Racjonalista - Strona głównaDo treści
Koty nie lubią Newtona II

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
31-01-2007 21:20Remigiusz FajferKoty nie lubią Newtona II
Napisałem maila do prof. Jana Godlewskiego z Politechniki Gdańskiej o treści:

> Szanowni Państwo,
> Nazywam się Remigiusz Fajfer i jestem z zawodu informatykiem. Mam do
> Państwa zapytanie, które mnie bardzo intryguje.
> Prawie rok temu brałem udział w doświadczeniu na wystawie Experimentarium
> w Pałacu Kultury w Warszawie. Mniejsza o to, jakie to było doświadczenie,
> ale wysnułem z niego wniosek, że "trudniej" jest poruszać
> dyskiem wzdłuż osi, gdy ten się obraca. Pisałem do różnych naukowców i
> część odpowiedziała mi w bardzo skomplikowany dla mnie sposób, że działa
> zasada zachowania momentu pędu i odsyłała mnie do stron poświęconych
> fizyce, z których mało zrozumiałem, prócz tego, że coś w tym jest.
> Postanowiłem, że sprawdzę to na własną rękę. Wyciągnąłem silniczek z
> wentylatora od komputera (z wyłamanymi łopatkami) i zauważyłem, że gdy nie
> jest włączony, można nim poruszać wzdłuż osi dowoli, kiedy jednak
> silniczek się włączy, on wygina się na wszystkie strony, byleby tylko nie
> poruszać się wzdłuż osi.
> Czy moglibyście mi Państwo w prosty sposób wytłumaczyć dlaczego tak się
> dzieje?
> Z poważaniem
> Remigiusz Fajfer
a oto co mi odpisał:
Szanowny Panie,
Pana problem jest znany w fizyce od wielu, wielu lat. Niestety, trzeba sie
posluzyc iloczynem wektorowym i innymi zasadami, dla zrozumienia tego
zagadnienia. Niestety, tylko bardziej dokladne studiowanie podrecznika z
fizyki moze Panu pomoc zrozumiec to zagadnienie. Innego sposobu nie ma. Nie
ma prostej recepty.
Z powazaniem
Jan Godlewski

sabishi (246 punktów)
Ma rację. Polecam podręczniki Resnicka w nowym wydaniu, dużo obrazków i wszystko ładnie wytłumaczone i zapraszam na Bałtycki Festiwal Nauki tam akurat to zagadnienie tłumaczymy wszystkim zainteresowamy bez udziału dziekana rzecz jasna, bo to trochę zajęty facet


"Nie buduj zamków na piasku, ni szczęścia na sercu kobiety" Seneka Młodszy
Remigiusz Fajfer
Polecam odwiedzić temat "Koty nie lubią Newtona" poniżej
Remigiusz Fajfer
>Ma rację. Polecam podręczniki Resnicka w nowym wydaniu, dużo obrazków i wszystko ładnie wytłumaczone i zapraszam na Bałtycki Festiwal Nauki tam akurat to zagadnienie tłumaczymy wszystkim zainteresowamy bez udziału dziekana rzecz jasna, bo to trochę zajęty facet

Skoro tak, to można zbudować napęd nie działający na zasadzie odrzutu: W jedną stronę ruchu po osi dysk się nie kręci i natrafia na "mały opór", w drugą się kręci i natrafia na "większy opór". W sumie będzie się poruszał w kierunku mnijeszego oporu.
Fizyk (17637 punktów)
> Skoro tak, to można zbudować napęd nie działający na zasadzie odrzutu:
> W jedną stronę ruchu po osi dysk się nie kręci i natrafia na "mały opór",
> w drugą się kręci i natrafia na "większy opór".

Obracający się dysk jest równie łatwo przesunąć, trudniej jest tylko jego oś obrócić.

--
Fizyk
siekierezada
>> Postanowiłem, że sprawdzę to na własną rękę. Wyciągnąłem
>silniczek z
>> wentylatora od komputera (z wyłamanymi łopatkami) i
>zauważyłem, że gdy nie
>> jest włączony, można nim poruszać wzdłuż osi dowoli,
>kiedy jednak
>> silniczek się włączy, on wygina się na wszystkie strony,
>byleby tylko nie
>> poruszać się wzdłuż osi.

Przesuwasz nierówno, a wtedy wirująca masa próbuje zachować moment pędu (równoległy do osi, czyli prostopadle do płaszczyzny obrotu) i kontruje wyrównując, wtedy wpada w precesję lub jakieś wibracje, masz wtedy tarcie na osi, itd.
Krótko mówiąc - pierdoły.

Zrób sobie dysk Faradaya - tam jest więcej ciekawostek,
magnetyzm itp. są tu sprawy nie wyjaśnione do końca.
Niektórzy przysięgają nawet, że przy odpowiednim
ustawieniu magnesów, plus coś tam jeszcze,
można wycisnąć energię z próżni,
a może to inna energia... ale co tam - ważne że za darmo.
Remigiusz Fajfer
>Przesuwasz nierówno, a wtedy wirująca masa próbuje zachować moment pędu (równoległy do osi, czyli prostopadle do płaszczyzny obrotu) i kontruje wyrównując, wtedy wpada w precesję lub jakieś wibracje, masz wtedy tarcie na osi, itd.
>Krótko mówiąc - pierdoły.
Nie staram się znikąd wycisnąć energii... więc kontroluj się...
Poza tym wypowiadali się fizycy, w tym profesor i on nie zarzucał mi jakichś "pierdół" o "nierównym przesuwaniu". W ogóle to wypowiedziałeś się chaotycznie i ni w ząb nie mogę skumać o co Ci biega. Zapewniam Cię, że tarcie na osi nie ma żadnego znaczenia, nawet jakby było gigantyczne, to jest to zjawisko niezależne od moich obserwacji - radzę porządnie przeczytać temat, zanim udziela się wypowiedzi.

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365