 |
"Niedźwiedzia przysługa". Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-10-2008 11:14 | J.Szulc (5723 punktów) | "Niedźwiedzia przysługa".
1 na 3 |
wiadomosci.onet.pl/1444456,242,kioskart.htmlKłania się etyka? A może nasza chęć bezproblemowego życia, najlepiej jako nadludzie, wolni od jak największej ilości sytuacji, w których trzeba rezygnować z samorealizacji na rzecz kogoś, kim musimy się zająć, dać opiekę i czułość. Łapiemy za nowości, które reklamują uwolnienie od chorób, będąc równocześnie cichym wrogiem. Nie od dziś wiemy, że altruizmu w firmach farmaceutycznych nie można doszukać się tak "na dzień dobry". Koncernami rządzą zupełnie inne zasady, niż tym przysłowiowym doktorem Judymem. Zastanówmy się czasem nad swoimi decyzjami, żeby nie wyrządzać krzywd, których nie chcemy... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Onet bierze się za sianie pseudonaukowych fobii, i to w dziale nauka?
Niemądre straszenie przed szczepionką MMR, zwłaszcza przez homeopatów, spowoduje prawdopodobnie falę zachorowań na choroby, które były już uznane za opanowane. Na blogach sceptyków można wiele przeczytać o przekrętach z medialnym i pseudonaukowym wzbudzaniem fobii przed MMR.
To sytuacje w których media są niebezpieczne dla zdrowia publicznego.
Weźmy też jeszcze jedno pod uwagę: wiele się mówi o tym, jak to tzw. medycyna alternatywna ma lepsze wyniki w eksploatowaniu placebo niż medycyna. Placebo działa także w zwykłym leczeniu, a jego moc jest osłabiana tylko przez podważanie zaufania do medycyny i straszenia spiskiem koncernów. Zdecydowanie lepiej aby placebo było wykorzystywane przez środki które mają także zwykły wymiar leczenia, niż wraz z praktykami szarlatanów.
Sugestie, jakoby szczepionka MMR powodowała autyzm pojawiły się w 1998 roku, gdy na łamach brytyjskiego tygodnika Lancet brytyjski lekarz, dr Andrew Wakefield opublikował wstrząsające dane.
W Wielkiej Brytanii wywołało to poważne obawy i doprowadziło do spadku szczepień na świnkę odrę i różyczkę poniżej granicy społecznego bezpieczeństwa.
Z czasem badania te zostały zdyskredytowane, a Lancet przeprosił za publikację.
Wiele innych testów prowadzonych na setkach tysięcy dzieci w Kanadzie, Danii, Finlandii czy Japonii nie potwierdziły związku szczepionki MMR z autyzmem.
W związku z tym, że Onet wygrzebuje trupa tych fobii w Polsce, trzeba będzie opublikować u nas jakiś art. na ten temat...
Pamiętam, że pierwszy raz w życiu ze straszeniem przed szczepionkami spotkałem się w piśmie Nexus, które rozdymało wokół tego olbrzymią teorię spiskową. To pismo specjalizujące się w tworzeniu i eksploatowaniu różnych teorii spiskowych. Dziś już wiem, że świat wygląda na szczęście nieco inaczej...
|
|
 | | adomas | Być może ten artykuł jest nieprawdziwy, ale spotkałem się osobiście z przypadkiem gdy po podaniu szczepionki dziecko niemalże od razu zachorowało na coś podobnego do autyzmu. Prawdopodobnie winne były złe warunki przechowywania szczepionki, nie sposób teraz dojść do tego kto był winien. Dziewczynka przestała mówić i komunikować się, rodzice w rozpaczy.
|
|
|  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Nawet i źle wykonany masaż może prowadzić do tragedii. Problem jeśli z jakiegoś wyjątku rozpętuje się irracjonalną kampanię z paranoją w tle.
|
|
| |  | | adomas | >Nawet i źle wykonany masaż może prowadzić do tragedii. Problem jeśli z jakiegoś wyjątku rozpętuje się irracjonalną kampanię z paranoją w tle.
Zgadzam się z Tobą i moje dziecko ma normalne szczepienia zgodnie z kalendarzem.
Adam
|
|
| |  | Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
> Nawet i źle wykonany masaż może prowadzić do tragedii. Problem jeśli z jakiegoś wyjątku rozpętuje się irracjonalną kampanię z paranoją w tle.No ale co innego, gdy taką "kampanię z paranoją" rozpętują nie szarlatani z "Nexusa", a fachowcy z "Lancetu". Mamy więc z wiarygodnego lekarskiego źródła najpierw dopuszczenie szczepionki, następnie aferę z jej szkodliwością, a w trzeciej kolejności dementi owej szkodliwości... A przy okazji owego dementi coś tam jednak w tej szczepionce zmieniono. W Wikipedii pod hasłem MMR czytamy:W związku z tym, że Brytyjczycy zaobserwowali wzrost liczby zapaleń mózgu i opon mózgowych, który powiązano z zawartym w szczepionce szczepem wirusa świnki Urabe AM 9 wprowadzono szczepionkę drugiej generacji (MMR II) stosowaną do dziś. Zmieniano by bezpieczną szczepionkę? .
|
|
| | |  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >Zmienianoby bezpieczną szczepionkę?
Przecież medycyna cały czas się rozwija. Trudno mi z tym poważnie dyskutować. Jeśli na poważnie się tematem interesujesz to poszperaj dokładnie w necie i poszukaj naukowego wyjaśnienia szczepionki nowej generacji a nie zadawaj pseudopytania na niespecjalistycznych forach.
Dodam tylko, że o ile Lancet jest faktycznie uznanym pismem naukowym, to jednak nie jest bez skazy i wpadka z MMR nie była jego jedyną poważniejszą. Są pisma medyczne wyższej jakości.
|
|
| | | |  | 3 na 3 Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
>Jeśli na poważnie się tematem interesujesz Poważnie interesuje mnie sygnalizowanie, że wyłażą grube nici naprędce szytych wyjaśnień, bo z przymykaniem oka na szalbierstwa doprowadzimy do tego, że medycyna wyewoluuje na szarlatanerię.
>poszperaj dokładnie w necie i poszukaj naukowego wyjaśnienia szczepionki nowej generacji Więc nie tym się interesuję.
>nie zadawaj pseudopytania na niespecjalistycznych forach. To nie pytanie, a retoryka.
>Dodam tylko, że o ile Lancet jest faktycznie uznanym pismem naukowym, to jednak nie jest bez skazy i wpadka z MMR nie była jego jedyną poważniejszą. Są pisma medyczne wyższej jakości. Błędów w nauce, więc i w medycynie nie da się uniknąć. Ale tylko środowisko medyczne stawia tak duży opór, gdy trzeba się do błędów przyznać. Możliwe więc, że wkraczamy w erę medycznej dyktatury - tylko władza może mieć interes w ukrywaniu swoich błędów i wypaczeń. .
|
|
| | | |  | 1 na 1 | J.Szulc (5723 punktów) |
Drogi Mariuszu - przecież chodzi właśnie o zadawanie pytań, prawda? Wyjaśniłam już swoje motywy, które mną kierowały przy zakładaniu wątku. Jednak cały czas uważam to forum za swoistą szkołę. Dla wszystkich. O zadawanie pytań i otrzymywanie nań odpowiedzi też się nastawiam...
Poza tym dalej, z uporem maniaka, będę podtrzymywać twierdzenie, że na zadawaniu pytań opiera się nasz rozwój... a na czerpaniu z Natury - nasza mądrość.
Pozdrawiam.
|
|
| | | | |  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Droga J.! Przecież ja ciebie nie potępiam. Dzięki tobie się dowiedziałem, że u nas ten temat żyje. W Racjonaliście jest taki poziom skażenia sceptycznego, że twoje pytania zadawane u nas nie niosą żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego
|
|
|  | 1 na 1 | Guzik (2020 punktów) |
Szczepienia zostały w rankingu "Polityki" uznane za największe osiągnięcie nauki ubiegłego wieku. Odkąd pamiętam pojawiają się co jakiś czas pogłoski o ich szkodliwości.O ile wiem tylko doustne Polio w pewnych okolicznościach zarażało poronną postacią tej choroby nieodporne dzieci ze środowiska. Autyzmu nie można wywołać szczepieniem.Może to dziecko miało już nierozpoznaną wcześniej chorobę. Autyzm lub tz. dziurowatość mózgu. Niemowlę z pozoru wydaje sie zdrowe. Potem to wychodzi. Szczepienie jest tylko iskrą. Gdyby nie ta, byłaby inna . Sytuacji zapalnych w życiu nie brak. Witam się z wszystkimi, bo to mój pierwszy post na Waszym portalu.
|
|
| |  | 2 na 2 | J.Szulc (5723 punktów) |
Witam Cię również  Jeśli przeczytałaś wszystkie wpisy w tym wątku, wiesz już, że to mała prowokacja do rozpoczęcia nieco innych dyskusji, niż te, które ostatnio nas zdominowały. Tym nie mniej dziękuję za głos i przyznaję, że masz jak najzupełniej rację. Autyzm tak nie "powstaje". Z kolei ten artykuł jest klasycznym przykładem, jak działają nasze media. "Łapią" temat, i nie zgłębiając się w sedno sprawy, robią tak zwany "dym". Jesteśmy, z natury, raczej leniwi... "łykamy" temat i tenże "dym" rozdmuchujemy. Uważam ten portal za coś w rodzaju "szkoły", gdzie mogę wielu rzeczy dowiedzieć się od ludzi mądrych i znających temat dyskutowany. Tak więc "wrzucając ten kamyk", chciałam spowodować (być może szerszą) dyskusję w tej sprawie. Miałam nadzieję na "wywołanie do odpowiedzi" ludzi, którzy będą chcieli przybliżyć temat szczepień oraz produkcji szczepionek. Wyszło, jak wyszło... Przypuszczam, że temat (prędzej, czy później) i tak znowu się pojawi. Pozdrawiam. Zapraszam do dzielenia się swoją wiedzą i przemyśleniami...
|
|
| | |  | 1 na 1 |
 | 3 na 3 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) |
> To sytuacje w których media są niebezpieczne dla zdrowia publicznego.Takim przykładem może być artykuł pt. "Szczepionki z wątpliwościami" opublikowany ostatnio na łamach "Gościa Niedzielnego". Traktuje o etycznej stronie szczepień z punktu widzenia ortodoksyjnych katolików. Okazuje się, że są rodzice odmawiający szczepień z powodów etycznych związanych z wyznawaną religią. To katolicki odpowiednik postawy świadków Jehowy wobec transfuzji krwi. Artykuł przywołuje też stanowisko Papieskiej Akademii Życia przygotowanej na zlecenie Kongregacji Doktryny Wiary. Gazeta wzywa rodziców i lekarzy do pisania protestów skierowanych do polityków, organów odpowiedzialnych za politykę zdrowotną kraju oraz producentów szczepionek [domaga się produktów alternatywnych]. "Szczepionki z wątpliwościami": wiadomosci(*),10474202,wiadomosc_prasa.html
Nie moja wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina.
|
|
|  | Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
> >To sytuacje w których media są niebezpieczne dla zdrowia publicznego.> Takim przykładem może być artykuł pt. "Szczepionki z wątpliwościami" opublikowany ostatnio na łamach "Gościa Niedzielnego" [...] wiadomosci(*),10474202,wiadomosc_prasa.htmlZ artykułu dowiaduję się jak tworzono szczepionkę oraz kto i dlaczego ma moralne opory w jej stosowaniu. Jakie ta informacja może nieść niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego, albo inaczej: które działania medycyny powinno się zatajać? .
|
|
| |  | 1 na 1 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) |
wiadomosci(*),10474202,wiadomosc_prasa.html> Z artykułu dowiaduję się jak tworzono szczepionkę oraz kto i dlaczego ma moralne opory w jej stosowaniu.> Jakie ta informacja może nieść niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego,Gdyby to był artykuł wyłącznie o charakterze informacyjnym musiałbym przyznać rację. Ale tak nie jest. Stawia na piedestale rodziców odmawiających zgody na szczepienia swoich pociech, promuje taką postawę wśród czytelników, zachęca lekarzy i rodziców do protestów przeciwko dostępnym szczepionkom z pozycji ultrakatolickiej doktryny. A to już jest niebezpieczne nie tylko dla niezaszczepiony dzieci ale także dla ich rówieśników z którymi będą kontaktować się na podwórku, w przedszkolu, czy szkole. Mówimy przecież o szczepieniach przeciwko grożnym chorobom... ZAKAŹNYM !!!> albo inaczej: które działania medycyny powinno się zatajać?Nie formułowałem takiego postulatu. Jeśli to pytanie dotyczące początków szczepionki, które budzą sprzeciw katolików, to jestem zdania, że nie powinno się niczego zatajać. Rolą nauki, do której należy też medycyna jest poszerzanie wiedzy, a nie jej utajnianie.
Nie moje wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
|
|
| | |  | 1 na 1 | J.Szulc (5723 punktów) |
>Rolą nauki, do której należy też medycyna jest poszerzanie wiedzy, a nie jej utajnianie.
Właśnie... Dokładnie tak myślę. Reszta, to już sprawa wyboru decydentów... w tym wypadku rodziców... czasem - niestety...
|
|
| | |  | Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
> [artykuł] Stawia na piedestale rodziców odmawiających zgody na szczepienia swoich pociech, promuje taką postawęArtykuł ani nikogo nie stawia na piedestale, ani nie promuje, a tylko pokazuje występowanie postawy sprzeciwu wobec niektórych medycznych praktyk. > zachęca lekarzy i rodziców do protestów przeciwko dostępnym szczepionkom z pozycji ultrakatolickiej doktryny.Sądy sformułowane w artykule dalekie są od fanatyzmu - Cytat:Jeżeli istnieje szczepionka alternatywna, należy jej użyć, jeśli nie, powinno się zaszczepić dostępną - uważa ks. Witold Kania, filozof i etyk. - Trzeba być odpowiedzialnym i korzystając ze szczepionek, dbać nie tylko o zdrowie swoich dzieci, ale ich otoczenia, bo wzrost zachorowań może grozić epidemią. Zachorowanie np. na różyczkę w okresie życia płodowego dziecka ma poważne konsekwencje. Zaś zachęcanie do protestów ma formę łagodnej sugestii. Cytat:Sytuację mogą zmienić protesty lekarzy i rodziców, domagających się korzystania z produktów alternatywnych. Dobrze gdyby zmuszali do wprowadzenia ich na rynek przez pisanie protestów skierowanych do polityków, organów odpowiedzialnych za politykę zdrowotną kraju i producentów. Powtórzę: dobrze, gdyby zmuszali przez pisanie protestów.> Mówimy przecież o szczepieniach przeciwko groźnym chorobom... ZAKAŹNYM!!!No przecie sam ksiądz Kania o tym do rodziców trąbi! > Rolą nauki, do której należy też medycyna jest poszerzanie wiedzy, a nie jej utajnianie.Cóż, skoro o kontrowersyjnym pochodzeniu szczepionki dowiadujemy się dzięki kościelnej dociekliwości. .
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Sławek Dutkiewicz (1713 punktów) |
> Artykuł ani nikogo nie stawia na piedestale, ani nie promuje, a tylko pokazuje występowanie postawy sprzeciwu wobec niektórych medycznych praktyk. Cytat: "Do wytworzenia szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wściekliźnie czy poliomyelitis użyto komórek zabitych poczętych dzieci." Cytat: "U katolików wywołuje to protest sumienia." Cytat:"Odmawiamy szczepień ze względów etycznych - tłumaczą" Cytat: "...rodzice protestujący przeciw stosowaniu szczepionek potrójnie skojarzonych przeciw odrze, różyczce i śwince doświadczali trudności od instytucji opieki zdrowotnej, dyrekcji szkół prowadzących akcje szczepień." Cytat: "... to nie uwalnia od moralnych refleksji związanych z aborcją, która miała miejsce na początku ich powstania." Cytat: "Papieska Akademia Życia w dokumencie opracowanym na zlecenie Kongregacji Doktryny Wiary nazywa je "splamionymi" bądź "szczepionkami z wątpliwościami", w domyśle - moralnymi." Cytat: "Pasywnie uczestniczą w tym złu moralnym korzystający ze szczepionek, natomiast aktywnie ci, którzy robią tym produktom marketing". Cytat: "Sytuację mogą zmienić protesty lekarzy i rodziców, domagających się korzystania z produktów alternatywnych. Dobrze gdyby zmuszali do wprowadzenia ich na rynek przez pisanie protestów skierowanych do polityków, organów odpowiedzialnych za politykę zdrowotną kraju i producentów." Zależy od doboru cytatów. Mogę Ci przyznać rację, że medali "za ofiarność i odwagę" rodzicom bezpośrednio nie wręczają. Nie zmienia to jednak mojego zdania, że całościowy przekaz jest gloryfikacją takiej postawy. Owszem są tam rozsądne wypowiedzi bioetyków, czy wspomnianego księdza ale nic nie poradzę na to, że odbieram ten tekst jako promocję konserwatywnej doktryny. Brakuje tylko gotowych formularzy poparcia dla "odważnych", a "prześladowanych" rodziców i gotowych wzorów protestów przeciwko wspomnianym szczepionkom. Moim zdaniem nie jest to materiał informacyjny, pokazujący li tylko... "występowanie postawy sprzeciwu wobec niektórych medycznych praktyk". Nic w tym nadzwyczajnego, że inaczej interpretujemy... "Co poeta miał na myśli?"Tak bywa i nie ma co się szarpać. Pewnie ani ja Ciebie nie przekonam, ani Ty mnie. Wobec tego szkoda naszego czasu i zdrowia, pozostańmy w okopach! Pozdrawia Cię... brakujące ogniwo w teorii Darwina
Nie moje wina, że moja mina niektórym przypomina teorię Darwina
|
|
| | | | |  | Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
> >Artykuł ani nikogo nie stawia na piedestale, ani nie promuje, a tylko pokazuje występowanie postawy sprzeciwu wobec niektórych medycznych praktyk.> Zależy od doboru cytatów.Wymowa artykułu nie zależy od doboru cytatów z niego. > Pewnie ani ja Ciebie nie przekonam, ani Ty mnie.> Wobec tego szkoda naszego czasu i zdrowia, pozostańmy w okopach!Nie po to Agnosiewicz Racjonalistę zakładał. > Pozdrawia Cię... brakujące ogniwo w teorii DarwinaPozdrawiam Brakujące Ogniwo.  .
|
|
4 na 4 | J.Szulc (5723 punktów) |
Drodzy Państwo - jestem pracownikiem Służby Zdrowia. Może i "wiesza się na nas psy", jednak proszę mi wierzyć, że jest bardzo duży odsetek tych, którzy "robią swoje" z zaangażowaniem i oddaniem. To ludzie, którzy świadomie wybrali swoje zawody i pomimo wypalenia zawodowego wiedzą, co do nich należy...
Wybaczcie zapoczątkowanie wątku może trochę zbyt prowokacyjnego, jeśli chodzi o mnie. I zważywszy na to, czym się zajmuję. Nie zmieniam swojego nastawienia, co do nowości wypuszczanych na rynek przez firmy farmaceutyczne. Zawsze mam trochę dystansu do tego, co piszą w ulotkach promujących. Może, gdy chodzi o szczepienia przeciw grypie, nie zmieniam swojego zdania.
Zapytacie, dlaczego więc zamieściłam na forum wiadomość z Onetu? Otóż dlatego, że mam już serdecznie dość dywagacji o bogu i Kk . Czy racjonalista nie umie mówić o niczym innym? Gdy wokół dzieje się tyle, że życie małe, żeby to ogarnąć? Aż tak tęsknimy za czymś, co negujemy?
Wybaczcie prowokacje. Ta jednak pokazuje, ze chcemy rozmawiać... więc rozmawiajmy... ale konstruktywnie. Dzielmy się swoja wiedzą, bo chyba o to chodzi przede wszystkim, prawda?
P.S. Ty draniu - dziękuję za minus. To też coś znaczy.
Pozdrawiam szczerze wszystkich...
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Widać ludzie tego potrzebują, bo widać nie mają za bardzo gdzie o tym rozmawiać. Nie ma też co za bardzo się na to oburzać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby równolegle rozwijać i inne wątki i tematy...
|
|
|  | | J.Szulc (5723 punktów) |
Racja. Tylko można mieć czasem uczucie przesytu.... Chyba zacznę "działać" w wątkach humorystycznych.. ech, z racji jesieni, to chyba bardziej wskazane, prawda?  Walcząc z nastrojami przygnębienia i marazmu, trzeba wytworzyć w sobie swoisty mechanizm obronny, prawda? Pozdrawiam.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|