzem? Bo do tego trzeba powołania 
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
|  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
Sam widzisz, Arystypie, że motywy wyboru życia zakonnego mogą być liczne i złożone.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
| |  | 2 na 2 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Mi nie chodziło o to, że nie masz racji, ale o to, że jesteś niemiły i nieuprzejmy.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
| | |  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) | >Mi nie chodziło o to, że nie masz racji, ale o to, że jesteś niemiły i nieuprzejmy.
Niestety, Twój mętny i niejasny sposób wysławiania się sprawia, że nie wiadomo, o co Ci chodzi. Świetnie, że przynajmniej masz tego świadomość. Widzę pewne szanse na poprawę, ale prawdę mówiąc, niewielkie.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
| | | |  | 2 na 2 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Jeśli nie dysponujesz badaniami, które jednoznacznie wskazują, że większość respondentów uważa mój sposób wysławiania się za mętny i niejasny, nie powinieneś używać kwantyfikatora dużego.
Ale widać z logiką masz takie same problemy jak z kulturą osobistą.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
| | | | |  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
>Ale widać z logiką masz takie same problemy jak z kulturą osobistą.
Logika jest oczywiście bardzo ważna, ale nie powinna przeszkadzać w myśleniu i działaniu. Podobnie z kulturą osobistą - też jest bardzo ważna, ale nie może przeszkadzać w sytuacjach międzyludzkich.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
|  | Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | > Mój katecheta w gimnazjum tak uzasadnił koledze czym jest powołanie:> - Możesz mieć zapewnione godziwe życie, nie mieć problemów i obowiązków, pracować połowę tego co normalnie i mieć czas na własne hobby, a raz na jakiś czas skoczyć załatwić potrzeby bez zobowiązań i się wyspowiadać. To dlaczego nie chcesz być księdzem?Kurcze, jak to tak wygląda to sam byłbym chętny. Po prostu sama radość. Niby są niedogodności - msze - ale myślę, że plusy dodatnie przewyższają plusy ujemne  . Nawet powołanie zaczynam odczuwać. > Bo do tego trzeba powołania  Albo wyrachowania.
|
|
| |  | Armindo (3273 punktów) (zablokowany) |
Dodajmy do tego uporządkowane życie osobiste, regularny tryb życia, możliwość aktywności intelektualnej lub fizycznej (praca), poczucie, że ma się na świecie swoje miejsce i jest się potrzebnym i już wszystko jasne. Oczywiście, zdarzają się też piekielne sytuacje, co ma związek z nie zawsze zdrowymi relacjami interpersonalnymi w zakonach, ale czy w cywilnym życiu też nie spotyka się przykrych ludzi i cholerycznych szefów?
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
| Selanos (12869 punktów) | > Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak> cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.Z czysto finansowego punktu widzenia, jest to warta rozważenia ścieżka kariery. Właściwie dlaczego nie?
|
|
| Adrian Trybek (339 punktów) | Bardzo racjonalne rozwiązanie dla ludzi, którzy po studiach chcą przeczytać jeszcze parę książek zamiast mieszać zaprawę w betoniarce. Postawa godna pochwały bo to ci ludzie zapewne w którymś momencie staną wobec.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|