Racjonalista - Strona głównaDo treści
Astronomia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
31-01-2007 01:23LukaszAstronomia
Witam wszystkich! Czy mógłby ktoś polecić mi książkę astronomiczną dla zupełnego laika, którego największą ambicją jest umiejętność znajdowania Gwiazdy Polarnej na nocnym niebie? Byłbym wdzięczny.

Gosia (9452 punktów)
>Witam wszystkich! Czy mógłby ktoś polecić mi książkę
>astronomiczną dla zupełnego laika, którego największą
>ambicją jest umiejętność znajdowania Gwiazdy Polarnej na
>nocnym niebie? Byłbym wdzięczny.

Przemysław Rudź "Niebo na weekend - przewodnik młodego astronoma"
Wydawnictwo Pascal,2006.
Myślę,że znajdziesz tam wszystko co chciałbyś wiedzieć na początek.

Pozdrawiam.
IQ955 (2355 punktów)
Gosiu! Druga godzina prawie, a Ty jeszcze nie śpisz?!

No dobrze, skoro nie śpisz, to Ci coś opowiem na dobranoc. O Wielkim Wozie (lub Wielkiej Niedźwiedzicy). Jak się szuka Gwiazdy Polarnej - na pewno wiesz (pięć odległości pomiedzy ostatnimi gwiazdami Wielkiej Niedżwiedziecy na północ). Ale nie wiem, czy wiesz, do czego jeszcze używali Arabowie tego gwiazdozbioru. Otóż, kiedy ojciec - przewodnik karawany - chciał "wykierować syna" do tego samego zawodu - sprawdzał przedtem ostrość jego wzroku (przewodnik karawany - musiał mieć sokoli wzrok - to jasne). W tym celu brał go na pustynię i pokazywał mu drugą (o ile pamiętam, a sprawdzic nie mogę bo jest pochmurno) gwiazdę Wielkiego Wozu. Tuż przy niej jest bardzo mała gwiazdka, którą moga zauważyć tylko ludzi o dobrym wzroku. Syn musiał powiedzieć, z której strony sie ta gwiazdka znajduje. Jeśli przeszdł ten test - nadawał się.


Pozdrowienia,

IQ955. [Marek Czeszek]
Gosia (9452 punktów)
>Gosiu! Druga godzina prawie, a Ty jeszcze nie śpisz?!

Ano nie! Pracuję od lat na zmiany, to ustawiło mój rytm dobowy nieco jazzowo.Nie potrafię spać jednym ciągiem dłużej niż 2-3 godziny.Zamiast przewracać się na łóżku, czytam, słucham muzyki lub buszuję w zbożu, to znaczy chciałam rzec, w internecie...

>...pokazywał mu drugą gwiazdę Wielkiego Wozu. Tuż przy niej jest bardzo mała gwiazdka, którą moga zauważyć tylko ludzi o dobrym wzroku.>

Mówisz o Algolu i Mizarze? Potrzebowałam lornetki,( teraz mam teleskop - prezent od Mego Księcia z Bajki ) aby zobaczyć cały układ podwójny, co dyskwalifikuje mnie jako przewodnika karawany.
Pocieszam się możliwością zaistnienia w charakterze jucznej wielbłądzicy, gdyż będąc Kobietą-Polką ( a ta, jak wiadomo, żadnych siatek się nie boi ), mam ku temu odpowiednie kwalifikacje.
A swoją drogą, trochę żal, że gwiazdy już na nas nie patrzą...

Pozdrawiam.Z sennego intermedium.
IQ955 (2355 punktów)
>Mówisz o Algolu i Mizarze?
Być może, ale z rzetelną odpowiedzią muszę poczekać na bezchmurne niebo.

>Pocieszam się możliwością zaistnienia w charakterze jucznej wielbłądzicy, gdyż będąc Kobietą-Polką ( a ta, jak wiadomo, żadnych siatek się nie boi ), mam ku temu odpowiednie kwalifikacje.
Miejsce księżniczki podróżującej na wielbładzie nadal jest wolne. Może tam...

>A swoją drogą, trochę żal, że gwiazdy już na nas nie patrzą...
Tak myślisz? Czyli kiedyś patrzyły, a teraz przestały? Kiedy i dlaczego?
A może to i lepiej, że nie widzą, co my tu wyprawiamy. Przecież czasem aż wstyd...
Za to my możemy sobie popatrzeć... Nawet teleskopem Hubble'a...

P.S. Znasz ten link? Nic wielkiego, ale sympatyczny...


Pozdrowienia,

IQ955. [Marek Czeszek]
Gosia (9452 punktów)

>Miejsce księżniczki podróżującej na wielbładzie nadal jest wolne. Może tam...
Ja na wielbłądzie powiewająca uwodzicielsko jaszmakiem? Dobre! Aż się popłakałam ze śmiechu...

>>A swoją drogą, trochę żal, że gwiazdy już na nas nie patrzą...
>Tak myślisz? Czyli kiedyś patrzyły, a teraz przestały? Kiedy i dlaczego?

Swobodna wariacja z niejakiego A.J. Cronina "Gwiazdy patrzą na Nas" .Dziś same stały się obiektem obserwacji.Nadal są piękne,ale jakby nieco odarte z romantyzmu...

>P.S. Znasz ten link? Nic wielkiego, ale sympatyczny...

Nie znałam.Faktycznie sympatyczny.members.chello.pl/r.wilgocki/astronomia/ - zajrzyj tutaj.Fajne zdjęcia.
A teraz
"...dobranoc mój chłopie, już czas na sen..."
Pozdrawiam.
IQ955 (2355 punktów)
Przepraszam, że tak wcześnie (22:55). Nie obudziłem przypadkiem?

>Ja na wielbłądzie powiewająca uwodzicielsko jaszmakiem? Dobre! Aż się popłakałam ze śmiechu...
Naprawdę nie miałem intencji satyrycznej. Raczej... bajkową... z 1001 nocy, Sindbada etc.

>Mówisz o Algolu i Mizarze? Potrzebowałam lornetki,( teraz mam teleskop - prezent od Mego Księcia z Bajki ) aby zobaczyć cały układ podwójny, co dyskwalifikuje mnie jako przewodnika karawany.
>>Być może, ale z rzetelną odpowiedzią muszę poczekać na bezchmurne niebo.

1. Rozejrzałem się i w samej rzeczy chodzi mi o ten układ podwójny, widoczny nieuzbrojonym okiem jako jedna mała gwiazdka (ten pierwszy, to chyba Alkor nie Algol...)

A trzy inne (bardzo ładne!) obrazki znajdziesz tutaj (powiększ je sobie!).
2. Skoro Księcia z Bajki masz, więc jesteś automatycznie i bez żadnego gadania księżniczką. Chyba logiczne.
3. Jako księżniczce to nawet nie za bardzo Ci wypada poganiać wielbłądy. Jeśli już, to raczej służbę. Ale w ogóle to najbardziej pasowałoby Ci kapryśne lenistwo. Przynajmniej ja tak sobie wyobrażam księżniczki...

Dobranoc.


Pozdrowienia,

IQ955. [Marek Czeszek]
Gosia (9452 punktów)
>Przepraszam, że tak wcześnie (22:55). Nie obudziłem przypadkiem?

A gdzie tam! Świętowaliśmy walentynki.

>1. Rozejrzałem się i w samej rzeczy chodzi mi o ten układ podwójny, widoczny nieuzbrojonym okiem jako jedna mała gwiazdka (ten pierwszy, to chyba Alkor nie Algol...)

Mea culpa.Ostatnio podziwiam okolice Perseusza, stąd pewnie przyplątał się Algol,choć to żadne tłumaczenie.Przepraszam.
A swoją drogą wiedziałeś, że Alkor i Mizar to po arabsku Koń i Jeździec?
Cały układ ostatnio nieco nam się skomplikował, bo jest tylko wizualnie podwójny (nie związany siłami grawitacji), a Mizar hasa sobie po niebie samoczwart.
Nie wszystko jest tym, na co wygląda.

>2. Skoro Księcia z Bajki masz, więc jesteś automatycznie i bez żadnego gadania księżniczką. Chyba logiczne.

Należy czytać: "K - siążę z Bajki".Taka i ze mnie K-siężniczka.

>3. Jako księżniczce to nawet nie za bardzo Ci wypada poganiać wielbłądy. Jeśli już, to raczej służbę. Ale w ogóle to najbardziej pasowałoby Ci kapryśne lenistwo.

Pomarzyć sobie mogę.Tymczasem latam na wysokości lamperii, by choć trochę ulepszyć ten świat.Ciekawe, że wszyscy przyjęli mnie za to do rodziny.Wokół ciągle tylko słyszę: siostro, basen!(albo 100000 innych rzeczy).

>Dobranoc.

Słodkich snów.
IQ955
No, tym razem przynajmniej o jakiejś przyzwoitej porze...

>Ostatnio podziwiam okolice Perseusza, stąd pewnie przyplątał się Algol,choć to żadne tłumaczenie. Przepraszam.
Ależ nie ma za co... Mnie zresztą Algol skojarzył sie najpierw z (archaicznym już) językiem programowania, a dopiero potem z Perseuszem. W czasach licealnych mój najlepszy kolega był zapalonym astronomem hobbystą i troche mnie tym "zaraził". Nabyta wtedy wiedza oczywiście zdążyła już wywietrzeć, ale sympatia dla astronomii pozostała.

>A swoją drogą wiedziałeś, że Alkor i Mizar to po arabsku Koń i Jeździec?
Nie wiedziałem, i cieszę się, że już wiem (Alkor - to Koń czy Jeździec?). Choć do naszej korespondecji to bardziej by mi wielbłąd pasował.

>Cały układ ostatnio nieco nam się skomplikował, bo jest tylko wizualnie podwójny (nie związany siłami grawitacji),
Odkryto to jakoś ostatnio?

>Mizar hasa sobie po niebie
A co robi Alkor?

>samoczwart.
Samoczwart, powiadasz? Dotychczas żyłem w błogim przeświadczeniu, że Alkor i Mizar chadzają dwójpięt.

>Nie wszystko jest tym, na co wygląda.
Oj, tak, tak...

>Należy czytać: "K - siążę z Bajki".Taka i ze mnie K-siężniczka.
To mnie przerasta. Nie zrozumiem bez Twojej pomocy.

>Pomarzyć sobie mogę. Tymczasem latam na wysokości lamperii, by choć trochę ulepszyć ten świat.
Hmmmmm... Zamyśliłem się po pępek - i... nic nie wymyśliłem.

>Ciekawe, że wszyscy przyjęli mnie za to do rodziny.Wokół ciągle tylko słyszę: siostro, basen!(albo 100000 innych rzeczy).
Wnoszę z tego, że jesteś pielęgniarką na nocnych dyżurach.
Nie wątpię, że masz od czego uciekać w gwiazdy...

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365