Biorąc pod uwagę to,że jest to forum poswięcone wypowiedziom na różne tematy,chciałabym wyrazic na nim swoją skromna opinie na temat książki którą całkiem niedano miałam przyjemnośc przeczytać.Jest to ksiażka pod tytułem "Lolita" Vladimira Nabokova.Z tego co wiem boryka się ona z rozmaitymi opiniami jednak chciałabym wiedzieć co Wy myślicie o tej lekturze.Nabokov stworzył nasycone erotyzmem,kontrowersyjne dzieło które,jak przypuszczam nigdy nie odejdzie w zapomnienie.Jest to tragiczna historia ,dojrzałego czterdziestoletniego mężczyzny,który ma romans z 14-letna dziewczynka.Sam fakt jakim jest róznica wieku świadczy o tym jak kontrowersyjna jest ta ksiażka.Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam sie o tej powieści miałam nieco mieszane uczucia,do czasu kiedy wpadła mi w ręce.Jestem pod wielkim wrazeniem kunsztu pisarskiego Nabokova,jego aluzji literackich względem Humberta Humberta,owego 40-latka.W zachwyt wprowadziły mnie opisy wygladu zewnetrznego Loli,jej zachowania,ruchów,mimiki.Te wszystkie jakże naturalne zachowania, jakie sa przypisane każdemu człowiekowi są opisane w tak cudowny sposób,że czytelnik odnosi wrazenie,ze owa Lola jest całkiem inna od rówieśników,jest niczym nimfa wśród tysięcy innych ludzi.Wszelkie erotyczne sceny zawarte w tej książce sa tak wysmakowane,że człowiek wyczulony na piękno poetyckiego języka nie jest w stanie wówczas myśleć o wulgarności.Wielu ludzi mówi,że książka ta ukazuje pewnego rodzaju pedofilskie zachowania które w dzisiejszych czasach są na porzadku dziennym.A ja wciąż ludzę sie ,że Humbert Humbert po prostu bezgranicznie kochał i pożadał Loli.Myślę sobie,że młoda Lolita w bardzo wdzięczny sposób uwiodła tego męzczyzne.Zaskakujące jest to jak taki dojrzały facet dał się omotac małej nimfetce która jak przypuszczam nie była świadoma do końca jego uczuc.W każdym razie lektura godna polecenia.Jeśli znajdziecie chwilę wolego czasu,przeczytajcie a wrócicie do niej wielokrotnie.Pozdrawiam  |