Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kultowe kino lata 1900-1950.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
28-12-2012 10:25Paul Figura. (1368 punktów)Kultowe kino lata 1900-1950.
Ocena 5 na 5
Witam na pewno (prawie każdy) z nas ma jakiś ulubiony film z tamtego okresu, podzielmy się z innymi na portalu co warto obejrzeć.

Z mojej strony to.

Furman śmierci (1921)

Czarownice (1922)

Zdecydowana większość z twórczości Chaplina.Oczywiście to nie wszystko, jeśli wątek będzie odpowiednio rozwinięty dodam resztę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

liliac (147340 punktów)
Mój Mężczyzna lubi "Wiatr" z Lillian Gish (1928).

"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny")
28-12-2012 12:48 
 Ocena 1 na 1
Paul Figura. (1368 punktów)
>Mój Mężczyzna lubi "Wiatr" z Lillian Gish (1928).

Znam tą aktorkę była piękna kobieta.
28-12-2012 12:59 
 Ocena 7 na 7
liliac (147340 punktów)
>>Mój Mężczyzna lubi "Wiatr" z Lillian Gish (1928).
>Znam tą aktorkę była piękna kobieta.

Owszem.


"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny"
28-12-2012 13:51 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)
>Mój Mężczyzna lubi "Wiatr" z Lillian Gish (1928).
"Złamaną lilię", jak sądzę, też widział.
28-12-2012 13:57 
 Ocena 5 na 5
liliac (147340 punktów)
>>Mój Mężczyzna lubi "Wiatr" z Lillian Gish (1928).
>"Złamaną lilię", jak sądzę, też widział.

Mówi, że - po opisie sądząc - chyba widział, ale bardzo dawno i raczej słabo pamięta.


"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny")
Meretseger (61860 punktów)
"Gabinet doktora Caligari", 1920.
"Upiór w operze", 1925.
"Metropolis", 1927.
"Jestem niewinny", 1936.
"Podwójne ubezpieczenie", 1944.
"Skarb Sierra Madre" i "Rzeka Czerwona", oba z 1948.
28-12-2012 13:37 
 Ocena 6 na 6
liliac (147340 punktów)
A "Błękitny anioł" (1930)?




"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny"
28-12-2012 13:50 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)
>A "Błękitny anioł" (1930)?
Film zdecydowanie kultowy, acz na mojej liście ulubieńców zajmuje dość daleką pozycję. Ja wolałam kryminały, westerny i s-f.
28-12-2012 16:15 
 Ocena 2 na 2
Paul Figura. (1368 punktów)
>"Gabinet doktora Caligari", 1920.
>"Upiór w operze", 1925.
>"Metropolis", 1927.
>"Jestem niewinny", 1936.
>"Podwójne ubezpieczenie", 1944.
>"Skarb Sierra Madre" i "Rzeka Czerwona", oba z 1948.

Widzę ze kolega ma dobry gust "Metropolis" był rzeczywiście cudownym filmem,od siebie musze dodać takie czarne perły jak:

Gorączka Złota. (1925) Chaplin gotuje i zjada własnego buta,ta scena na zawsze pozostanie w kanionie filmu.

Światła wielkiego miasta.(1931)

Dzisiejsze czasy.(1936) wobec tego filmu mam szczególny sentyment, poniewaz glowna rola kobieca zostala powierzona jednej z najpiekniejszych kobiet 20 wieku.Paulette Goddard.Ubolewam nad tym ze w Polsce jest praktycznie nieznana.


29-12-2012 13:21 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)

>Widzę ze kolega ma dobry gust
Ma, ma, ale "koleżanka"
Paul Figura. (1368 punktów)
>>Widzę ze kolega ma dobry gust
>Ma, ma, ale "koleżanka"

Na temat gustu się nie dyskutuje zresztą polecam zapoznać się trochę, szerzej z osoba Paulette Goddard to ona miała zagrać jedna z glownych rol w "Przeminelo z wiatrem".

Damian Orzeszek (281 punktów)
Dyktator (1940)

Filmy z tamtego okresu jakoś do mnie nie przemawiają, jak dla mnie akcja toczy się zbyt wolno. Dla mnie tylko ten film jest godny uwagi z tamtego okresu.
Paul Figura. (1368 punktów)
>Dyktator (1940)
>Filmy z tamtego okresu jakoś do mnie nie przemawiają, jak dla mnie akcja toczy się zbyt wolno. Dla mnie tylko ten film jest godny uwagi z tamtego okresu.

Piękny film Chaplina holocaust który miał dopiero nastąpić, ( premiera w październiku 1940) ukazanie tej kwestii niestety przysporzyło mu tylko wrogów,taka bywa cena sławy która miała nadejść wiele lat później mam tutaj na myśli kwestie filmu sam koniec jak Dyktator przemawia do narodu a zarazem do Hanny (Paulette Goddard)
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Pies Andaluzyjski, bo pokazuje, że kino nie musi być naśladownictwem prozy
Paul Figura. (1368 punktów)
>Pies Andaluzyjski, bo pokazuje, że kino nie musi być naśladownictwem prozy

Właśnie za takie filmy kocham ówczesne czasy,jak to mówią dobrego gustu nie można kupić za żadne pieniądze z nim trzeba się urodzić.

ewa.a (130 punktów)
Obywatel Kane

"Będzie co ma być, już wiem, że stąd nie zwieję; poczekam i popatrzę - nie cofnę kijem Wisły."
Paul Figura. (1368 punktów)
>Obywatel Kane

Dziękuje za wszystkie wypowiedzi także twoją Ewa.To fakt ze zainteresowanie filmem retro w Polsce jest być może nie duże,w porównaniu do takich Stanów ze względu na rożnicę kulturową, jednak cos się dzieje to dobrze.



Nie był bym sobą gdybym nie polecił.

Brzdąc. (1921)

Casablanca. (1942)

Sokół Maltański. (1941)

To Wspaniale Życie.(1946)
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Wymieniono już prawie wszystko, co lubię, widzę jednak, że wciąż brakuje

- Złodziei rowerów Vittoria De Siki
- filmów braci Marx
- i kina noir jako całości.

Kiedy się uśmiecham, boli mnie twarz. (dr Frank-N-Furter)
Paul Figura. (1368 punktów)
>Wymieniono już prawie wszystko, co lubię, widzę jednak, że wciąż brakuje
>- Złodziei rowerów Vittoria De Siki

Akurat po tym filmie spodziewałem się czegoś więcej nie twierdze ze był kiepski wręcz przeciwnie podbił moje serce wiele lat temu,po prostu czegoś brakowało do ideału.
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>- Złodziei rowerów Vittoria De Siki
>Akurat po tym filmie spodziewałem się czegoś więcej nie twierdze ze był kiepski wręcz przeciwnie podbił moje serce wiele lat temu,po prostu czegoś brakowało do ideału.

Może zły ideał był?

Kiedy się uśmiecham, boli mnie twarz. (dr Frank-N-Furter)
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Z pewnością "Co mój mąż robi w nocy?" zasługuje na uwagę. Piosenki z tego filmu przeszły przecież do historii. Fabuła też jakby taka całkiem współczesna. No i ta "masowa rzeź fraków".
A to zagrycha... Nie z filmu, ale i tak warto przekąsić.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Paul Figura. (1368 punktów)
>Z pewnością "Co mój mąż robi w nocy?" zasługuje na uwagę.

Film jest dostępny na YouTube dziś sobie obejrzę i oczywiście dziękuje bardzo za wypowiedz.


www.youtube.com/watch?v=0KWh-93TEUc
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

>Film jest dostępny na YouTube dziś sobie obejrzę i oczywiście dziękuje bardzo za wypowiedz.

Proszę tylko przykładać do niego naszą polską, nieco prowincjonalną miarę. Gdy się zna nasze tzw. "stare kino" inaczej zaczyna się patrzeć na przykład na niektóre chwyty komediowe Barei.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Marcinlet (1935 punktów)
Myślę, że trudno o bardziej kultowy film z tego okresu:
Plan 9 From Outer Space
Paul Figura. (1368 punktów)
>Myślę, że trudno o bardziej kultowy film z tego okresu:
>Plan 9 From Outer Space

Racja film jest rzeczywiście kultowy szkoda tylko ze względu na swoją kiczowatość wylewająca się strumieniami z ekranu,jak stwierdził jeden z krytyków.
"Jest to najlepszy z najgorszych filmów, które ujrzały światło dzienne".
Marcinlet (1935 punktów)
Fajny był np. film "Niewidzialny człowiek". To jest jeden z moich ulubionych z tego okresu.
meercat (934 punktów)
(zablokowany)
>Witam na pewno (prawie każdy) z nas ma jakiś ulubiony film z tamtego okresu, podzielmy się z innymi

Moje filmy z tego okresu to np.: "M", "Jestem niewinny", "Rebecca", "Dziwolągi", "Stracony weekend","Zabójcy".

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365