Racjonalista - Strona głównaDo treści
.....intuicja....?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
27-01-2009 18:06Fałat (1527 punktów).....intuicja....?
Ocena 1 na 1

..."intuicja" niby sprawa jasna ...

-- mówi się : ten to ma intuicję -- a ja mówię - ma intuicję bo ma wiedzę !
skąd się te "przebłyski" , nagłe pomysły biorą - ano z mózgu z poukładanych w nim informacji -

-- czyli coś tu nie gra - wiedza czy intuicja

.......wiem ,wiem używam języka nieprofesjonalnego - przepraszam -nie jestem wykształconym humanistą
ale sądzę że myśl jest jasna ..

..pozdrawia niedokształconyjulek

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rudyment (3233 punktów)
Wygląda na to, że jednak gra:
pl.wikipedia.org/wiki/Intuicja

nauka nie ulega hybris
Fałat (1527 punktów)
>Wygląda na to, że jednak gra:
>pl.wikipedia.org/wiki/Intuicja
>
nauka nie ulega hybris



..wyobraź sobie ,- że przed napisaniem tego pytania przeczytałem "to" i i jeszcze wiele innych informacji

..i wcale ,wcale nie przyswoiłem sobie jednoznacznej odpowiedzi

..pewnie jak zawsze rzecz w "słowach" --> ale nie poddaję się szukam dalej - Ty mi nic nie wyjaśniłeś

pozdrawiam
27-01-2009 21:12 
 Ocena 2 na 2
rudyment (3233 punktów)
>>Wygląda na to, że jednak gra:
>>pl.wikipedia.org/wiki/Intuicja
>>
nauka nie ulega hybris

>
>..wyobraź sobie ,- że przed napisaniem tego pytania przeczytałem "to" i i jeszcze wiele innych informacji
>..i wcale ,wcale nie przyswoiłem sobie jednoznacznej odpowiedzi
>..pewnie jak zawsze rzecz w "słowach" --> ale nie poddaję się szukam dalej - Ty mi nic nie wyjaśniłeś
>pozdrawiam
>

Życzę wytrwałości w poszukiwaniach - abyś doszedł etapu, w którym słowa staną się ciałami.

nauka nie ulega hybris
MichaQ (1056 punktów)
>..."intuicja" niby sprawa jasna ...
>-- mówi się : ten to ma intuicję -- a ja mówię - ma intuicję bo ma wiedzę !
> skąd się te "przebłyski" , nagłe pomysły biorą - ano z mózgu z poukładanych w nim informacji -
>-- czyli coś tu nie gra - wiedza czy intuicja
>.......wiem ,wiem używam języka nieprofesjonalnego - przepraszam -nie jestem wykształconym
>humanistą
>ale sądzę że myśl jest jasna ..
>..pozdrawia niedokształconyjulek
>

Intuicja i wiara mają to do siebie, że wyniki wnioskowań na nich oparte są nieudowodnione. Jednak intuicja jest, w odróżnieniu do wiary, racjonalna.
jad11 (18783 punktów)
Nie rozumiem czego nie rozumiesz.
Maszot (48 punktów)
Intuicja a wiedza to dwie różne sfery.

Intuicja jest irracjonalnym przebłyskiem, który wykorzystuje otaczającą aurę,
a wiedza opiera się na rozsądku.

Nie, nie.

Często zdarza się, że ludzie małointeligentni często posługują się intuicją w rozwiązywaniu problemów( moje spostrzeżenia).
Fałat (1527 punktów)
>Intuicja a wiedza to dwie różne sfery.
>Intuicja jest irracjonalnym przebłyskiem, który wykorzystuje otaczającą aurę,
>a wiedza opiera się na rozsądku.
>Nie, nie.
>Często zdarza się, że ludzie małointeligentni często posługują się intuicją w rozwiązywaniu problemów( moje spostrzeżenia).
>

--------> no właśnie --intuicja jest irracjonalna ?
------------------>czy - intuicja jest racjonalna jako że jest ściśle związana z poziomem wiedzy ?

pozdrawiam julek - po prostu ja tego nie wiem i tu szukam odpowiedzi
Maszot (48 punktów)
Inteligencja pozwala operować na podstawie wiedzy.
Intuicja dzięki przeczuciu.
Wg mnie irracjonalna 100%.
diogenes (42753 punktów)
>ma intuicję bo ma wiedzę...

Intuicja zakłada wiedzę. Z pustego zbioru przesłanek i Salomon nie naleje.
To dostrzeżenie związku (wgląd) w relacje miedzy elementami wiedzy bez odwoływania się do dedukcji czy doświadczenia. Niektórzy widzą to, do czego inni muszą dochodzić innymi metodami. Nie ma w tym nic niezwykłego.
CikyFonsz (73 punktów)
>..."intuicja" niby sprawa jasna ...
>-- mówi się : ten to ma intuicję -- a ja mówię - ma intuicję bo ma wiedzę !
> skąd się te "przebłyski" , nagłe pomysły biorą - ano z mózgu z poukładanych w nim informacji -
>-- czyli coś tu nie gra - wiedza czy intuicja
>.......wiem ,wiem używam języka nieprofesjonalnego - przepraszam -nie jestem wykształconym
>humanistą
>ale sądzę że myśl jest jasna ..
>..pozdrawia niedokształconyjulek
>
Na podstawie tego co przeczytałem wynikałoby, że intuicja wywodzi się bezpośrednio z posiadanej wiedzy, niemniej myślę, że każdy spotkał się z sytuacją, że osoba o wątpliwym poziomie inteligencji i wiedzy kierująca się przeczuciem robi coś w sposób dobry, jeśli nie poprawny. Wyszczególniłbym również najpopularniejszą znaną intuicję - mianowicie kobiecą. Niejednokrotnie byłem świadkiem, że się ona sprawdza z dużą skutecznością, naturalnie można to tłumaczyć rachunkiem prawdopodobieństwa, jednak niektóre sytuacje są doprawdy zaskakujące. Często również są to sytuacje problemowe niełączące się z konkretną dziedziną wiedzy, skąd też można by wysnuć wniosek, że intuicja racjonalna nie jest. A jaka jest na prawdę? Tego nikt nie wie na pewno.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365