Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mamy 8 planet!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
24-08-2006 18:16Fedaykin (7 punktów) Mamy 8 planet!
Pluton - do wczoraj planeta, od dzisiaj już nie.

Dzisiaj w Pradze astronomowie zdecydowali o definicji planety w Układzie Słonecznym. Zgodzono się, że mamy 8 planet. Pluton stracił status planety!
W głosowaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej, które przeprowadzono 24.08.2006 r. w Pradze, zgodzono się na tekst rezolucji, który podaliśmy rano (z drobnymi poprawkami - np. cudzysłów wokół "planeta karłowata").
Planetą jest ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma wystarczająco dużą masę, aby własną grawitacją wytworzyć kształt zbliżony do kulistego i nie ma w pobliżu swojej orbity innych dużych obiektów.
Według nowej definicji, w Układzie Słonecznym mamy trzy kategorie obiektów: planety, "planety karłowate" oraz małe ciała układu planetarnego. Czwartą kategorią są satelity (księżyce). Planet jest osiem: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.
Pluton został zdegradowany do kategorii "planet karłowatych" ("planety karłowate" nie są "planetami" i ma zostać dla nich wymyślone nowe określenie) i stał się prototypem nowej kategorii wśród obiektów transneptunowych (dla której nie uzgodniono ostatecznie proponowanej nazwy: "obiekty plutonowe").
Ustalenie definicji planety było konieczne, aby uniknąć problemów z klasyfikacją nowo odkrywanych dużych obiektów poza orbitą Neptuna (np. Sedna, Xena i inne).

Źródło: astronomia.pl

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Ło matko, jak się cieszę!
Celecrin (11895 punktów)
Cześć
Bardzo ważna sprawa i zgodna z oczekiwaniami. Po prostu takich obiektów jak odkryta niedawno Xena może być jeszcze więcej.

Najbardziej mnie bawi sprawa astrologii. CO TERAZ? Horoskopy się zmienią?
Marcin Klapczyński (3149 punktów)
>Najbardziej mnie bawi sprawa astrologii. CO TERAZ? Horoskopy się zmienią?
Hehe, np. 'Xena sprawi, że dziś poczujesz się wojowniczą amazonką i poznasz wysokiego i brutalnego bruneta'

A tak na poważnie - dobrze, że wreszcie zrobiono porządek.

Si Hoc Legere Scis Nimium Eruditionis Habes
Hehehe
>Cześć
>Bardzo ważna sprawa i zgodna z oczekiwaniami. Po prostu takich obiektów jak odkryta niedawno Xena może być jeszcze więcej.
>Najbardziej mnie bawi sprawa astrologii. CO TERAZ? Horoskopy się zmienią?
>
Się nie zmienią,Tak jak wtedy gdy M.Kopernik odkrył co się kręci wokół czego:P.
allit (71 punktów)
>Pluton - do wczoraj planeta, od dzisiaj już nie.
>Dzisiaj w Pradze astronomowie zdecydowali o definicji
>planety w Układzie Słonecznym. Zgodzono się, że mamy 8
>planet. Pluton stracił status planety!

myśle, że tutaj widać konwencjność wszystkich pojęć, niby oczywistość, ale z jak dużymi konsekwencjami
jest pewna grupa ludzi, specjalistów, autorytetów i to oni za każdym razem definiują nam świat, postrzegane przedmioty, zjawiska...
...to nie przedmioty oddziałują na nasze ich postrzeganie, ale to przedmioty są ukazywane przez pryzmat apriorycznych założeń...naszych możliwości, naszej wiedzy...
Celecrin (11895 punktów)
Cześć
NIE. Na przykładzie Plutona widać, że nauka jest najlepszą metodą zdobywania wiedzy.

Pojęcie "planeta" powstawało kiedy nasza wiedza była dość ograniczona. Wszystko co wiedzieliśmy to to, że planety inaczej poruszały się po niebie. DZIWNIE.
Bardzo dziwnie. Tak dziwacznie, że przypisuje się im znaczenie magiczne.

Od strony racjonalnej myślano, że liczba planet kończy się Plutonie. Do odkrycia Plutona wszystko grało, w miarę kuliste orbity, w miarę duże ciała. Jednak kiedy odkryto Charona, księżyc Plutona, definicja zaczęła pękać.

Nie wiem jednak czy trzeba robić z tego aferę. Przecież wiadomo, że wokół Słońca krążą ciała od maleńkich do olbrzymich. Trzeba ustalić jakiś porządek Wreszcie to zrobiono.
Osobiście uważam, że Pluton planetą nie jest.

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365