Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co jeśli wybory nie przywrócą w Polsce demokracji?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
18-12-2016 17:29Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Co jeśli wybory nie przywrócą w Polsce demokracji?
Ocena 1 na 3
PiS nie traci poparcia. Znów może wygrać wybory i mieć samodzielną większość.

Nawet jeżeli nie samodzielną to praktycznie ze wszystkich sondaży wynika, że na pewno większość będą mieli z Kukizem - czy to będzie prawdziwa demokracja? Nie sądzę.

Tylko ulica może odzyskać PRAWDZIWĄ demokrację = usunąć PiS! Jak zaapelował Tomasz Lis: "Polacy! Trwa zamach stanu! Teraz!"

:o

ps. nie byłem/nie jestem zwolennikiem PiS, a ten post to oczywiście żart ze zidiociałych (niektórych) 'obrońców demokracji'
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hermene (72 punktów)
(zablokowany)
>Tylko ulica może odzyskać PRAWDZIWĄ demokrację = usunąć PiS! Jak zaapelował Tomasz Lis: "Polacy!
>Trwa zamach stanu! Teraz!"

Przecież już sam pomysłodawca, Arystoteles chyba, stwierdził że ten typ rządów prowadzi, tak czy inaczej, do dyktatury.

Co jest zresztą oczywiste: co to jest demokracja?
Rządy elit...
Matix (5786 punktów)
Ostatni raz zagłosowałem na Korwina. Niestety jego zaburzenia mózgowe postępują nadal z wiekiem, a miarka się przebrała wraz z jego poparciem dla CETA. Kto jest przeciw CETA dostałby mój głos, a ponieważ wiadomo kto jest przeciw, a kto za to wybór znacznie się ułatwił.

"Głupi jak Niemiec"
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Spory, a nawet - konflikty polityczne są na tym świecie rzeczą zwykłą. Podobnie zwykłą na tym świecie rzeczą jest robić interes, gdy się po temu nadarza okazja. Pytanie brzmi: jaki ja mogę mieć interes, żeby była w tym kraju "PRAWDZIWA" demokracja?


"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
Duch Prawdy (14787 punktów)
W Polsce nie było i nie ma demokracji, są zmieniające się partiokracje.

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
18-12-2016 21:23 
 Ocena 1 na 1
Hermene (72 punktów)
(zablokowany)
>W Polsce nie było i nie ma demokracji, są zmieniające się partiokracje.

A gdzie niby była?
Może w usa.. z oligarchami-miliarderami przy sterach?
Duch Prawdy (14787 punktów)
>>W Polsce nie było i nie ma demokracji, są zmieniające się partiokracje.
>A gdzie niby była?
>Może w usa.. z oligarchami-miliarderami przy sterach?
Najlepsza jest w krajach skandynawskich.

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
hyperion (1422 punktów)
Myślę, że temat powinien być nie o "przywracaniu demokracji" tylko o "wprowadzeniu demokracji".

Czemu nie ma demokracji w Polsce?

1. nie może odwoła posła w trakcie kadencji gdy ten nierzetelnie pracuje
2. poseł może obiecywać złote góry przed wyborami a potem
"nie obowiązują go instrukcje wyborców"
(jest na to nawet jakiś zapis w Konstytucji)
czyli poseł jest przez 4 lata kompletnie bezkarny
3. nie ma wpływu na sądy (np. nie wybiera się sędziów Tryb. Konst. czy
prokuratorów okręgowych jak np. w niektórych stanach USA)
4. nie ma wpływu na premiera i ministrów (czemu by nie odwołać kiepskiego
ministra w referendum ?)
5. nie ma wpływu na inne organa władzy publicznej
6. referenda na ważne tematy są niszczone przez Sejm
7. oddolne inicjatywy ustawodawcze są niszczone przez Sejm
8. media są jednostronne a więc wyborca nie ma rzetelnej informacji


Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54
meuszjkl (95 punktów)
>2. poseł może obiecywać złote góry przed wyborami a potem
>"nie obowiązują go instrukcje wyborców"

Nikt nie jest w stanie tego zmienić.
ZaKotem (8733 punktów)
>>2. poseł może obiecywać złote góry przed wyborami a potem
>>"nie obowiązują go instrukcje wyborców"
>Nikt nie jest w stanie tego zmienić.
Zmienić może nie, ale da się to obejść, przez zastąpienie posła referendum na żądanie, jak w modelu szwajcarskim.
20-12-2016 18:39 
 Ocena 1 na 1
meuszjkl (95 punktów)
>>>2. poseł może obiecywać złote góry przed wyborami a potem
>>>"nie obowiązują go instrukcje wyborców"
>>Nikt nie jest w stanie tego zmienić.
>Zmienić może nie, ale da się to obejść, przez zastąpienie posła referendum na żądanie, jak w modelu szwajcarskim.

Trzeba wtedy zmienić coś jeszcze, ponieważ nie wyobrażam sobie sytuacji w której do sejmu wchodzi partia z kilka procentowym poparciem, po czym zostaje eliminowana na drodze referendum przez zwolenników partii większej.
hyperion (1422 punktów)
>Trzeba wtedy zmienić coś jeszcze, ponieważ nie wyobrażam sobie sytuacji w której do sejmu wchodzi partia z kilka procentowym poparciem, po czym zostaje eliminowana na drodze referendum przez zwolenników partii większej.

1. Odwołujemy posła z partii A w DANYM OKRĘGU czyli lokalnie.
2. Robimy nowe wybory.
3. Partia A wygrała w tym okręgu w pierwszych wyborach (a więc nie dominują
tu wyborcy partii większych) więc jeśli wyborcy będą chcieli
to zagłosują na innego kandydata z partii A i ona wygra.
4. Jeśli dojdą do wniosku, że partia A jest do kitu to zagłosują na
kandydata z innej partii.

Wybory to nadzieja na sukces.

Działa to na dwie strony. Albo mała partia A traci a zyskują większe partie
ale sytuacja może być odwrotna- odwołanie posła z partii większościowej
daje szansę kandydatom z partii mniejszych.

Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54
ZaKotem (8733 punktów)

Nie chodzi o odwoływanie posłów - to nie powinno się nigdy zmienić. Chodzi o to, że gdyby każda ustawa mogłaby być głosowana w referendum, niedotrzymywanie obietnic przez posłów przestało by mieć znaczenie.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365