Racjonalista - Strona głównaDo treści
charles bukowski

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
12-09-2011 09:53jutta3 (-27 punktów)
(zablokowany)
charles bukowski
a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego? owiany tajemnica autor, stal sie dzisiejszsych czasach mentorem mlodzierzy. czy slusznie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Meretseger (61860 punktów)
>a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego? owiany tajemnica autor, stal sie dzisiejszsych
>czasach mentorem mlodzierzy. czy slusznie?
Używaj czasem funkcji "Podgląd", dobrze?

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego?

Bardzo cenię. W twórczości Bukowskiego widzę może najbardziej przekonującą, jaką czytałem, pochwałę życia.
Niewiele znam rzeczy działających równie wyzwalająco.


Nie Francja jest ważna, lecz ludzkość oraz tryumf rozumu nad obłędem; nie ma zaś nic bardziej niedorzecznego, jak oddać życie za złudzenie. (Ernest Renan)
Miłosz Michałowski (1657 punktów)
>a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego? owiany tajemnica autor, stal sie dzisiejszsych
>czasach mentorem mlodzierzy. czy slusznie?

Nie wiem czy Bukowski jest mentorem młodzieży. Na pewno zyskał popularność (sporą jak na poetę, ale bez przesady) i moim zdaniem słusznie. Nie chce wnikać na ile "głębok" jest ta fascynacja, a na ile to moda na "tego typu" outsiderów, jak z Cobainem czy Morrisonem etc. Nieistotne, bo zasłużył sobie

To Bukowski, a potem Kerouac i przekłady amerykańskiej poezji (Sommera) wciągnęły mnie w poezję amerykańską. Bardziej cenię, może to kwestia sentymentu, jego poezję aniżeli prozę. Chociaż, paradoksalnie, moim zdaniem, proza Bukiego prezentuje równiejszy poziom - biorąc pod uwagę również książki wydane po jego śmierci; pośmiertne zbiory poezji są bardzo nierówne, obok świetnych wierszy, mnóstwo jest "wypełniaczy".
Niemniej Bukowski to świetny poeta - uwielbiam jego zestawienie "brudu" życia z liryczną wrażliwością. Dlatego też cenię poezję "bitników", (Bukowski bitnikiem nie był); O'Harę, Brautigana, Williama Carlosa Williamsa, Ferlinghettiego, i innych. Polecam "O krok od nich" - antologię poezji amerykańskiej pod redakcją Piotra Sommera oraz "Wizjonerzy i buntownicy" - antologia z 1976 r., red. Teresa Truszkowska.
13-09-2011 19:47 
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)
>Nie wiem czy Bukowski jest mentorem młodzieży.

Nic prostszego: wpaść do pubu, wypić piwo i zapytać.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Grzegorz (5685 punktów)
>a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego? owiany tajemnica autor, stal sie dzisiejszsych
>czasach mentorem mlodzierzy. czy slusznie?
Ja mam przede wszystkim poważne obawy czy Twoje założenie że Bukowski stał się mentorem młodzieży ma jakiekolwiek podstawy. Obstawiam że 90% maturzystów w ogóle nie wie kto to był... nie chcę nawet zgadywać ilu z nich cokolwiek w ogóle z niego przeczytało.
Joel (31 punktów)
> Obstawiam że 90% maturzystów w ogóle nie wie kto to był... nie chcę nawet zgadywać ilu z nich cokolwiek w ogóle z niego przeczytało.

Ciekawe też, u ilu polonistów znajdziemy na półkach jego poezję lub prozę ... jeśli w ogóle znajdziemy tam książki inne niż opracowania lektur ...
Hieros Gamos (5 punktów)
>a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego? owiany tajemnica autor, stal sie dzisiejszsych
>czasach mentorem mlodzierzy. czy slusznie?

Karmi ludzi wizją człowieka wyzwolonego, takiego z jakim większość w nocnych marzeniach się utożsamia bądź przez chwilę chciało by być. Pikanterii dodatkowo dodaje życie bukowskiego, które albo było wzorem dla książek albo odwrotnie.
Może być atrakcyjny nie tylko dla młodych (choć dla tych szczególnie ze względu na młody wiek - kiedy wydaje się że można "więcej") a i dla dorosłych szukających po prostu dobrze napisanej literatury awanturniczej.

plus za lekkość pióra (polecam niezobowiązującą szmirę)


"Świat jest księgą, a ci którzy nie podróżują czytają tylko jedną stronę" Św. Augustyn
Trollius (550 punktów)
>a co sądzicie o tworczosci Charlesa Bukowskiego? owiany tajemnica autor, stal sie dzisiejszsych
>czasach mentorem mlodzierzy. czy slusznie?
Idzie zima. Czytam wiersz Bukowskiego. Poprzedniej zimy czytałem czytałem wiersz Bukowskiego. Bukowski najlepiej smakuje na zimno.
Bukowski pisze w końcu swojego jednego wiersza, że swój wiersz pisze będąc w złym stanie zdrowia. I ja także jestem w złym stanie zdrowia zaczynam bowiem pisać swój wiersz w którym się poważam!

O Bukowskim mówię wam
    zupełnie szczerze, że
dokładnie nie wiem...
nie znam...
dobrze nie przeczytałem...
kto by to wszystko zapamiętał...
nie mam czasu na czytanie...
coś tam wiem, ale niezbyt...
Bukowski...
Chinaski...
Ćmy...
22-11-2011 16:37 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Bukowski najlepiej smakuje na zimno.

Czy nie mylisz go z piwem?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Trollius (550 punktów)
>>Bukowski najlepiej smakuje na zimno.
>Czy nie mylisz go z piwem?
Wolę mylić go z whiskey.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365