Racjonalista - Strona głównaDo treści
Moher

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
27-04-2006 23:39kasper (153 punktów)Moher
Środa 26.04.06, godz. 11:30, Poczta Polska.

Poszedłem wysłać paczkę. Wszedłem i zauważyłem długą kolejkę do dwóch okienek (pozostałe cztery były nieczynne). W kolejce sami starsi ludzie plus ja i facet około 30-tki. Akcja rozwinęła się dość szybko. Oczywiście dostało się wszystkim. Bezrobotnym - biorą pieniądze a nie pracują; pocztowym kasjerom - flegmatyczne nieroby; Polakom - za całokształt; rządowi - złodzieje; kapitalizmowi - PRL lepszy. Jedna ze starszych Pań dosłownie i w przenośni przejęła kontrolę nad pocztą. Każda osoba, która wchodziła, zostawała instruowana co ma robić: "a gdzie ona idzie! Do kolejki!". W pewnej chwili starszy Pan próbował siłą zmusić osobę do podporządkowania się. Muszę przyznać że po pewnym czasie nawet mnie to śmieszyło. Oczywiście nie śmiałem wdawać się w polemikę ze starszymi Paniami i Panami.

Nasuwa mi się pytanie. Skąd tyle agresji w tym roczniku.Przecież co niedzielę podają sobie znak pokoju (ok. 70% osób biorących udział we mszy to starsi ludzie). Może to sprawy biologiczne(podniesiony poziom testosteronu u Pań)?. Może z nadmiaru wolnego czasu?. Może frustracja z powodu stanu zdrowia?. Hmm
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
"Tetryk", "zrzęda", "mantyka" - osoby w podeszłym wieku przejawiają skłonność do nagłej i gwałtownej agresji zupełnie nieuzasadnionej sytuacją. Towarzyszy temu przekonanie, iż "cały świat jest przeciwko mnie" (vide radiomaryjosłuchacze). Dlaczego tak się dzieje? Nie wiem, nigdy nie spotkałem jakichkolwiek wyjaśnień czy opisów medycznych.
Iwona O. (2 punktów)
Nie wiązałabym takiego zachowania starszych ludzi z religijnością. To nie ma nic do rzeczy. Zauważyłam, że zwłaszcza nieznośni są starsi mężczyźni. Może przez całe zawodowe życie przywykli, że są kimś ważnym, coś od nich zależy, a potem na emeryturze są zupełnie pozbawieni władzy i starają się to nadrabiać. Zresztą zwykle z biegiem lat charakter zmienia się tak, że ludzie coraz bardziej pragną jakiejś władzy, choćby nad kolejką na poczcie, a przy tym robią się coraz bardziej nietolerancyjni, wszystko musi być tak, jak oni chcą. Oczywiście też nie wszyscy, głównie chyba tacy, co nie mają zainteresowań.
Cieślański (994 punktów)
Mężczyźni? na starość? nie znośni?
Gdyby to było potwierdzonę naukowo, pewnie by ktoś to nagłośnił, ale jak dotąd takiej prawidłowości nie stwierdzono.

A może, nie postrzeżenie dla samej siebie, to ty Iwonno stałaś się osobą bardziej drażliwą i emocjonalnie przewrażliwioną???

Nerwowość i narastające nie opanowanie emocjonalne części ludzi starszych bierze się z przemian zachodzących z wiekiem w mózgu ludzkim, braku joggingu i przewietrzających wycieczek na rowerze.

Część komórek nerwowych obumiera.
Kiedy obumierają grupy neuronów w płatach czołowych odpowiadające za świadomość, dojrzałość emocjonalną, i kontrolę emocji,.
ludzie stają się bardziej emocjonalni, mniej zdroworozsądkowi, bardziej podatni na różne urojeniowe teorie spiskowe.

Czasem objawy przypominają niedojrzałość emocjonalną postrzeganą przez otoczenie jako tzw. starcze zdziecinnienie.

Wszelka intensywna działalność intelektualna, a zwłaszcza związana z mową, (czytanie, mówienie, pisanie, rozwiązywanie krzyżówek), prowadzona w okresie całego życia, jak i na starość, świetnie "konserwuje" tj.podtrzymuje sprawność i żywotność struktur neuronalnych w mózgu, odpowiedzialnych za świadomość, kontrolę emocjonalną, optymizm życiowy, racjonalność i trzeźwość postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.
Po prostu, taka już jest komórek nerwowych fizjologiczna specyfika, że narząd intensywnie używany przedwcześnie nie zanika.

Równocześnie z wiekiem u mężczyzn spada poziom hormonu męskiego testosteronu, stają się bardziej kobiecy w zachowaniach, łagodniejsi, mniej agresywni, spada im libido, dla tego dziadkowie najlepiej nadają się do wyprowadzania wnucząt na spacer.

Ale nadal są sprawni prokreacyjnie, dysponują plemnikami zdolnymi do zapłodnienia młodego kobiecego jaja, a to każdego samca dość optymistycznie do życia nastraja.
Jeśli są wystarczająco bogaci, ich atrakcyjność seksualna w oczach młodych kobiet, pomimo starczego wieku, zdumiewająco (i je(a)d-nocześnie podkurzająco babcie) nie wiele w rankingach traci.

Tak mówiąc między nami, gorzej jest z babciami.
Na starość spada im poziom hormonu żeńskiego, więc popadając w zmiennych nastrojów chorobliwe pląsy, stają się relatywnie bardziej męskie, dominujące, agresywne, rosną im brody i wąsy.

W okresie menopauzy, starczego zaniku zdolności rozrodczych stają się nie do zniesienia, jeśli "na czas" nie podejmą hormonalnego leczenia.
Co gosza, kiedy stają się zupełnie bezpłodne, czują się "na rynku" damsko męskich zalotów, zupełnie do niczego i w ogóle nie modne, co jest przyczyną dodatkowych psychicznych kłopotów.
Czując na plecach młodszych i atrakcyjniejszych seksualnie rywalek, damską presję, doznają menopaustycznych uderzeń złośliwego gorąca do głowy wraz z naprzemiennym popadaniem w religijne przywidzenia i czarnowidzącą, żałobną depresję.

Stąd płynie dla rodziców "przestrożna" nauka, trzymajcie takie babcie, raczej z dala od wnuka.

Po prostu musimy starszych ludzi traktować bardziej tolerancyjnie.
Po za tym, współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda jeśli tylko, (pomijając kwestie finansowe i puszczane mimo nosa wiatry), uda nam się zaprowadzić staruszków do lekarza geriatry, po odpowiednie preparaty odmładzające aby ich życie było bardziej satysfakcjonujące.


bóg jest oszustwem
osiolek
>Oczywiście dostało się
>wszystkim. Bezrobotnym - biorą pieniądze a nie pracują;
>pocztowym kasjerom - flegmatyczne nieroby; Polakom - za
>całokształt; rządowi - złodzieje; kapitalizmowi - PRL
>lepszy.

PRL lepszy? Ciekawe, czy w owym lepszym PRL-u spora część szanownych emerytów mogłaby dziś wsłuchiwać się w swoje ukochane radio?

>Nasuwa mi się pytanie. Skąd tyle agresji w tym
>roczniku.Przecież co niedzielę podają sobie znak pokoju
>(ok. 70% osób biorących udział we mszy to starsi ludzie).
>Może to sprawy biologiczne(podniesiony poziom testosteronu
>u Pań)?. Może z nadmiaru wolnego czasu?. Może frustracja z
>powodu stanu zdrowia?. Hmm

Właśnie - skąd ta agresja? Z podobnymi dyskusjami i zachowaniem można spotkać się codziennie: w komunikacji miejskiej, w kolejkach w sklepach, urzędach itp. Najbardziej denerwują mnie komentarze w autobusach, gdy jakiś starszy pan lub starsza pani uważa, że tylko jego (ją) bolą nogi, krzyż i inne części ciała. To że ktoś ma 20, 30 czy 40 lat oznaczać musi od razu, że jego stan zdrowia jest wspaniały. To, że ktoś nie posługuje się kulami, czy laską, to przecież nie oznacza, że jest w 100% zdrowy i choć na to nie wygląda, może zmagać się z poważnymi problemami. Słyszałem kiedyś taką historię: wsiadł do autobusu starszy pan i, mimo że zwolniła mu miejsce młoda kobieta, on podszedł do innej i kazał jej ustąpić miejsca, gdyż siedziała na miejscu przeznaczonym dla niego...

A co do stanu zdrowia, to nie są sami - inni, młodsi też zmagają się z problemami zdrowotnymi, tylko że nie cierpią na nadmiar wolnego czasu i nie odwiedzają regularnie przychodni.

A nadmiar wolnego czasu? Myślę, że większość pożytkuje go na śledzenie losów bohaterów 20 telenowel nadawanych w TVP i 50 innych nadawanych w telewizjach komercyjnych.
duda (175 punktów)
Wkurza ich, że raptem 'gówniarze wiedzą lepiej' i nie przjmują sie wszystkimi ich mądrościami ludowymi, że świat się zmienia w zawrotnym tempie, wymyka sie pojęciom i definicjom do których przywykli, a oni nie nadązają. Po prostu zmiana pokoleniowa i zepchnięcie na drugi tor, które sobie muszą odreagować.
kasper (153 punktów)
Jedno jest pewne. Za kilka, kilkanaście lat sami poznamy odpowiedź. Osobiście mam nadzieję, że nadążę.
Pozdr.
Agnieszka (300 punktów)
primo: nie gówniaże tylko gówniarze
secundo: jak widac na tym filmiku problem dotyczy zarówno jednej jak i drugiej płci...
www.radiomawryja.pl/filmik1.php

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365