Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zagadka Einsteina

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
25-03-2007 11:26Tofik (5585 punktów)Zagadka Einsteina
Nie chcę was kierować na stronę internetową, na której znajduje sie ta zagadka, bo tam jest odpowiedź, dlatego zapisuję ją tutaj. Zaznaczam, że danych jest wystarczająco dużo, a sam Eintein uważał, że potrafi ją rozwiązać tylko 2% popuacji (ja tak nie uważam). Radzę najpierw samemu rozwiązać, z później zobaczyć w wypowiedziach czy się zgadza, bo jest to nie lada połąmanie głowy, ale warto.
"5 ludzi zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy pala papierosy 5 różnych marek i pija 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków.
Pytanie : Kto hoduje rybki ?
Norweg zamieszkuje pierwszy dom
Anglik mieszka w czerwonym domu
Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego
Duńczyk pija herbatkę
Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów
Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille
Niemiec pali Marlboro
Mieszkaniec środkowego domu pija mleko
Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę
Palacz Pall Malli hoduje ptaki
Szwed hoduje psy
Norweg mieszka obok niebieskiego domu
Hodowca koni mieszka obok żółtego domu
Palacz Philip Morris pija piwo
W zielonym domu pija się kawę"
Ciekawa jestm kto pierwszy na to odpowie dobrze.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

LEGION (3161 punktów)
Mi wyjszło, że to Niemiec hoduje rybki.

NIE KLIKAĆ
Tofik (5585 punktów)
Świetnie!

"...cóż szczęście dać może nietrwałe, skoro snem jest całe..."
Nelchael (2125 punktów)
(zablokowany)
Chyba wszyscy znają tą zagadkę . Będąc bodajże w drugiej klasie gimnazjum rozwiązałem ją w 21 minut.
Z tymi 2% to Albert się pomylił...
fealth
>Chyba wszyscy znają tą zagadkę . Będąc bodajże w drugiej klasie gimnazjum rozwiązałem ją w 21 minut.
Po raz pierwszy zetknąłem się z nią mniej więcej w tym właśnie okresie, a czas też miałem podobny
>Z tymi 2% to Albert się pomylił...
Możliwe, że w czasach Einsteina rzeczywiście jedynie 2% populacji ją rozwiązać.
Tofik (5585 punktów)
Też uważam, że się pomylił. Ja obliczyłam to w 10 min. a też chodzę do 2 gim.

"...cóż szczęście dać może nietrwałe, skoro snem jest całe..."
LEGION (3161 punktów)
Uuu... A ja to chyba z pół godziny robiłem... Chyba za stary jestem na takie zabawy...
Kilka razy się z tym spotkałem, ale nigdy mi się robić nie chciało.

NIE KLIKAĆ
Thorvoy (6588 punktów)
10 minut? Gratuluję. Jak sobie przypomnę, to masz sporo lepszy wynik od mojego.
Thorvoy (6588 punktów)
A może tylko 2% CHCIAŁO SIĘ rozwiązać tę zagadkę? Moim zdaniem rozwiąże ją w końcu nawet nierozgarnięty ludek, jeśli dać mu wystarczająco dużo czasu.
Volrath (3440 punktów)
Kiedyś napisałem w C++ program, który rozwiązuje to zadanie algorytmem ewolucyjnym (po tym jak sam je rozwiązałem na kartce).

main2.cpp

Ale żeby nie psuć nikomu zabawy - nie podam odpowiedzi ani czy podana wyżej jest poprawna.
Yaoming (7480 punktów)
Ja zagadkę Einsteina rozwjązałem w 30 minut(niestety nie jestem tak inteligentny jak Nelchael i trochę czasu mi to zajeło). Dla mnie wyszło, że Niemiec jest hodowcą ryb. Szczegółowe rozwiązanie podałem poniżej, aby udowodnić że nie ściągałem.
1. Norweg, żółty, Dunhille, woda, koty
2. Duńczyk, niebieski, Rothmans, herbata, koń
3. Anglik, czerwony, Pall Malli, mleko, ptaki
4. Niemiec, zielony, Marlboro, kawa, ryby
5. Szwed, biały, Philip Morris, piwo, psy
Dobrze rozwiązałem Tofik??
Tofik (5585 punktów)
Dobrze!!! Gratuluję 2% populacji, ale osobiście uważam, że ci którzy rozwiązali to zadanie należą do 30% populacji(ale to i tak dobrze)

"...cóż szczęście dać może nietrwałe, skoro snem jest całe..."
Thorvoy (6588 punktów)
Robiłem kiedyś to zadanie. Jest bardzo proste (zwłaszcza, że brak w nim jakiegokolwiek elementu abstrakcyjnego), kiedy wszystko się ustali metodą przypisywania i eliminacji. Proste i trochę czasochłonne, przynajmniej dla mnie. Nie pamiętam ile się nad nim męczyłem, ale na oko tak ze 20 minut musiałem temu poświęcić.
Konfolut (310 punktów)
A ja to rozwiązałam i mój tata też.
Adamski (64 punktów)
Czy w ramach owych mitycznych dwóch procent mieszczą się także plemiona z Nowej Gwinei?

Do rzeczy - moim zdaniem ta zagadka nie ma nic wspólnego z inteligencją, chyba że zdefiniujemy ją jako aktywność umysłu na poziomie układania puzzle. Inną sprawą jest, że na podobnych podstawach opiera się większość testów na inteligencję.
Adamski (64 punktów)
Czy w ramach owych mitycznych dwóch procent mieszczą się także plemiona z Nowej Gwinei?

Do rzeczy - moim zdaniem ta zagadka nie ma nic wspólnego z inteligencją, chyba że zdefiniujemy ją jako aktywność umysłu na poziomie układania puzzle. Inną sprawą jest, że na podobnych podstawach opiera się większość testów na inteligencję.
Adamski (64 punktów)
To właśnie popisałem się inteligencją i dwa razy wklepałem ten sam tekst

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365