 |
Śmieciowa ustawa o śmieciach w realu Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-07-2013 19:23 | Hrihorij (1723 punktów) | Śmieciowa ustawa o śmieciach w realu
8 na 8 | Właśnie trzymam w ręku "Harmonogram odbioru odpadów komunalnych segregowanych i niesegregowanych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Paprotnia na okres VII 2013 - XII 2014". Z owym "Harmonogramem" odwiedził mnie przed chwilą sołtys i wręczył dodatkowo 2 (słownie: dwa) worki na śmieci segregowane (żółty i zielony). W pierwszej chwili się ucieszyłem ale zaraz mina mi zrzedła. Okazuje się, że odpady segregowane będą wywożone raz na 2 miesiące, natomiast niesegregowane raz na kwartał! Przecież to jakiś kosmos. Mieszkam z 95-letnią babcią, która taki pojemnik w tydzień zapełni pampersami. No ale co tu się dziwić jak Wójt wynegocjował super niską opłatę za wywóz odpadów - miesięcznie 2,5 zł od łebka. Pytanie do forumowiczów: czy ktoś płaci mniej czy może moja gmina jest w tym względzie rekordzistką? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
2,5 zł od osoby miesięcznie od osoby?
Wywóz śmieci raz na kwartał?
Chyba czegoś bardzo nie zrozumiałem w Twojej wypowiedzi.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
 | 1 na 1 | Hrihorij (1723 punktów) | >Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. >2,5 zł od osoby miesięcznie od osoby? >Wywóz śmieci raz na kwartał? >Chyba czegoś bardzo nie zrozumiałem w Twojej wypowiedzi.
Dobrze zrozumiałeś! Moja opłata to 23 złote kwartalnie od trzech osób w gospodarstwie!
|
|
|  | 7 na 7 | Anna Salman (16360 punktów) | >... Moja opłata to 23 złote kwartalnie od trzech osób w gospodarstwie! U mnie opłata jest 9,8 od osoby miesięcznie, ale wywóz raz w tygodniu, czyli za jeden kurs ok. 2,5 na osobę. U Ciebie niby 2,5 od osoby, ale wywóz tylko 4 razy na kwartał, czyli 5,75 za kurs. Według mnie to drożej. Czyli sołtys zakłada, że jednak śmieci wylądują w lesie albo zostaną spalone.
|
|
| |  | 3 na 3 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | >Czyli sołtys zakłada, że jednak śmieci wylądują w lesie albo zostaną spalone. To jest rozsądne założenie, wszak wprowadzenie nowej ustawy nijak nie wpływa na zmianę obyczajów, a tym bardziej, gdy odbiór śmieci odbywa się rzadziej niż dotychczas.
To wielce przewrotny pomysł, aby za utylizację śmieci typu butelki i wszelkiego rodzaju pojemniki czy opakowania plastikowe/papierowe mieli płacić ich nabywcy, a nie producenci. To się zaczęło, gdy za przyniesienie zużytej świetlówki do sklepu i zakup nowej klient był karany dopłatą za utylizację. W Szwecji klient odnoszący do sklepu "surowiec wtórny" otrzymuje pieniądze, w Polsce za pozbycie się takiego surowca trzeba zapłacić karę. W Szwecji 90% śmieci podlega recyklingowi, w Polsce 10% - stać nas, a co!
|
|
|  | 8 na 8 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Mi się wydawało, że ja za miesiąc mam tyle samo za dwie osoby we Wrocławiu, ale teraz muszę to chyba lepiej sprawdzić.
W każdym razie zastanawia mnie, czy takie rzadkie wywożenie odpadów jest w ogóle legalne.
Czy to w ogóle można nazwać wywożeniem odpadów, czy czekaniem, aż się rozłożą?
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
12 na 12 | szarley (54911 punktów) | >Właśnie trzymam w ręku "Harmonogram odbioru odpadów komunalnych segregowanych i niesegregowanych z >nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Paprotnia na okres VII 2013 - XII 2014". >Z owym "Harmonogramem" odwiedził mnie przed chwilą sołtys i wręczył dodatkowo 2 (słownie: dwa) worki >na śmieci segregowane (żółty i zielony). W pierwszej chwili się ucieszyłem ale zaraz mina mi >zrzedła. >Okazuje się, że odpady segregowane będą wywożone raz na 2 miesiące, natomiast niesegregowane raz na >kwartał! Przecież to jakiś kosmos. Mieszkam z 95-letnią babcią, która taki pojemnik w tydzień >zapełni pampersami.
Niestety jedyny szczery komentarz , który mi się ciśnie na usta jest niedozwolony regulaminen forum
Moja propozycja jest radykalna. Kupić worki na śmieci, zużyte pampersy do worka, wraz z sąsiadami odczekać cichutko aż się nazbiera i .. 1 nocą pod drzwi urzędu gminy (gmina odpowiada za wywóz śmieci) 2 za dnia do sekretariatu wójta (gmina odpowiada ...) 3 uczynić z worków ze śmieciami barykadę na środku drogi między domem wójta a urzędem gminy i powiadomić władze sanitarne
|
|
 | | Hrihorij (1723 punktów) |
>Moja propozycja jest radykalna. Kupić worki na śmieci, zużyte pampersy do worka, wraz z sąsiadami odczekać cichutko aż się nazbiera i .. >1 nocą pod drzwi urzędu gminy (gmina odpowiada za wywóz śmieci) >2 za dnia do sekretariatu wójta (gmina odpowiada ...) >3 uczynić z worków ze śmieciami barykadę na środku drogi między domem wójta a urzędem gminy i powiadomić władze sanitarne > Podobne pomyły mnie też nachodzą. Chętnie zapłaciłbym wielokrotność stawki wynegocjowanej przez władze gminy aby już więcej nie martwić się górą śmieci. Z tego jednak co widzę, to w moim przypadku będzie constans czyli nielegalne kopanie kolejnego dołka, wypełnianie go ponadnormatywnym śmieciem i przysypywanie cienką warstewką ziemi.
|
|
 | 6 na 6 | plodzien (7378 punktów) | > Moja propozycja jest radykalna. Kupić worki na śmieci, zużyte pampersy do worka, wraz z sąsiadami odczekać cichutko aż się nazbiera i .. > > 1 nocą pod drzwi urzędu gminy (gmina odpowiada za wywóz śmieci) >
A Toś mu poradził. Zaśmiecanie urzędu poczytane zostanie za zbrodnię i do ścigania sprawców urzędnicy dołożą energii jakby o zamach stanu chodziło. A dysponując instrumentami współczesnej kryminalistyki - z łatwością winnych się wyłapie. Bo co tam w tych workach pod urzędem gminy się znajdzie? Najpierw te pieluchy babci: stary organizm chcącej se ulżyć babci uwalnia wraz z moczem i kałem bezmiar komórek, z których pobrać można DNA - ot i po sprawie (jak pielucha znajdzie się w worku z papierem albo plastikową butelką - babcia dodatkowo beknie za niesegregowanie śmieci bo co innego deklarowała). Niech no jeszcze wnuk dorzuci zużytą prezerwatywę - to mają go jak na talerzu. Papier Pomijając, że z papieru można ściągnąć odciski palców, włos z cebulką zaplątany między kartkami przetrawionego przy śniadaniu i na sedesie tygodnika - to jeszcze w małej wsi wiadomo kto jakie gazety czyta. Gdy w worku znajdą "Nie" - będzie to wskazówka, że zbrodnia podrzucenia dokonana została przez emerytowanego milicjanta lub/i członka byłej partii - transmisji do mas; Gazetę Polską wypieprzył działacz Pisu a gościa niedzielnego - dobrodziej (chociaż w ostatnim przypadku specjalnie dociekliwi nie będą). Butelki Wiadomo, że nic tak nie ściąga odcisków palców jak szkło. Łatwo zniweczyć je jako dowody przez dokładne wytarcie ale dobremu detektywowi zawsze zostaną poszlaki. Boć we wsi sprawą powszechnie znaną jest kto wyłącznie chleje żubra, kto tyskie gronie a kto mamrotem męczy swą przytomność. PS. A jakbyś dobrze wykonaną zbożną robotę siarczystym splunięciem na drzwi urzędu przypieczętować zamiarował - to tak jakbyś się podpisał.
|
|
7 na 7 | Kasianna132 (617 punktów) | > odpady segregowane będą wywożone raz na 2 miesiące, natomiast niesegregowane raz na >kwartał! Oj, a myślałam, że to w mojej wsi jest jakiś kosmos! U nas wprawdzie odpady niesegregowane mają być wywożone co dwa tygodnie, a segregowane według specjalnego grafiku.To, jak się okazuje, nie jest proste. Grafik nie działa - panowie od śmieci pojawiają się znienacka, przemykają przez wieś niczym widmo i wywożą kilka kubłów. Reszta zostaje. Podobnie niesegregowane - sąsiadowi wywieźli, ale nam nie. Wzruszyli ramionami i powiedzieli, że nic nie wiedzą. Ostatnio moja dzielna mama (lat 77) niemalże przykuła się do śmieciarki i zmusiła panów do odbioru plastiku. Po papier przyjadą za pół roku.W Urzędzie Miasta i Gminy nikt nic nie wie. Dzwonimy do firmy - szef nic nie wie! Może zawiozę śmieci pod urząd, skoro należą do burmistrza...
|
|
6 na 6 | Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) | Jeśli chodzi o moja sytuację śmieciową, to wystarczy napisać: Warszawa. Do czasu ponownego rozstrzygnięcia przetargu moje śmieci odbiera ta TA SAMA FIRMA co poprzednio, NA TYCH SAMYCH ZASADACH, ale oczywiście DROŻEJ. Cenę wywozu ustaliła nie firma śmieciowa, ale "odpowiedzialna" za wywóz gmina.
|
|
 | 7 na 7 | szarley (54911 punktów) | >Jeśli chodzi o moja sytuację śmieciową, to wystarczy napisać: Warszawa. >Do czasu ponownego rozstrzygnięcia przetargu moje śmieci odbiera ta TA SAMA FIRMA co poprzednio, NA TYCH SAMYCH ZASADACH, ale oczywiście DROŻEJ. Cenę wywozu ustaliła nie firma śmieciowa, ale "odpowiedzialna" za wywóz gmina.
Mojego wójta muszę pochwalić: Śmieci w kubłach odbierane z tą samą częstotliwością jak dotąd (240 l co dwa tygodnie) Śmieci w workach (organika, papier, szkło, sztuczne tworzywa) odbierane co dwa tygodnie, a jeśli ktoś ma potrzebę częściej, to zostały dzwony Worków każdy dostał po trzy komplety, a jeśli zabraknie, w wyznaczonym sklepie można dostać następne za darmo, ale za pokwitowaniem. Opłata za 5 osób w domu = 40 złotych miesięcznie (dotąd 68 !!!), a jeśli wyjeżdżam z rodziną na ponad miesiąc (a często tak robię) płacę 8 złotych miesięcznie , choć wtedy płacę... za nic
Niestety regulamin forum nie pozwala mi napisać jaka firma wygrała przetarg
Wójt do sprawy podszedł poważnie, przetarg ogłosił jako jeden z pierwszych w kraju, a akcja segregacji odpadów zaczęła sie ponad 20 lat temu
|
|
|  | | Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) |
> Niestety regulamin forum nie pozwala mi napisać jaka firma wygrała przetarg> Wójt do sprawy podszedł poważnie, przetarg ogłosił jako jeden z pierwszych w kraju, a akcja segregacji odpadów zaczęła sie ponad 20 lat temuTo chociaż napisz co to za gmina
|
|
|  | 1 na 1 | Meretseger (61860 punktów) | Będę zgadywać. Większość mieszkańców gminy to protestanci?
|
|
| |  | | szarley (54911 punktów) | > Będę zgadywać. Większość mieszkańców gminy to protestanci?Nie  W Polsce mieszkam w okolicach Rybnika, tam większością są katolicy. To w Czeskiej Republice mój dom jest na tzw. Śląsku Cieszyńskim
|
|
| | |  | 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) |
> W Polsce mieszkam w okolicach Rybnika, tam większością są katolicy.Aha. Czyli Górny Śląsk  To także wiele tłumaczy. > To w Czeskiej Republice mój dom jest na tzw. Śląsku Cieszyńskim  Od czasu do czasu sobie myślę, jakby to było fajnie na emeryturze przenieść się do Czeskiej Republiki
|
|
| | | |  | 2 na 2 | szarley (54911 punktów) | > Od czasu do czasu sobie myślę, jakby to było fajnie na emeryturze przenieść się do Czeskiej Republiki  Jeśli lekarz zaleci Ci więcej spokoju, łagodniejszy klimat, dobre piwo, wino i śliwowicę, to ten kraj będzie dla Ciebie idealny (choć tam gdzie robią dobre wina nie pija się śliwowicy i odwrotnie) Wbrew pozorom jednak jest to kraj ludzo dość konserwatywnych w poglądach i, co dla wielu jest zaskoczeniem, biedniejszy od Polski.
|
|
 | 1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | >ale oczywiście DROŻEJ I słusznie. Gdy już w W-wie dojdzie do rozstrzygnięcia przetargu, to będzie jeszcze drożej, więc w-wski magistrat czule przyzwyczaja cię (mnie też) do tego, co będzie. Jeździć metrem pod Wisłą 10-krotnie drożej niż mostem nad Wisła, to się chce, ale płacić 2x więcej za wywóz śmieci, to już nie bardzo? Niewdzięczni Warszawiacy, a Hanka tak się stara.
|
|
6 na 6 | maciejo (3492 punktów) | >Właśnie trzymam w ręku "Harmonogram odbioru odpadów komunalnych segregowanych i niesegregowanych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Paprotnia na okres VII 2013 - XII 2014". Z owym "Harmonogramem" odwiedził mnie przed chwilą sołtys i wręczył dodatkowo 2 (słownie: dwa) worki na śmieci segregowane (żółty i zielony). W pierwszej chwili się ucieszyłem ale zaraz mina mi zrzedła. >Okazuje się, że odpady segregowane będą wywożone raz na 2 miesiące, natomiast niesegregowane raz na kwartał! Przecież to jakiś kosmos. Mieszkam z 95-letnią babcią, która taki pojemnik w tydzień zapełni pampersami.
To nie jest gospodarka odpadami tylko stwarzanie zagrożenia epidemiologicznego. Jeszcze pół biedy jakby puszki i plastik tak rzadko wywozili - nieestetycznie, trochę brudno ale nic poza tym. Wywożenie z taką częstotliwością odpadów komunalnych jest po prostu niebezpieczne. Nie znam się na przepisach szczegółowych ale rozważyłbym zawiadomienie sanepidu czy innych instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.
>No ale co tu się dziwić jak Wójt wynegocjował super niską opłatę za wywóz odpadów - miesięcznie 2,5 zł od łebka. >Pytanie do forumowiczów: czy ktoś płaci mniej czy może moja gmina jest w tym względzie rekordzistką?
Chyba Twoja gmina to rekordziści. 2,5 zł to ekstremalnie mało. Nie wierze by za takie pieniądze można było prowadzić jakąkolwiek gospodarkę odpadami.
|
|
| sapiens (395 punktów) | U mnie jest 5 zł za segregowane i odpady odbierane raz w miesiącu.
|
|
| Dyshia (307 punktów) |
> No ale co tu się dziwić jak Wójt wynegocjował super niską opłatę za wywóz odpadów - miesięcznie 2,5> zł od łebka.> Pytanie do forumowiczów: czy ktoś płaci mniej czy może moja gmina jest w tym względzie rekordzistką?Współczuję... To jest nic innego jak efekt robienia przetargów, gdzie głównym, a często jedynym kryterium jest cena. Ja od lipca płacę 22 zł od osoby za wywóz odpadów posegregowanych, czyli 44 zł łączniei tę wiadomość przyjęłam przy wypełnianiu deklaracji ze szczerym uśmiechem, bo dotąd co miesiąc otrzymywałam fakturę na kwotę 76 zł... Ot, koszt życia we Wrocławiu. Teoria dotycząca samego wywozu wgląda tak, że posegregowane odbierają raz w miesiącu, a komunalne dwa razy. A praktyka wygląda tak, że od jakiegoś czasu piszę maile to tu, to tam, z pytaniami, dlaczego nie dostaję worków na odpady zielone i będąc w domu nasłuchuję zbliżającej się śmieciarki, aby osobiście jakieś worki wyszarpać
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|