Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1233> "Wielbimy Boga w Trójcy, a Trójce w Jedności, nie mięszając osób, ani dzieląc istoty...podobnie jak życie, które jest procesem. > Jednakowoż oni nie są trzej Wiekuiści,Zgadza się. Syn człowieczy - JA - człowiek - dziecko boże - nie jestem wiekuisty, Ojciec mój niebieski też widocznie nie jest. Cóż by to był za miłujący Ojciec czyniąc Syna kaleką w obliczu hipotetycznej wiekuistości? > lecz jeden tylko Wiekuisty;zgadza się Duch Święty - UMYSŁ (jako zbiór umysłów) - Płszczyzna a-fizyczna możliwa tylko poprzez ogniwa ją tworzące. > nie są trzej Wszechmogący,Ja nie jestem, Ojciec pewnie też, > lecz jeden Wszechmogący.Duch Święty - owszem. > Tak więc Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch święty jest Bogiem, a jednakże nie są trzema Bogami, lecz jednym Bogiem.Usuń ogniwo ze schematu - brak procesu. > Bo wprawdzie każda z tych osób, wzięta z osobna, jest Bogiem i Panem, religja katolicka zabrania mówić, że jest trzech Bogów lub trzech Panów.przypis > Ojciec nie jest uczyniony od nikogo; nie jest ani stworzony, ani spłodzony.Przypis > Syn jest od samego Ojca: ani uczyniony, ani stworzony, lecz spłodzony. Duch święty jest od Ojca i Syna: ani uczyniony, ani stworzony, ani spłodzony, ale pochodzący. W tej Trójcy trzy osoby są współwiekuiste i różne pomiędzy sobą"zrozumienie schematu i posługiwanie się nim możliwe, że skoryguje wszystkie przypisy, dopiski etc. > ""Tym samym 'Szema' wyklucza trójcę przedstawioną w> chrześcijańskim symbolu wiary, gdyż zaprzecza ona Jedności Boga"> Rabin dr J.H. Hertz""czapki z głów rabini?  ? Ciekaw jestem co o tym sądzicie...
|