Racjonalista - Strona głównaDo treści
Trójca Święta

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
10-09-2005 12:39Totus (1201 punktów)Trójca Święta
Mam pewną koncepcję Trójcy Świętej i chciałbym ją skonfrontować z inną, kto wie może podobną do mojej (już naszej). Cytat do którego piszę jest wybrany losowo i nie ma nic wspólnego z Panem Mariuszem.
Nie chcę zabierać zbytnio przestrzeni na forum (przez szacunek) i dlatego treść istotną umieściłem w wątku. Osoby, którym zawartość wyda się głupawa proszę o wyrozumiałość.
Zapraszam.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Totus (1201 punktów)
Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1233

>"Wielbimy Boga w Trójcy, a Trójce w Jedności, nie mięszając osób, ani dzieląc istoty...
podobnie jak życie, które jest procesem.
> Jednakowoż oni nie są trzej Wiekuiści,
Zgadza się. Syn człowieczy - JA - człowiek - dziecko boże - nie jestem wiekuisty, Ojciec mój niebieski też widocznie nie jest. Cóż by to był za miłujący Ojciec czyniąc Syna kaleką w obliczu hipotetycznej wiekuistości?
>lecz jeden tylko Wiekuisty;
zgadza się Duch Święty - UMYSŁ (jako zbiór umysłów) - Płszczyzna a-fizyczna możliwa tylko poprzez ogniwa ją tworzące.
>nie są trzej Wszechmogący,
Ja nie jestem, Ojciec pewnie też,
>lecz jeden Wszechmogący.
Duch Święty - owszem.
>Tak więc Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch święty jest Bogiem, a jednakże nie są trzema Bogami, lecz jednym Bogiem.
Usuń ogniwo ze schematu - brak procesu.
>Bo wprawdzie każda z tych osób, wzięta z osobna, jest Bogiem i Panem, religja katolicka zabrania mówić, że jest trzech Bogów lub trzech Panów.
przypis
>Ojciec nie jest uczyniony od nikogo; nie jest ani stworzony, ani spłodzony.
Przypis
>Syn jest od samego Ojca: ani uczyniony, ani stworzony, lecz spłodzony. Duch święty jest od Ojca i Syna: ani uczyniony, ani stworzony, ani spłodzony, ale pochodzący. W tej Trójcy trzy osoby są współwiekuiste i różne pomiędzy sobą"
zrozumienie schematu i posługiwanie się nim możliwe, że skoryguje wszystkie przypisy, dopiski etc.

>""Tym samym 'Szema' wyklucza trójcę przedstawioną w
>chrześcijańskim symbolu wiary, gdyż zaprzecza ona Jedności Boga"
>Rabin dr J.H. Hertz""
czapki z głów rabini? ?
Ciekaw jestem co o tym sądzicie...
Totus (1201 punktów)
>>lecz jeden Wszechmogący.
>Duch Święty - owszem.
przy czym proszę pamiętać, że Duch Święty warunkowany obecnością fizyczną schematu:
(...)-ojciec-syn-(...)
jezusmaria
A jaki z tego morał drogi Panie?
Totus (1201 punktów)
>A jaki z tego morał drogi Panie?
Proszę sprecyzowac pytanie. W jakim ujęciu miałbym udzielic odpowiedzi?
Kogo - czego dotyczy pytanie? Jakiejs jednostki, grupy, zbioru, układu, poglądu, idei?
Zbyt wiele z tego wynika by rzetelnie ocenic od czego zacząc.
Nie jestem np. pewien jak postrzega Pan pojęcie Ojciec w powyższym?
Zapraszam.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365