Nie jestem politolgiem, wiec z gory przepraszam za niescislosci definicji. Polska ma ustroj bedacy zlepkiem nastepujacych cech:
oligarchia -- raz na pare wybierany jest uklad oligarchiczny nad ktorym obywatele nie maja kontroli. Az do nastepnych wyborow, kiedy to wybrana zostaje nowa oligarchia.
korporacjonizm -- niedemokratyczne rzady cechow: adwokatow, komornikow...
teokracja -- krzyze w instytucjach panstwa, dotowanie teologii, wspolorganizowanie zycia politycznego przez kler.
agencyjnosc -- duza czesc budzetu jest sztywna i wchodzi w roznego rodzaju fundusze celowe.
wasalizm -- decyzje w sprawie wojen, produkcji zbrojeniowej, obcych baz wojskowych zapadaja w Waszyngtonie.
|