Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest wszędzie taki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
19-02-2026 23:26koffi88 (3 punktów)Czy poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest wszędzie taki
Ocena 1 na 1
Wyobrażam sobie, że wahania średniego stężenia CO₂ w atmosferze wahają się między środkiem lasu a środkiem dużego miasta, ale mam problem ze zrozumieniem prędkości, z jaką gaz się rozprasza (używając przybliżenia prawa gazu doskonałego) w zależności od tego, jak duża jest atmosfera na Ziemi, i czy ~430 ppm CO₂ to rzeczywiście średnia globalna, czy dobre przybliżenie gdziekolwiek na planecie się znajdujesz.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Wyobrażam sobie, że wahania średniego stężenia CO₂ w atmosferze wahają się między środkiem
>lasu a środkiem dużego miasta, ale mam problem ze zrozumieniem prędkości, z jaką gaz się rozprasza
>(używając przybliżenia prawa gazu doskonałego) w zależności od tego, jak duża jest atmosfera na
>Ziemi, i czy ~430 ppm CO₂ to rzeczywiście średnia globalna, czy dobre przybliżenie
>gdziekolwiek na planecie się znajdujesz.

----------------------

Proponuję byś zadał czatowi GPT (chatgpt.com/) odpowiednie pytanie.

Wówczas uzyskasz interesujące Cię informacje oraz czat GPT zaproponuje Ci, że poszuka jeszcze określonych-dodatkowych informacji, które mogą Cię zainteresować.

😊

S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

koffi88 (3 punktów)
>Wyobrażam sobie, że wahania średniego stężenia CO₂ w atmosferze wahają się między środkiem
>lasu a środkiem dużego miasta, ale mam problem ze zrozumieniem prędkości, z jaką gaz się rozprasza
>(używając przybliżenia prawa gazu doskonałego) w zależności od tego, jak duża jest atmosfera na
>Ziemi, i czy ~430 ppm CO₂ to rzeczywiście średnia globalna, czy dobre przybliżenie router login
>gdziekolwiek na planecie się znajdujesz.

Dzięki .
alsor (3283 punktów)
>Wyobrażam sobie, że wahania średniego stężenia CO₂ w atmosferze wahają się między środkiem
>lasu a środkiem dużego miasta, ale mam problem ze zrozumieniem prędkości, z jaką gaz się rozprasza
>(używając przybliżenia prawa gazu doskonałego) w zależności od tego, jak duża jest atmosfera na
>Ziemi, i czy ~430 ppm CO₂ to rzeczywiście średnia globalna, czy dobre przybliżenie
>gdziekolwiek na planecie się znajdujesz.

Generalnie wiadomo że co2 jest zerowe w atmosferze.

A. masa C+O2 jest ewidentnie większa od samego O2

B. to co podają dotyczy zapewne poziomu gleby, czyli tuż przy ziemi,
ponieważ co2 jest znacznie cięższy od składników atmosfery O2 i N2

C. w lasach, dżunglach i buszach jest zapewne większe stężenie CO2,
bo ten gaz jest przecież potrzebny dla życia roślin - fotosynteza!
gdyby nie było tam tego gazu, nie byłoby automatycznie roślin - drzew, traw, itp.

D. w miastach nie ma raczej zbyt bujnej roślinności, więc produkowany tam gaz CO2 (spalanie butanu, i benzyny), więc osiąga większe stężenie

E. nad oceanami nie ma raczej żadnego wzrostu co2 od wieków...

F. jak fantastyka: ocieplenie klimatu nie zależy od produkcji CO2,
ponieważ w naturze jest bezwzględnie spełniona zasada: podaż = popyt.
ala987 (11 punktów)
Usunięte przez moderatora
alsor (3283 punktów)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365