Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pokora

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
26-11-2008 21:39dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
Pokora
Ocena 4 na 4
Wielu osobom pokora kojarzy się z cnotą chrześcijańską, jednak nie jest to prawda. Pokora jest jedną z naturalnych cnót ludzi dobrej woli i akurat u osób religijnych występuje stosunkowo rzadko, o wiele rzadziej niż np. u ateistów.

Oświadczam więc, że z pokorą przyjmę wyrok Stowarzyszenia w mojej sprawie.

Ponieważ jestem od dawna aktywnym członkiem innego stowarzyszenia, doskonale rozumiem, że w każdym stowarzyszeniu jedną z najważniejszych wartości jest harmonia. Rozumiem też dobrze, że istnieje coś takiego, co można nazwać "duchem stowarzyszenia" i wiem, ile czasu potrzeba nowemu członkowi, żeby poczuć i zrozumieć tego ducha. Przyszłość pokaże, czy możliwa jest moja afiliacja w PSR. Jeżeli liderzy PSR ocenią, że nie pasuję do PSR, to nie będę robił z tego żadnej afery. Zapewniam też, że nie zmieni się moje poparcie dla PSR.

Jeżeli ktoś liczy na to, że gdyby z mojego nicka zniknął napis "należy do PSR", to znajdzie moje posty na Oślej Ławce, to zapewniam Was, że nie będę naśladowcą tych, którzy obrażeni atakują PSR. Pokażę klasę ateisty. No bo w końcu najważniejszy jest przecież wizerunek ateizmu, niezależnie od tego, gdzie który ateista należy. Ateiści nie mogą występować przeciwko sobie - tym przecież różni się dobro od zła, że ludzie dobrzy współpracują, a źli walczą.

My, ateiści, pokażemy klasę, niezależnie od tego, czy jesteśmy w PSR czy nie.

Aby rozładować atmosferę zacytuję zdanie Alcesta z "Mikołajka", które bardzo fajnie mogłoby skomentować moją sytuację w PSR, gdybym był do Alcesta podobny. Zdanie to wykrzyczał Alcest do rodziców Kleofasa, u którego był na przyjęciu urodzinowym:

- Przyniosłem prezent i mam prawo zjeść podwieczorek, wcześniej mnie nie wyrzucicie!

Dodam też cytat ze Szwejka:

"Niech się duch wszelki wesoło śmieje
Albowiem Pan Bóg nas nie zapodzieje
A choćbyśmy się nawet zapodzieli
To i tak dobrze będziemy się mieli"

Starajmy się po prostu, żeby nasze dyskusje były jeszcze fajniejsze, życzliwsze i bardziej kulturalne, a przede wszystkim, bardziej racjonalne... i nie wracajmy do tematu mojego członkostwa w PSR, dopóki sprawa się nie wyjaśni ostatecznie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

liberalatheist/enfant/budzik (64444 punktów)
jad11 (18783 punktów)
> Cytat:
Wielu osobom pokora kojarzy się z cnotą chrześcijańską,


Mi zdecydowanie nie. Gdy byłem gówniarzem to było najbardziej znienawidzone przeze mnie słowo. Że niby ja mam być pokorny (=posłuszny)? Ja - najmądrzejszy w klasie, w kraju i pewnie na świecie. Później zrozumiałem ,że pokora jest cnotą i każdy musi się jej kiedyś nauczyć. Jednak nigdy nie kojarzyło mi się to z religią.
27-11-2008 00:20 
 Ocena 2 na 2
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Mi zdecydowanie nie. (...) pokora jest cnotą i każdy musi się jej kiedyś nauczyć.

Miło mi, że się zgadzamy. Wybacz to małe pouczenie, ale jeśli na zaimek pada akcent logiczny, należy użyć jego długiej formy - w tym wypadku "mnie".

doku
jad11 (18783 punktów)

Cytat:
Miło mi, że się zgadzamy. Wybacz to małe pouczenie, ale jeśli na zaimek pada akcent logiczny, należy użyć jego długiej formy - w tym wypadku "mnie".


Wybaczam ale się nie dostosuję. Nie wiem co to jest akcent logiczny i nie chcę wiedzieć. Staram się wyrażać w miarę poprawnie jednak nadmierna poprawność gramatyczna mnie mierzi. Gdy poprawne formy brzmią łamagowato (takie odczucie subiektywne) używam niepoprawnych ale mi bliższych.
27-11-2008 02:18 
 Ocena 2 na 2
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Wybaczam ale się nie dostosuję.

Mnie to nie przeszkadza


doku
jad11 (18783 punktów)
Cytat:
>>Wybaczam ale się nie dostosuję.
>Mnie to nie przeszkadza
>
doku


Wierzę. Chyba tylko sprawdzałeś jak to naprawdę jest z pokorą u mnie
Pozdrawiam
27-11-2008 14:34 
 Ocena 2 na 2
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Wierzę. Chyba tylko sprawdzałeś jak to naprawdę jest z pokorą u mnie

Nie tylko. Zwykle realizuję wiele celów, w tym wypadku jednym z nich jest pokazanie, poprzez dobry przykład, jak powinno wyglądać zwracanie uwagi innym dorosłym ludziom, kiedy uważamy za stosowne zwrócić im uwagę. Zniesmacza mnie panujący tutaj zwyczaj wytykania innym błędów ortograficznych czy jakichś innych potknięć i niezręczności.

Żadnemu kulturalnemu człowiekowi nie przyjdzie normalnie do głowy pouczać nieznajomą osobę, gdy ta powie coś niegramatycznego, nawet wśród znajomych jest to rzadką niegrzecznością. Cała ta kultura osobista nagle znika u niektórych ludzi, gdy zaczynają pisać na takim forum, jak to. Zaczynając od "wybacz" chciałem dać dobry przykład i jednocześnie podkreślić, że niegrzecznie jest zwracać innym uwagę na takie rzeczy.

Staram się zresztą niemal cały czas dawać po cichu dobry przykład: nie wytykam innym błędów ortograficznych, nie zaczepiam nikogo na tym forum, z pokorą znoszę zaczepki, tylko czasem bronię się przed zaczepkami i atakami... lista jest długa ale wolę nie pisać explicite o wszystkim, bo dobry przykład jest czasem skuteczniejszy, gdy nie jest wyeksponowany.

A tymczasem woda drąży kamień i kultura dyskusji na tym forum rośnie. Zauważ, że mniej mamy kłótni o ortografię niż dawniej, mniej minusów wciskają dyskutanci, nawet jeśli bardzo krytycznie oceniają to, co piszą ich oponenci.

Pozdrawiam

doku
28-11-2008 00:43 
 Ocena 1 na 1
jad11 (18783 punktów)

Cytat:
>Żadnemu kulturalnemu człowiekowi nie przyjdzie normalnie do głowy pouczać nieznajomą osobę, gdy ta powie coś niegramatycznego, nawet wśród znajomych jest to rzadką niegrzecznością. Cała ta kultura osobista nagle znika u niektórych ludzi, gdy zaczynają pisać na takim forum, jak to.


To prawda ale w pewnym sensie można to zaliczyć na plus. To też może uczyć pokory a taka bezpośredniość bardzo mi odpowiada. Cenię sobie zwyczaj zwracania się per Ty do każdego czy to młodzieniaszek czy dziadek. Dzięki temu łopaciarz może rozmawiać z profesorem jak równy z równym. Dzięki temu ,że wielu nie owija w bawełnę ,wymiana myśli jest bardziej swobodna.

Cytat:
Zaczynając od "wybacz" chciałem dać dobry przykład i jednocześnie podkreślić, że niegrzecznie jest zwracać innym uwagę na takie rzeczy.


Mimo powyższego - chwali się. Dziękuję.

Cytat:
A tymczasem woda drąży kamień i kultura dyskusji na tym forum rośnie. Zauważ, że mniej mamy kłótni o ortografię niż dawniej, mniej minusów wciskają dyskutanci, nawet jeśli bardzo krytycznie oceniają to, co piszą ich oponenci.


Nie mogę się z tym zgodzić ,bo jestem tu zbyt krótko by to ocenić. Powiem tylko ,że ja zawsze czytam wypowiedzi z nastawieniem pozytywnym. Nie zakładam ,że ktoś coś tam powiedział by mnie obrazić czy ośmieszyć ani ,że oto czytam post idioty. Bardzo rzadko daję minusy i niewiele ich dostałem.
28-11-2008 12:21 
 Ocena 1 na 1
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
> można to zaliczyć na plus. To też może uczyć pokory a taka bezpośredniość bardzo mi odpowiada. Cenię sobie zwyczaj zwracania się per Ty do każdego czy to młodzieniaszek czy dziadek. Dzięki temu łopaciarz może rozmawiać z profesorem jak równy z równym. Dzięki temu ,że wielu nie owija w bawełnę ,wymiana myśli jest bardziej swobodna.

Zgadzam się z tym. Jest to tutaj na tyle widoczne, że jeżeli ktoś na tym forum do kogoś zwraca się per Pan, mimo że rozmówca pisze per Ty, to robi to zwykle w intencji obrażenia rozmówcy, jakby chciał powiedzieć "z takimi jak Pan nie chcę się spoufalać". O ile w realu odmowa prośbie przejścia na Ty nie musi być obrazą, o tyle tutaj jest nią prawie na pewno.

Można by nawet wpisać to regulaminu naszego forum, np. w postaci: "Odpowiadanie per Pan na posty pisane per Ty uważane jest za niegrzeczność i może przyczynić się do interwencji moderatora"

doku
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Oświadczam więc, że z pokorą przyjmę wyrok Stowarzyszenia w mojej sprawie.

co się stało?
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>>Oświadczam więc, że z pokorą przyjmę wyrok Stowarzyszenia w mojej sprawie.
>co się stało?

Zapraszam do Samych Swoich


doku

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365