Racjonalista - Strona głównaDo treści
Re: Religia niezwykle przydatna?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
11-12-2005 12:18SzeligaRe: Religia niezwykle przydatna?
Nie przeczę, są ludzie na których religia ma wpływ pozytywny. Jednak stanowią oni kroplę w oceanie rzekomo mocno wierzącego społeczeństwa. Niewiara i ateizm nie zrobią z człowieka drania i bycie wierzący od tego też nie uchroni.

inhet (1073 punktów)
Religia ma na ludzi akurat taki wpływ, jak materiał. z którego larwa chruścika klei sobie domek, wpływa na tę larwę. Ot, po prostu jest pod reką taka, a nie inna religia...

Gdzie brak pojęcia o przedmiocie, tam właśnie słowa sa w robocie
motyl
>Nie przeczę, są ludzie na których religia ma wpływ
>pozytywny. Jednak stanowią oni kroplę w oceanie rzekomo
>mocno wierzącego społeczeństwa. Niewiara i ateizm nie
>zrobią z człowieka drania i bycie wierzący od tego też nie
>uchroni.
Rzecz w tym, że religia jest rozwiązaniem systemowym, a niewiara czy ateizm nie.
Rozwiazania systemowe mają to do siebie, że są mniej wymagajace dla jednostki. Niestety wadą jest to, że trudniej sobie poradzić z błędami powielanymi na skalę masową.
Rozwiazania indywidualne wymagają więcej pracy od jednostki- to na niej spoczywa ciężar ich tworzenia lub weryfikacji. Co w domyśle świadczy, że jeśli wypracowała ona 'porządny' system (swój własny), świadczy to o jej dojrzałości.

System religijny wprowadza zasady. Jest odpowiedzia na pewne potrzeby intelektualne i emocjonalne. Stanowi pewien ład. Religia pozwala kierować ludźmi bedącymi pod jej wpływem (argument makiaveliczny, w którym przydatność zależy od punktu siedzenia).
Pozdrawiam
Łukasz "Szaman" Majewski (563 punktów)
Ja sobie Motylu myślę, że to wszystko co napisałeś można by odwrócić i napisać w dniu dzisiejszym również i o ateizmie czy niewierze, w opozycji do których zbudowałeś swoją myśl. A to wszytsko choćby i w odniesieniu do teorii dyferencjacji systemowej Luhmanna [socjolog], nie ma się co oszukiwać Motylu, niewiara i ateizm [zwłaszcza ten drugi] to w dzisiejszym świecie już też systemy.

Pozdrawiam


Co mówię wam w ciemności, opowiadajcie w świetle dnia (Mat 10, 27)

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365