 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-10-2008 16:14 | lotrek (14275 punktów) | Religia i etyka
6 na 6 | Mało co jest w stanie mnie zdziwić na tym najpiękniejszych ze Światów, jednak informacja z Gazety Wyborczej a potem audycja w radio Tok FM mnie powaliła. Okazuję się bowiem, że jeden nauczyciel nie może uczyć jednocześnie etyki i religii. Pomimo, że ma wszelkie kwalifikacje, ukończone studia wyższe filozoficzne, to zdaniem hierarchów kościelnych jest to niedopuszczalne. Formalnego i prawnego zakazu nie ma, jednak klechy argumentują, że etyka odwołuje się do rozumu a religia do wiary. Całkowicie zgadzam się co do pierwszego, jednak jak można nauczyć się wiary ? Sami twierdzą przecież, że wiara to łaska od Boga. wyborcza.p(*)_uczyc_i_religii__i_etyki.htmlOczywiście, dyrekcja szkoły jak zwykle "na kolanach" i dzieciaki chcące uczyć się etyki znowu nie mają nauczyciela. ____________________________________________________________________________________ Oto Polska właśnie !!! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
10 na 10 | Zulka (2198 punktów) | Odp: Religia i etyka. | > Mało co jest w stanie mnie zdziwić na tym najpiękniejszych ze Światów, jednak informacja z Gazety> Wyborczej a potem audycja w radio Tok FM mnie powaliła. Okazuję się bowiem, że jeden nauczyciel nie> może uczyć jednocześnie etyki i religii. Pomimo, że ma wszelkie kwalifikacje, ukończone studia> wyższe filozoficzne, to zdaniem hierarchów kościelnych jest to nie dopuszczalne. Formalnego i> prawnego zakazu nie ma, jednak klechy argumentują, że etyka odwołuję się do rozumu a> religia do wiary. Całkowicie zgadzam się co do pierwszego, jednak jak można nauczyć się> wiary ? Sami twierdzą przecież, że wiara to łaska od Boga.> wyborcza.p(*)_uczyc_i_religii__i_etyki.html> Oczywiście, dyrekcja szkoły jak zwykle "na kolanach" i dzieciaki chcące uczyć się etyki znowu nie> mają nauczyciela.> ___________________________________________________________________________________> > _ > Oto Polska właśnie !!!> Lotreku  To cudowna wiadomość! Przecież gdyby mógł - za chwilę okazałoby się że etyki (jedynej "właściwej" katolickiej) uczą siostry zakonne i księża. Niestety obawiam się, że ci sami hierarchowie uznają powyższą sytuację za dopuszczalną. Szkoda, ze nie ma prawnego zakazu  Przecież gdzieś w R. czytałam, że można się zgłosić do Kuratorium w sprawie nauczyciela etyki... to jak?
|
|
 | 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) |
>To cudowna wiadomość! >Przecież gdyby mógł - za chwilę okazałoby się że etyki (jedynej "właściwej" katolickiej) uczą siostry zakonne i księża.
Pewnie by chcieli, lecz etyka w przeciwieństwie do religii jest nauką (tak jak i religioznawstwo), i na szczęście by uczyć tego przedmiotu musi się ukończyć studia o odpowiednim profilu. Wiem, że dla klechów istnieje coś takiego jak etyka katolicka, lecz to się ma tak do etyki, jak kiedyś na wyższych uczelniach filozofia marksistowska do filozofii.
|
|
5 na 5 | Kasia (424 punktów) | dodam jeszcze:
1. donosy do kuratorium - sprawa przegrana 2. Pomimo wliczania religii do średniej i istnienia nauczycieli etyki....etykiw wielu szkołach nie ma. Jest po prostu albo religia albo okienka. 3. nauczyciel religii, ktoś kto ma uprawnienia po teologii -MUSI być KATOLIKIEM....
4. konkluzja: wszystko na niebie i ziemi sprzyja aby ucyc tej "jedynej, i słusznej religii katolickiej"
|
|
9 na 9 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Religia i etyka | >jak można nauczyć się wiary ?
Tak samo, jak pies Pawłowa nauczył się ślinić na dżwięk dzwonka, który skojarzył z ochłapem mięsa. Tym ochłapem może byc równie dobrze wieczność.
|
|
5 na 5 | MociumPan (744 punktów) | Cytat:Z naszego punktu widzenia to konflikt interesów. Katecheta to więcej niż nauczyciel, to świadek wiary, który ma określony światopogląd. To tak, jakby ktoś z przemysłu spirytusowego brał udział w kampanii antyalkoholowej. Chyba po raz pierwszy zgadzam się z klechą  Moim zdaniem dobrze mówi, ja sam nie posłałbym swojego dziecka na lekcje etyki której uczyłby ksiądz bądz katecheta... etyki powinna uczyć osoba świecka i przede wszystkim niewierząca... bo w innym przypadku niby by to było nauczanie etyki ale z naciskiem na religię katolicką... czyli nic by się nie zmieniło oprócz nazwy przedmiotu  Ps: Czy naprawdę w naszym kraju nie ma kompetentnych nauczycieli do nauczania etyki - w grą wchodzi tylko ksiądz lub katecheta ? - ...bo tak to właśnie wygląda...
|
|
 | 3 na 3 | Kasia (424 punktów) |
> Ps: Czy na prawdę w naszym kraju nie ma kompetentnych nauczycieli do nauczania etyki - w grą wchodzi tylko ksiądz lub katecheta ? - ...bo tak to właśnie wygląda... >Są.....np u mnie w szkole, jest nauczyciel J. angielskiego: magister filozofii, ma uprawnienia do nauki etyki. Jest też pani polonistka, z podyplomówką uprawniająca do nauki etyki. Etyki natomiast nie ma. Rodzicom mówi się że ....nie ma nauczycieli. Dlaczego? Czyżby ktoś bał się pokazania światu że etyla laicka jest atrakcyjniejsza? A może dlatego że kosmate imperium ma władzę w naszym kraju?
|
|
2 na 2 | Kelly (2051 punktów) | >Okazuję się bowiem, że jeden nauczyciel nie może uczyć jednocześnie etyki i religii. I Bogu dzięki!!! Wyobrażasz sobie etykę prowadzoną przez katechet(k)ę? Bo moim zdaniem nie różniłaby się od religii. O czym zresztą pisał na forum licealista uczony etyki przez nauczyciela religii.
|
|
ollikm (2038 punktów) (zablokowany) | Bardzo dobrze. Lepiej żeby nie było alternatywy religia lub "etyka katolicka". Tym bardziej, że "niewłaściwy" wybór mógłby być karany.
|
|
1 na 1 dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >zdaniem hierarchów kościelnych jest to niedopuszczalne
Mają rację. Oni dobrze wiedzą, że religia jest nieetyczna, boją się jawnej kompromitacji. Wyobraź to sobie - katabas uczący etyki - już się śmieję na samą myśl.
doku
|
|
2 na 2 | Madman (7811 punktów) | Mam poważne wątpliwości co do kompetencji osoby, która chciałaby jednocześnie wykładać katechezę i etykę. Przecież już samo nauczanie religii jest nieetyczne!
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|