Racjonalista - Strona głównaDo treści
Objawienie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
19-10-2005 00:19Totus (1201 punktów)Objawienie
Zakładam, że Chrystus - autorytet moralny - głosi (objawia umysłom ludzkim) ideę moralności. (NIE = nie głosi)
Chciałbym służyc tej idei bo chcę byc moralny. (NIE = nie ma idei moralności albo chcę byc amoralny)
Co ma zrobic wierzący w to, że Chrystus głosi ideę moralności? (brak stanowiska do przyjęcia idei? wiara grzechem przeciw rozumowi? pierworodnym z którym przychodzimy na świat?)
A jeżeli przyjmuję ideę to tyle co = muszę ją pojąc (zrozumiec) by się nią w życiu posługiwac. Czynem świadczę JEJ i jestem rozpoznawalny dla każdego, który ją rozumie!
Idea jest niematerialna (przenosi ją słowo) mimo, że na nośniku materialnym to on nie zmienia jej sensu a sens jej jest materii samej w sobie niedostępny, ciało Chrystusa schodzi do podrzędności względem idei - staje się symblem jej źródła dla Nas.
Gruntem więc w naukach Chrystusa jest UMYSŁ (wszechmogący w świecie idei) i tego gruntu boskiego, współistotnego OJCU w realnym NIEBIE - one się dotyczą.
Ewangelia zawiera w sobie przekaz od Ojca do Człowieka rodzaju ludzkiego.
Człowiek Jezus - zbawiciel - podkreśla swoim życiem i śmiercią - jak jest ważna dla Ojca i że Ten gotów jest przyjąc poświęcenie dla niej życia z woli Syna Człowieczego bo tak bardzo nas umiłował...
Totus tuus Ojcze!
Zapraszam do dyskusji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

krest
Czy ta idea jest bezinteresowna? Czy Chrystus był bezinteresowny?
Szacunek
Totus (1201 punktów)
Parafrazując częśc pewnego utworu:
Chrystus nie zazdrosci, nie szuka poklasku,
nie unosi sie pychą, nie pragnie zaszczytow.
Jest bezinteresowny.
Szacunek.
bozia seksu (41 punktów)
wiara grzechem przeciwko rozumowi? niekoniecznie... wielu myślicieli, vide Awerroes uważali że filozofię racjonalistyczną i religię jak najbardziej można a nawet trzeba pogodzić
Totus (1201 punktów)
Parafrazując częśc pewnego utworu:
Podzepty zmysłów mówią, że
Mówią, że to nie jest miłość... nie
Że się tylko zdaje im
Że dawno już przegrali z losem złym.
Totus (1201 punktów)
"[słowo] Posiane w końcu na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i ROZUMIE je. On też wyda plon: jeden stokrotny, drugi sześcdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny"
(Mt; 13, -23)
(...)"Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odzszedł..."
(Mt; 13, -24)
Co do ułomnych idei:
"Gdy znalazł jedną drogocenną perłę (ideę?), poszedł, sprzedał wszystko, co miał i kupił ją." (Mt; 13, -46)
Zakładam, że nie chodzi o sprzedaż okularów, protezy czy kubka na kawę...
i wracając do odzierania człowieka z powyższego jak też z resztek godności:
"Bo kto ma (ideę moralności i rozum nią oświecony?) temu będzie dodane, i nadmiar miec będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to co ma." (Mt; 13, -12)
Zakładam, że kto zabierze jałmużnę z kubka dla kalek przeznaczonego na zakup aparatury w szpitalu o moralności nic nie wie, może coś tam sumienie się odezwie ale za rogiem jest kościół i ktoś odpuka w niepamięc... a może msza zgładzi grzech lekki? w końcu wszyscy kradną a Polska to jedno wielkie ...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365