 |
Czechy oczami Davida Cerny'ego Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-06-2011 18:48 | liebes (612 punktów) | Czechy oczami Davida Cerny'ego
9 na 9 | Parę lat temu było dość głośno o czeskim artyście Dawidzie Czernym. Pewnie większość z Państwa doskonale sprawy z nim związane pamięta, ale dla tych, co nie - parę słów. Jako wierna fanka Czech i samego Dawida Czernego przytoczę troszkę jego twórczość. Dawid Czerny zyskał ogólnoeuropejską sławę dzięki tzw. "Entropii", instalacji, na której pojawiły się dzieła 27 artystów mające zobrazować państwo przez nich reprezentowane. Skandaliczna - bo ukazująca stereotypy - instalacja wzbudziła oburzenie tym większe, gdy okazało się, że żaden z rzekomych 27 artystów nie istnieje, a całość stworzył jeden tylko człowiek - Dawid Czerny. Cytat:Instalacja zawisła w styczniu w budynku Rady UE w Brukseli, czyli tam, gdzie odbywają się unijne szczyty i inne ważne spotkania. Tradycja nakazuje, by kraj przewodniczący w danym półroczu UE ozdabiał atrium budynku. Żadne z dotychczasowych dzieł nie wywołało tylu emocji. Na ogromnym (25/25 metrów) kwadratowym rusztowaniu Czernego zawisły wszystkie kraje UE. No, prawie wszystkie, bo zamiast Wielkiej Brytanii, która nie jest pewna, czy powinna być w Unii, zostało puste miejsce. Jest Holandia - cała zalana wodą z wystającymi tylko wieżami minaretów - i Niemcy jako jedna wielka sieć autostrad zdaniem niektórych ułożonych w swastykę. Cała Francja strajkuje, a Hiszpania, która niedawno przeżywała boom budowlany, została zabetonowana. Włochy Czerny zamienił w boisko, na którym piłkarze wykonują obsceniczne gesty piłkami. Polskę pokazał jako kartoflisko, na którym zakonnicy wznoszą gejowską flagę. Najbardziej oburzeni byli Bułgarzy, których kraj przedstawiony został jako jedna wielka turecka toaleta (w stylu "na orła"). Wzburzenie było tym większe, że już po odsłonięciu dzieła okazało się, że wbrew umowie z czeskim rządem i wbrew temu, co twierdził Czerny, nie zamówił on dzieł u artystów z 27 krajów, lecz wszystkie zrobił w Czechach z przyjaciółmi. Nazwiska w dołączonym do wystawy katalogu były wymyślone. Oficjalny protest bułgarskiego rządu sprawił, że Czerny zasłonił Bułgarię czarną płachtą. Niezadowoleni byli też Słowacy -przedstawieni jako serdelek owinięty węgierskim sznurkiem. Zadowolili się jednak przeprosinami. Więcej... wyborcza.p(*)__Entrope__.html#ixzz1OKF9PYsfOto i Polska według Czernego:  A tu można obejrzeć pozostałe kraje: wiadomosci(*),David_Czerny_zakpil_z_UE.htmlA to inne dzieła, które można podziwiać, przechadzając się po Pradze:  Pasaż Lucerna, pomnik Wacława na nieżywym koniu.   Twórca i jego "Niemowlęta" na wieży telewizyjnej, Mehlerovy sady.  Fontanna, panowie sikający na państwo czeskie, Hradczany. Podczas szukania zdjęć tych pomników natknęłam się na takie ciekawe porównanie sztuki polskiej i czeskiej dla zainteresowanych: hyakinthos(*)zechy-analiza-porownawcza.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
8 na 8 | liliac (147340 punktów) | Był swego czasu w Wyborczej (bodajże w "Dużym Formacie") reportaż o panu Czernym, obecnie chyba niestety zarchiwizowany, bo nijak nie mogę w necie go znaleźć. Fragmenty można przeczytać tutaj, a całość w świetnym "Zrób sobie raj" pana Szczygła. Tu znalazłam przedruk (nie jestem pewna czy pełny) reportażu, niestety bez fotografii. I jeszcze strona Czernego
|
|
 | 1 na 1 | liebes (612 punktów) | Świetny artykuł, dzięki. Tylko utrzymuje mnie w przekonaniu, że Cesny Wielkim Artystą Jest, taki rzeźbiarski Wojaczek. Zadziorny, kontrowersyjny, ach. Lubię takich, oj, lubię  A zdjęcia do opisów z artykułu tutaj: www.joemon(*)y_mistrz_skandalu_i_prowokacji
|
|
|  | | Hodża (11172 punktów) | > Świetny artykuł, dzięki. Tylko utrzymuje mnie w przekonaniu, że Cesny Wielkim Artystą Jest, taki rzeźbiarski Wojaczek. Zadziorny, kontrowersyjny, ach. Lubię takich, oj, lubię  Jego sztuka jest kwintesencją "czeskości". Nie wiem, jak to uchwycić, ale zarówno w prozie Hrabala, Capka, czy Kafki jest coś nieuchwytnego, na pograniczu horroru, groteski i jarmarcznej komedii, co wyróżnia twórczość tego narodu. Dodałbym do tego jeszcze pewną nutę niesamowitości i małą szczyptę grozy. To czasem nawet jest smaczne. Chociaż knedliczki to dla mnie wyłącznie horror 
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
|
|
| perun (8610 punktów) | > Parę lat temu było dość głośno o czeskim artyście Dawidzie Czernym. Pewnie większość z PaństwaKocham Czechy ( Czeszki również  ) Dzieła Czernego wywoływały oburzenie we wszystkich krajach , które przedstawiała ,, Entropia,, z wyjątkiem Czech . I jak nie kochać Czechów i ich lekko ironicznego stosunku do świata i siebie.
|
|
 | 1 na 1 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | > I jak nie kochać Czechów i ich lekko ironicznego stosunku do świata i siebie. I ta ich nesnesitelná lehkost bytí
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, z nich największa jest miłość.
|
|
|  | 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >I ta ich nesnesitelná lehkost bytí
Mocz dodaje polotu.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
| |  | | AdamGr (3037 punktów) |
>Mocz dodaje polotu.
Chyba zapachu, za małe ciśneinie.
|
|
| sinapis (1725 punktów) | >Parę lat temu było dość głośno o czeskim artyście Dawidzie Czernym.
Trochę tez pisał o nim Szczygieł w "Zrób sobie raj". jest tam wiecej o mentalności Czechów, a zwłaszca ich budującym stosunku do religii.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|