 |
Badania polskich niewierzących Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-11-2008 00:42 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Badania polskich niewierzących | Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy! Jak dotąd w Polsce nie ma profesjonalnych, socjologicznych badań polskich ateistów i agnostyków. Większa wiedza o tym, kim są polscy niewierzący, z pewnością pozwoli nam lepiej sobie radzić w polskiej przestrzeni społecznej. To bardzo ważne. Stąd też gorąco proszę i apeluję o liczny udział w elektronicznym badaniu ankietowym, które ma szansę stać się pierwszą poważną analizą środowiska polskich ateistów i agnostyków. Badania prowadzi Radosław Tyrała, asystent w Katedrze Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie, autor książek: "O jeden takson za dużo" (2005), "Dwa bieguny ewolucjonizmu" (2007) Ankieta skierowana jest wyłącznie do osób niewierzących i jest anonimowa. Jej wypełnienie nie potrwa długo, prosimy o pomoc... www.ebadania.pl/7aa1e5978685d3e1 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | Panie Prezesie, melduję wykonanie zadania!
PS. Pytanie 22. jest trochę pozbawione sensu w aspekcie grupy docelowej.
Z pozdrowieniami.
fides ex necessitate esse non debet
|
|
 | 2 na 2 | Tyrała (12 punktów) | Takie się może wydawać, ale swój sens ma... Pozdrawiam, Radek Tyrała
|
|
| Adamiak (36436 punktów) | W pytaniu: 48. "Które z poniższych stwierdzeń najtrafniej oddaje Pana/i doświadczenia jako osoby niewierzącej w Polsce? Proszę wybrać jedną odpowiedź otwarte przyznanie się do niewiary w Polsce zdecydowanie ułatwia mi życie"...
oraz sześciu opcjach odpowiedzi, brakuje, wg mnie, sprecyzowania obszarów życia - chodzi o życie społeczne czy odczucia emocjonalne, komfort psychiczny?
Mogą to być różne oceny lub odczucia w obu tych aspektach.
|
|
 | | Tyrała (12 punktów) | Jasne, zgadzam sie, że odnosi się to do różnych aspektów życia. Niestety w przypadku ankiety internetowej każde dodatkowe pytanie, to dodatkowe ryzyko. Dlatego też to pytanie ma charakter pytania ogólnego o JAKIEKOLWIEK formy ułatwiania lub utrudniania życia. Próbą dowiedzenia się czegoś więcej na temat poszczególnych aspektów będzie kolejny etap badań, czyli wywiady pogłębione. Pozdrawiam, Radek Tyrała
|
|
|  | | Adamiak (36436 punktów) | > Jasne, zgadzam sie, że odnosi się to do różnych aspektów życia. Niestety w przypadku ankiety internetowej każde dodatkowe pytanie, to dodatkowe ryzyko. Dlatego też to pytanie ma charakter pytania ogólnego o JAKIEKOLWIEK formy ułatwiania lub utrudniania życia.> Próbą dowiedzenia się czegoś więcej na temat poszczególnych aspektów będzie kolejny etap badań, czyli wywiady pogłębione.>Ok, dzięki za odpowiedź. Wysłałem Ci...teraz Twój "kłopot"  > Pozdrawiam>Nawzajem.
|
|
|  | | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | >Jasne, zgadzam sie, że odnosi się to do różnych aspektów życia. Niestety w przypadku ankiety internetowej każde dodatkowe pytanie, to dodatkowe ryzyko. Dlatego też to pytanie ma charakter pytania ogólnego o JAKIEKOLWIEK formy ułatwiania lub utrudniania życia. >Próbą dowiedzenia się czegoś więcej na temat poszczególnych aspektów będzie kolejny etap badań, czyli wywiady pogłębione. >Pozdrawiam, >Radek Tyrała
A wywiady pogłębione jak będą skorelowane z wynikami tej ankiety skoro ona jest anonimowa?
|
|
| MociumPan (744 punktów) | Done !
|
|
3 na 3 | jimmy_88gno (1653 punktów) | Pytanie z dekalogiem jest dwuznaczne. Nie zabijam i nie kradnę - lecz nie dlatego, że z tych dwóch norm jakaś sekta uczyniła sobie swoje dyrektywy, by samą siebie umoralnić i dać wiarygodność błazeńskim innym dyrektywom, spaczonym dyrektywom.
|
|
 | | Ząbczyński (243 punktów) | Dorzucę swoją uwagę: ten "dekalog" jest katolicki, tzw. przykazania są po tuningu
|
|
 | | atropina1983 (3 punktów) | Dokładnie z tym samym pytaniem miałam problem..
|
|
 | | Robcia (181 punktów) | > Pytanie z dekalogiem jest dwuznaczne. Nie zabijam i nie kradnę - lecz nie dlatego, że z tych dwóch norm jakaś sekta uczyniła sobie swoje dyrektywy, by samą siebie umoralnić i dać wiarygodność błazeńskim innym dyrektywom, spaczonym dyrektywom.> Ja dodam jeszcze, że resztę oprócz 1,2 i 3 punktu to przestrzegam świadomie, z wyboru. Żyję nie po to, by innym utrudniać życie. Przyjaźnię się z osobami o różnych światopoglądach i wszystkich akceptuję. Żyjąc jako ateista, nie mogę naruszać pewnych sfer życia (niezależnych od wiary), gdyż nie chciałabym, by ktoś inny naruszał je wobec mnie.
|
|
| asriel (90 punktów) | zrobione
|
|
 | | AHRW (210 punktów) | Można w łatwy sposób wypełnic 2 ankiety używajac dwóch różnych przeglądarek internetowych.
|
|
1 na 1 | natalka_88gno (817 punktów) | Mam pytanie. Jak można wziąć udział w ankiecie z tego samego komputera kolejny raz? Ponieważ z mojego komputera korzysta co najmniej dwóch ateistów. Pozdrawiam i dziękuję. 
natalka_88
|
|
 | 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | >Mam pytanie. Jak można wziąć udział w ankiecie z tego samego komputera kolejny raz? Ponieważ z mojego komputera korzysta co najmniej dwóch ateistów.
Nie mam pojęcia. Ale jak na dłoni widać przewagę teistycznych kapliczek nad ateistycznymi komputerami.
|
|
 | | Adamiak (36436 punktów) | > Mam pytanie. Jak można wziąć udział w ankiecie z tego samego komputera kolejny raz? Ponieważ z mojego komputera korzysta co najmniej dwóch ateistów.>Założyć drugi "profil" i zalogować się z innym nickiem. > Pozdrawiam i dziękuję.  Drobiazg, pozdrówka
|
|
|  | | MociumPan (744 punktów) | > >Mam pytanie. Jak można wziąć udział w ankiecie z tego samego komputera kolejny raz? Ponieważ z mojego komputera korzysta co najmniej dwóch ateistów.>Założyć drugi "profil" i zalogować się z innym nickiem.> >Pozdrawiam i dziękuję.  > Drobiazg, pozdrówka > To kolego nie pomoże  W twoim wypadku żebyś mogła drugi raz wziąć udział w ankiecie to musisz skorzystać z innego nr IP ... Jak masz stałe łącze np: sieć kablowa to może pomóc program "Proxifier" - z którego ja czasami korzystam zwłaszcza w grach  - ale to już wyższa szkoła jazdy... Jak dla Pani  - to polecam wpisać w Google "jak zmienić ip" - a na pewno coś się znajdzie... są strony online przez które można zmienić ip ale niestety wolno chodzą  Online proxy: www.google(*)PROXY&btnG=Szukaj+w+Google&lr=Pozdrawiam
|
|
| |  | | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | wykasuj cookies w przeglądarce i ebadania rozpoznają cię tym razem jako kogoś innego. Zmiana ip nie pomogłaby.
|
|
| | |  | | Adamiak (36436 punktów) | >wykasuj cookies w przeglądarce i ebadania rozpoznają cię tym razem jako kogoś innego.
Właśnie tak mam - też dwie osoby korzystają z mojego kompa. I też mam stałe łącze.
|
|
| | |  | | MociumPan (744 punktów) | > wykasuj cookies w przeglądarce i ebadania rozpoznają cię tym razem jako kogoś innego.> Zmiana ip nie pomogłaby.Nom... to też może pomóc
|
|
| | | |  | youzwiak (20202 punktów) (zablokowany) | > >wykasuj cookies w przeglądarce i ebadania rozpoznają cię tym razem jako kogoś innego.> >Zmiana ip nie pomogłaby.> Nom... to też może pomóc  > Jest jeszcze inna -najprostsza- metoda, otworzyć badanie w trybie incognito  *np. w wyszukiwarce google chrome. P>>S. U mnie nawet w trybie zwykłym i innej przeglądarce (IE) daje się wypełniać ankietę od nowa. pozdrawiam.
"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
|
|
1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Składam wniosek o zablokowanie możliwości dodawania postów w tym wątku. Za chwilę będą tu dziesiątki zbędnych wpisów tych, którzy wypełnili ankietę - już się takie pojawiły.
|
|
| Nienawidzący i tych i tych (2 punktów) | > A ja powiem tylko tyle że i osoby wierzące i ateiści to banda przygłupów, kretynów, ciemniaków, zboczeńców, rasistów, antysemitów, komuchów, kapitalistów i innego tego typu. Czyli można powiedzieć że dla mnie i to, i to jest wielkim śmierdzącym gównem. Pozdro.Niech żyje pewna roślina.(Zapewne wiecie o co mi chodzi.  )
|
|
 | | Kozak (140 punktów) | > >A ja powiem tylko tyle że i osoby wierzące i ateiści to banda przygłupów, kretynów, ciemniaków, zboczeńców, rasistów, antysemitów, komuchów, kapitalistów i innego tego typu. Czyli można powiedzieć że dla mnie i to, i to jest wielkim śmierdzącym gównem. Pozdro.> Niech żyje pewna roślina.(Zapewne wiecie o co mi chodzi. )> Zapytanie? Czy chodzi ci o to ścierwo? forum.gaze(*)ml?f=902&w=88084582&a=88121918Roślinka czy zwierzątko? Amen.
|
|
| Nienawidzący i tych i tych (2 punktów) | > A ja powiem tylko tyle że i osoby wierzące i ateiści to banda przygłupów, kretynów, ciemniaków, zboczeńców, rasistów, antysemitów, komuchów, kapitalistów i innego tego typu. Czyli można powiedzieć że dla mnie i to, i to jest wielkim śmierdzącym gównem. Pozdro.Niech żyje pewna roślina.(Zapewne wiecie o co mi chodzi.  )
|
|
 | | Desislava | > >A ja powiem tylko tyle że i osoby wierzące i ateiści to banda przygłupów, kretynów, ciemniaków, zboczeńców, rasistów, antysemitów, komuchów, kapitalistów i innego tego typu. Czyli można powiedzieć że dla mnie i to, i to jest wielkim śmierdzącym gównem. Pozdro.> Niech żyje pewna roślina.(Zapewne wiecie o co mi chodzi. )taaaaa.... zabłysnołeś ... weź sie dzieciaku za nauke lepiej ...
|
|
2 na 2 | Gianna06 (28 punktów) | Jak mozna poznac wyniki badania tej ankiety?
|
|
| MisioXXX | Rzeczy nadprzyrodzone i "niewytłmaczalne przez naukę" zdecydowanie nie są tym samym. Może się bowiem okazać, że za głupi jesteśmy. Są problemy obliczeniowe nierozwiązywalne przez komputer z powodów fundamentalnych. Mogą więc być również problemy nierozwiązywalne przez człowieka.
|
|
 | | glingor (640 punktów) | > Rzeczy nadprzyrodzone i "niewytłmaczalne przez naukę" zdecydowanie nie są tym samym. Może się bowiem okazać, że za głupi jesteśmy. Są problemy obliczeniowe nierozwiązywalne przez komputer z powodów fundamentalnych.> Czy problem NP-zupełny pl.wikipedia.org/wiki/Problem_NP-zupełnyW uproszczeniu "trudny" matematycznie jest wg. ciebie nadprzyrodzony czy niewytłumaczalny? To że liczba niewiadomych jest znacznie większa niż równań nie oznacza, że nie potrafimy wymyślić rozwiązania. > Mogą więc być również problemy nierozwiązywalne przez człowieka.Mogą być, ale odważysz się stwierdzić że niezależnie od tego ile czasu upłynie on ciągle będzie nierozwiązany ?
prawdziwy tradycjonalista modli się do słońca i z ognia nie korzysta
|
|
| Lamesz | > Ankieta skierowana jest wyłącznie do osób niewierzących i jest anonimowa. Jej wypełnienie nie> potrwa długo, prosimy o pomoc...> www.ebadania.pl/7aa1e5978685d3e1Witam! Wypełniłem. Niestety muszę powiedzieć, że przynajmniej w paru punktach pytania i kafeteria były skonstruowane tak fatalnie, że przypuszczalnie wielu osobom (mnie na pewno) praktycznie uniemożliwiły wierne przedstawienie swoich poglądów. Pewnie już za późno, ale przy tak trudnych tematach, jak światopogląd, pomaga dodanie pod każdym pytaniem okienka na uwagi. Moja ankieta pewnie będzie bezużyteczna, bo w wielu przypadkach byłem "zgwałcony" i musiałem zaznaczyć odpowiedzi wymijające. Pozdrawiam, Lamesz
|
|
 | | Kozak (140 punktów) | > >Ankieta skierowana jest wyłącznie do osób niewierzących i jest anonimowa. Jej wypełnienie nie> >potrwa długo, prosimy o pomoc...> >www.ebadania.pl/7aa1e5978685d3e1> Witam!> Wypełniłem. Niestety muszę powiedzieć, że przynajmniej w paru punktach pytania i kafeteria były skonstruowane tak fatalnie, że przypuszczalnie wielu osobom (mnie na pewno) praktycznie uniemożliwiły wierne przedstawienie swoich poglądów. Pewnie już za późno, ale przy tak trudnych tematach, jak światopogląd, pomaga dodanie pod każdym pytaniem okienka na uwagi. Moja ankieta pewnie będzie bezużyteczna, bo w wielu przypadkach byłem "zgwałcony" i musiałem zaznaczyć odpowiedzi wymijające.> Pozdrawiam,> Lamesz> Ja również miałem problemy przy niektórych odpowiedziach.Np: nienawidzisz. Nie akceptujesz. A moje myśli były gdzieś miedzy, raczej bliżej nie akceptacji. Tak też zaznaczyłem.
|
|
| obserwator (451 punktów) | Będą gdzieś kiedyś zamieszczone wyniki tego badania?
|
|
| pinezka | Witam!
Chciałabym zwrócić uwagę, że autor ankiety nie we wszystkich pytaniach uwzględnił to, że żyją w tym kraju również takie osoby, które ochrzczone nigdy nie były. Nie odchodziły zatem od wiary, nie musiały się zastanawiać nad apostazją, nie przyjmowały żadnych sakramentów,... Ponadto pytanie o lekcje etyki, nie uwzględnia faktu, że kiedyś takich lekcji nie było. Ja pamiętam z podstawówki, że nie chodziłam na religię, natomiast w liceum miałam do wyboru etykę i chodziłam na nią.
Poza tym, gratuluję pomysłu przeprowadzenia takich badań i czekam na omówienie ich wyników.
Pozdrawiam, pinezka
|
|
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Ankietę można wypełniać jeszcze do końca tego roku. W badaniu zebrano niemal 7500 wypełnionych ankiet. Tym samym serdecznie dziękujemy naszym użytkownikom za wielką pomoc - to bardzo dużo! Prawdopodobnie w marcu ukaże się w Racjonaliście jakaś wstępna analiza wyników, ale teraz autor rozpoczyna trzeci etap badań, ankiety pogłębione. Książka z pełnymi wynikami badań ukaże się niestety dopiero chyba w 2011.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|