Jeśłi chodzi o zalon Illuminatów to dostępne są różne sprzeczne informacje na ich temat. Ludziw zafascynowani i wierzący w istnienie Illuminatów podciągają każdy, który się da fakt historyczny i składają go na poczet działania Illuminatów. Jedna z legend głosi, że Weisshaupt po skrytobójczym zgładzeniu G. Washington'a przejął władzę nad Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a dowodem na to jest oko na szczycie niedokończonej piramidy na odwrocie jednodolarówki. Prawdą jest natomiast, że w czasach powstawnia państwa amerykańskiego wielu z ówczesnych decydentów, należało do masonerii. Jednak między masonerią a Illuminatami, przynajmniej na podstawie dostępnych źródeł można przedstawić poważne różnice np. choćby wiarę w Wielkiego Archiekta jak nazywają masoni stwórcę wrzechświata. Illuminaci natomiast sądząc po jednym ze źródeł dostępnych pt. "Principia Discordia", które miałem nieszczęście przeglądać, są właśnie powiązani z w sposób światopoglądowy z dyskordianami tj. skrajnymi anarchistami ( pomijam w tej chwili fakt, że według mnie "Principia Discordia" jest źródłem o b. podejrzanej wiarygodności, co tu dużo mówić wg. mnie jest źródłem niewiarygodnym). Także zakon Illuminatów jeśli kiedykolwiek istniał, to chyba miał niewiele wspólnego z masonerią. Niektóre dzisiejsze stowarzyszenia wolnomularzy nie wymagają wyznania wiary w Wielkiego Arch. , lecz to nadal nie przybliża ruchu masonów/wolnomularzy do Illuminatów. Jeśli więc chcesz tracić czas na szukanie niepodważalnych faktów o istnieniu i dziłaniach Illuminatów to Twoja rzecz, wg. mnie strata czasu. Robert Anton Wilson (kolejny nawiedzony i sponiewierany przez narkotyki) pisarz wydał trylogię Illuminati, książki gdzie fikcja jest skrzętnie przeplatana z rzeczywistością. Tylko zwróć uwagę na to, że jeśli uzyskasz jakieś informacje na temat Illuminatów, będą to wiadomości, a raczej chore wizje ludzi albo mocno używających narkotyków, albo szaleńczo wierzących w spiskową teorię dziejów, lub jedno i drugie. Czy weźmiesz te informacje poważnie to juź zależy od Ciebie. ps. Przepraszam za literówki  Pozdrawiam.
|