Racjonalista - Strona głównaDo treści
Niekonstytucyjne 500+

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
26-12-2015 01:11woma (381 punktów)Niekonstytucyjne 500+
Ocena 4 na 4
Wśród zasad konstytucyjnych można wskazać zasadę równości i zasadę sprawiedliwości społecznej. Zasada równości zakazuje dyskryminowania kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny. Natomiast zasada sprawiedliwości społecznej zakazuje faworyzowania kogokolwiek bez uzasadnionej przyczyny.

W tym kontekście zabronione jest uzależnienie od czegokolwiek prawa do dodatku w kwocie 500 zł na pierwsze dziecko, jeżeli te same zasady nie obowiązują w przypadku kolejnych dzieci. Tym samym zabronione jest także przyznanie tego dodatku na drugie i kolejne dziecko, jeżeli według tych samych zasad nie przysługuje dodatek na pierwsze dziecko.

Dodatek w kwocie 500 zł powinien więc przysługiwać każdemu dziecku, albo tylko tym dzieciom, których rodzice uzyskują dochody poniżej określonego poziomu.

Problem polega na tym, że dzieci biednych jest więcej niż dzieci drugich, trzecich i kolejnych, a z pewnością tylko czasami są to te same dzieci. Pan Giertych - co sam potwierdza - nie powinien więc dostać tego dodatku w ogóle, a dodatki te powinni otrzymać rodzice bardzo wielu jedynaków.

Zasada 500+ jest więc niekonstytucyjna z powodów, jak to określa klasyk - oczywistych - i dlatego PiS, słusznie, obawia się, że Trybunał Konstytucyjny ją zakwestionuje. Gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dodatek przysługuje na każde dziecko, to plan PiS okazałby się niewykonalny, bo Polski po prostu na to nie stać, a wobec tego PiS musiałoby albo Polskę zadłużyć sporo ponad to, co zamierzała PO, albo pozbawić dodatku wielu z tych, którym ten dodatek obiecało. Tak, czy tak, oznaczałoby to polityczną porażkę PiS, na którą nie może sobie ono teraz pozwolić.

Nie widzę racjonalnych argumentów, które obalałyby moja tezę, ale każdy rozważę i do każdego się odniosę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Dodatek w kwocie 500 zł powinien więc przysługiwać każdemu dziecku, albo tylko tym dzieciom, których rodzice uzyskują dochody poniżej określonego poziomu.
Wystarczy taki dodatek zadedykować nie "dzieciom", lecz np. "rodzicom wychowującym więcej niż jedno dziecko w rodzinie nie osiągającej dochodów wyższych niż [określona kwota] na osobę" i po kłopocie.

Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)

>Nie widzę racjonalnych argumentów, które obalałyby moja tezę, ale każdy rozważę i do każdego się
>odniosę.
Też nie widzę. Dlaczego nie zaproponowano ulgi podatkowej w wysokości 500 zł ? Dlatego by pozyskać wyborców. Magiczne słowo "damy" zadziałało.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
>>Nie widzę racjonalnych argumentów, które obalałyby moja tezę, ale każdy rozważę i do każdego się
>>odniosę.
>Też nie widzę. Dlaczego nie zaproponowano ulgi podatkowej w wysokości 500 zł ? Dlatego by pozyskać wyborców. Magiczne słowo "damy" zadziałało.
Dodam jeszcze do tego, że taka ulga podatkowa byłaby tańsza. A tak trzeba zatrudnić ludzi, którzy rozdadzą te 500 zł.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365