Dzień dobry wszystkim.
Mam pewien pomysł i nie wiem czy dobrą drogę wybrałem, ale gdzieś to muszę napisać. Mam propozycję, aby założyć jeszcze jeden duży dział na tym forum pod roboczym tytułem "Zróbmy". O co mi chodzi. Będę pisać w bardzo dużym skrócie i uproszczeniu, bo to nie miejsce na literackie popisy. Czytając to forum, jak i wiele innych, rozmawiając ze znajomymi, często specjalistami w swojej dziedzinie (edukacja, zdrowie, wojsko, sport, "szołbiznes") dochodzi się do przykrego wniosku, że nasze Państwo jest niewydolne systemowo. Cały "pic" polega na tym, że nie jest to kwestia braku umiejętności, chęci czy jakiś czynnik obiektywny. Nie. W większości wypadków jest to zwykłe marnotrawstwo, a co gorsza przyzwolenie na taki stan. Myślę tu o marnotrawieniu w bardzo szerokim aspekcie: materialnym, psychicznym, społecznym...
Większość z nas z tym się spotkała, wyraziła swoje oburzenie i co? W znakomitej większości wypadków - NIC. Jak było tak jest.
Dlatego, aby zacząć realnie zacząć zmieniać ten stan rzeczy, proponuję założyć nowy dział "Zróbmy", który to: - będzie zawierać konkretne informacje co można zrobić z określonym problemem, gdzie pójść i do jakiego urzędu, na kogo donieść (tak, tak), jak kogoś przywołać do porządku.. - będzie bardzo mocno moderowany - prośba do adminów - żeby znajdowały się w nim konkretne informacje, aby uniknąć nadmiernego grafomaństwa, przytyków, głupich komentarzy.. - da wiedzę od osób, które wiedzą jak postępować w konkretnych przypadkach niesprawiedliwości (takich osób przecież tu nie brakuje - prawników, urzędników)
Mam już po dziurki w nosie takich sytuacji kiedy czytam, że np. Pan prezes PKP wie o przekrętach w jego firmie, i co? i nic, "oklepany" już przykład darowizny starego chleba, która to darowizna "zakończyła" działalność piekarza... Każdy z nas zna przykłady własne lub znajomych, kiedy COŚ jest ewidentnie nie tak, ale nic się nie zmienia, bo nikt z tym nic nie robi. Często zachwycamy się społeczeństwami zachodnimi, że tam "wszystko działa"... Może i tak, ale oni po prostu patrzą sobie na ręce. Ludzie są tylko ludźmi, jak się ich nie pilnuje, to nie będą robić - to jest normalne i z naturą nie chcę walczyć, ja chcę tylko, żeby było zrobione to, co ma być zrobione.
Już kończę, bo za dużo piszę, jeśli istnieją podobne inicjatywy na innych stronach, to naszym obowiązkiem jest kumulować takie akcje. Urzędnicy mają działać według praw, które my im określimy - jeśli prawo jest złe, to trzeba znaleźć źródło i je zmienić. Za nas tego nikt nie zrobi.
Pozdrawiam. |