Racjonalista - Strona głównaDo treści
Katolickie uczelnie nie będą podlegać lustracji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
24-04-2007 16:54pike70 (214 punktów)Katolickie uczelnie nie będą podlegać lustracji
wiadomosci.onet.pl/1524892,11,item.html
I co Wy na to? Równi i równiejsi? A dyplomy tych uczelni też ważne tylko na terenie parafii? A czy państwowa kaska spływa na konta tychże? A czy...
I jeszcze jeden wątek:
www.caritas.pl/news.php?id=4554&d=59
Oto sprawozdanie roczne z działalności Caritasu. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego choć bilans się zgadza, po stronie wpływów jest ok 196 mln, to pomoc w sumie tylko 51 mln?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

nieobecny
>Oto sprawozdanie roczne z działalności Caritasu. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego choć bilans się zgadza, po stronie wpływów jest ok 196 mln, to pomoc w sumie tylko 51 mln?
Po obu stronach jest ta sama kwota, a 51 mln to "pomoc udzielona przez Caritas Polska według obszarów działań na terenie kraju".
Wygląda na to, że sprawozdanie dotyczy nie tylko Caritas z siedzibą w Polsce, zaś te 51 mln są wydatkami części fundacji o nazwie Caritas Polska.

Co do lustracji - Pieronek zauważył, że na podstawie Konkordatu państwo polskie nie ma prawa wtrącać się w wewnętrzne sprawy Kościoła Katolickiego. Żenująca bezczelność, ale przy obecnych władzach przejdzie bez szemrania.
Jeśli agent w sutannie jest wewnętrzną sprawą KK, to może trzeba jednak dać czarnym immunitety? Żeby już całkiem byli bezkarni. Żeby przestać udawać, że Polska nie jest kolonią Watykanu.
Arouet (49 punktów)

>Co do lustracji - Pieronek zauważył, że na podstawie Konkordatu >państwo polskie nie ma prawa wtrącać się w wewnętrzne sprawy >Kościoła Katolickiego. Żenująca bezczelność, ale przy obecnych >władzach przejdzie bez szemrania.
Państwo polskie ma obowiązek "wtrącać" się "nawet" w wewnętrzne sprawy kościoła gdy ta osoba prawna narusza prawo (tak jak jest to przewidziane przepisami).
Widać, ONI dlatego że "są bliżej boga to czują się wyżsi"
Dopóki większość z Polaków będzie sobie dawać wciskać te ciemnoty do głowy i wierzyć, że tak jest to tak będą mieli.
placownik (17853 punktów)

> Oto sprawozdanie roczne z działalności Caritasu. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego choć bilans się zgadza, po stronie wpływów jest ok 196 mln, to pomoc w sumie tylko 51 mln?

   51 mln to kwota pomocy udzielonej przez CARITAS POLSKA, czyli centralę. Reszta przypada na jednostki diecezjalne. Moją uwagę zwaca coś innego. Koszty działalności. Rekordowo niskie, bo wynoszące 0 zł (słownie zero złotych). Kto chce niech wierzy.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
nieobecny
>Moją uwagę zwraca coś innego. Koszty działalności. Rekordowo niskie, bo wynoszące 0 zł (słownie zero złotych). Kto chce niech wierzy.
Koszty działalności zostały zrefundowane przez budżet państwa
pike70 (214 punktów)
Reszta przypada na jednostki diecezjalne.

Zgadza się. Chyba zbytnią uwagę zwróciłem na ładne obrazki.

Moją uwagę zwaca coś innego. Koszty działalności. Rekordowo niskie, bo wynoszące 0 zł (słownie zero złotych). Kto chce niech wierzy.

A właśnie 0? Nie wierzę.
Ogólnie jakieś bardzo oględne to sprawozdanie.
Patty Matheson (2087 punktów)
>Ogólnie jakieś bardzo oględne to sprawozdanie.

Pod publikę robione. Szczególnie, że te obrazki...
pike70 (214 punktów)
>>Ogólnie jakieś bardzo oględne to sprawozdanie.
>Pod publikę robione. Szczególnie, że te obrazki...

Ciekawi mnie zatem, czy w tych parafiach ktoś tę pomoc kwituje. To doskonałe miejsce do nadużyć, choc nie chciałbym być posądzony o oszczerstwa.
Patty Matheson (2087 punktów)
>Moją uwagę zwaca coś innego. Koszty działalności. Rekordowo niskie, bo wynoszące 0 zł (słownie zero złotych).

Nic niesamowitego. Kto by się odważył w tym kraju skasować za cokolwiek Caritas?
"On the house", bra'
Celecrin (11895 punktów)
Cześć
To sprawozdanie to propaganda. Jednak diecezjalne Caritas ujawniają w internecie PRAWDZIWY stan rzeczy i tak w sprawozdaniu Caritas w Tarnowie za 2005 rok:

1. Przychody
310 tys osoby prywatne
318 tys 1%
880 tys żywność z UE (!)
32 tys darowizny rzeczowe
1.997 tys zbiórki z diecezji
340 tys nadwyżki z roku poprzedniego i dofinansowania
Razem ok.: 3.500 tys
i UWAGA UWAGA! dotacje z budżetu państwa!
PFRON 571 tys
NFZ 3.046 tys
Starostwo Powiatowe Tarnów 908 tys
Starostwo Powiatowe Dąbrowa Tarnowska 430 tys
Miasto Tarnów 86 tys
Mielec 8 tys
Ośrodki Pomocy Społecznej 124 tys
Urząd Marszałkowski Kraków 26 tys
Razem ok.: 5.300 tys
Świadczenia odpłatne:
Dom dla Bezdomnych (!) 40 tys
Pensjonariusze domów pomocy społecznej 702 tys
Kursy rehabilitacyjne 419 tys
Razem: 1.150 tys
Do tego jeszcze odsetki bankowe 81 tys.
Razem Caritas miało ok. 10.100 tys PLN przychodów.

WYDATKI:
Na realizację kosztów statutowych: 9.230 tys
Administracja 677 tys
Pozostałe: 36 tys
Caritas zatrudniała 210 osób. Na wynagrodzenia poszło: 4.270 tys
w tym nagrody 189 tys, premie 143 tys
Kwota wynagrodzeń wypłaconych członkom zarządu wyniosła : 75 tys To w sumie niewiele te 3 osoby pracują prawie za darmo. Naprawdę. Tu jestem zaskoczony.

Wychodzi na to, że koszty to ok 50% wszystkich zebranych pieniędzy...Od osób prywatnych zebrano zaledwie 3,5 mln, reszta to różne dotacje od państwa i samorządu w ramach prowadzenia różnych domów pomocy na umowy.

Pozwolę sobie na osobistą uwagę. Caritas pomaga ludziom...tak. Opieka rehabilitacyjna, paliatywna, dla bezdomnych, dzieci z problemami...Nie zauważyłem ANI JEDNEJ ZŁOTÓWKI wydanej na rzeczywistą pomoc w sensie zmiany czegoś na lepsze. Bezdomni nadal są bezdomnymi, cierpiący cierpiącymi, tylko, no tak, mają OPIEKĘ. Nazwijmy tę pomoc bierną w odróżnieniu od pomocy jakiej udziela na przykład Owsiak (określmy ją jako dynamiczną) Nie twierdzę, że działalność Caritas nie jest potrzebna, owszem jest, ale z powodzeniem może ją robić kto inny MOŻE TANIEJ. Miasta i samorządy mogą podpisać umowę z każdym, a budynki jakich używa Caritas są i tak DAROWIZNAMI w większości (jak mniemam).
nieobecny
Zauważyłem, że w większości wypadków, gdy ktoś ważny pozywa kogoś ważnego do sądu, to gdy chce od pozwanego przekazania pieniędzy na cele charytatywne, to wskazuje Caritas. Nawet nawrócony przed wyborami Tusk (ślub kościelny po 20 latach "kociej łapy") pozwawszy Kurskiego chciał od niego wpłaty na Caritas.
Celecrin (11895 punktów)
Cześć
Caritas jest bardzo popularne i się reklamuje w TV przy każdej okazji, no i wyborcy prawda? Zresztą nie demonizujmy, jest największą instytucją charytatywną w Polsce i koniec.

Jednak jak to wynika z Tarnowa większość pieniędzy jakimi obraca wynika z przejęcia pewnego segmentu usług. Przejęcia, bowiem pieniądze dostaje przecież w większości od państwa, które te pieniądze i tak dałoby komuś.

Caritas ZARABIANIE na cudzej krzywdzie uważa za swoją domenę i dlatego tak Owsiaka nienawidzi. Z jednej strony Owsiak zmniejsza cierpienia, a z drugiej śmie kasę zbierać, a tylko KK powinien mieć do tego prawo. (Wygląda na to, że zbiera jej całkiem sporo, bez pomocy państwa)

Na pewno KK w Polsce ma DWA cele.
Przejąć pod kontrolę opiekę społeczną i szkolnictwem. Generalnie opanować wszystkie przejawy działalności społecznej, stąd jak sądzę, mnogość duszpasterstw i kapelanów, ale oczkiem w głowie są te dwie sprawy. (Pierwsza, bo wiąże się z cierpieniem, a religie lgną do tego jak mucha do miodu, a drugie ze względu na hodowlę katolików).
Michał Stanislawkiewicz (1358 punktów)
(zablokowany)

>Caritas ZARABIANIE na cudzej krzywdzie uważa za swoją domenę i dlatego tak Owsiaka nienawidzi. Z jednej strony Owsiak zmniejsza cierpienia, a z drugiej śmie kasę zbierać, a tylko KK powinien mieć do tego prawo. (Wygląda na to, że zbiera jej całkiem sporo, bez pomocy państwa)<

Coś się tak tego Caritasu uczepił, a Wielką Orkiestrę Owsiaka chwalisz?
Obie strony są po jednych pieniądzach - chcą zarabiać na ludzkim nieszczęściu.
Jeszcze niedawno Caritas postępował uczciwiej od Owsiaka - nie brał pieniędzy zabranych mi pod przymusem w podatkach (a Owsiakowy interesik korzystał z publicznej telewizji na krzywy ryj), ale teraz i Caritas wyciąga łapę do państwowego złodzieja - fiskusa.

Fundacje to potencjalne siedlisko lewych interesów. Teoretycznie fundacja nie może zarabiać - ale nie ma przecież żadnego człowieka o nazwisku "Fundacja". To zatrudnieni i zakładający fundację ludzie zarabiają w fundacjach. Legalnie - biorąc wynagrodzenia i nielegalnie - ustawiając przetargi, biorąc korupcyjne odpały za podpiusanie umowy na dostawę sprzętu, remont itp. z tą, a nie inną firmą.
Przy tym oszukują darczyńców - mówią np. w reklamach "oddaj 1% swego podatku na chore dzieci", gdy z tego 1 procenta na chore dzieci idzie może ćwierć promila. Reszta to przemilczany zysk fundacji i współpracujących z fundacja pasożytów, operatora telekomunikacyjnego, złodziejskiego państwa (VAT) itp.
Celecrin (11895 punktów)
>Obie strony są po jednych pieniądzach - chcą zarabiać na ludzkim nieszczęściu.

1. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków
Program, prowadzony od blisko 3 lat, bada ponad 99% populacji wszystkich polskich noworodków i w całości jego prowadzenie pokrywane jest z pieniędzy Fundacji. Chodzi tu o koszty urządzeń, systemu łączności, druku wszelkich dokumentacji i prowadzenia bazy danych (!) Czy Ty to rozumiesz? Badania prowadzone są bezpłatnie, a od grudnia zeszłego roku, decyzją Ministra Zdrowia, są badaniami obowiązkowymi, o co zabiegali od samego początku prowadzenia programu (Balicki z SLD chyba). To dzięki działaniom Fundacji wszystkie dzieci z wadami są "wyłapywane" i można rozpocząć bardzo wczesne leczenie.
ZMNIEJSZENIE CIERPIENIA
Dodam absolutny rekord świata. Polska dzięki WOŚP jest dosłownie w czołówce świata w tej dziedzinie! Po prostu jesteśmy JEDYNYM, krajem na świecie, który bada 100% populacji noworodków. "Niestety" program ujawnił wszystkie chore dzieci. Jestem pewien, że WOŚP nie zostawi ich Caritasowi i sieci cudownych uleczalni.

2. Program Nieinwazyjnego wspomagania Oddechu u Noworodków

Program ten ma na celu ograniczenie wentylacji mechanicznej u wcześniaków i noworodków, która w wielu przypadkach jest przyczyną ostrych powikłań płucnych objawiających się jako zespoły ucieczki powietrza (AL), co w konsekwencji daje zwiększoną śmiertelność i wzrost wylewów wewnątrzczaszkowych.
Drugim poważnym powikłaniem wentylacji mechanicznej jest przewlekła choroba płuc (CLD). Konsekwencją CLD są:
zwiększona umieralność,
przedłużone wielokrotne pobyty w szpitalu,
zwiększone koszty leczenia,
gorszy rozwój psychoruchowy dziecka.

ZMNIEJSZENIE CIERPIENIA
Polska dzięki WOŚP jest PIERWSZA w Europie pod względem ilości dzieci leczonych metodą Infant Flow!

3. Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą

1796 osobistych pomp insulinowych dla dzieci w wieku 0 - 10 lat

Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym powszechnie leczy się pompami insulinowymi najmłodsze dzieci
ZMNIEJSZENIE CIERPIENIA

Retinopatia Wcześniaków

Dzieci urodzone przedwcześnie - wcześniaki - przychodzą na świat nieprzystosowane do samodzielnego życia. Ważne narządy takie jak płuca, serce, mózg nie są jeszcze dostatecznie ukształtowane i przygotowane do podjęcia czynności życiowych poza łonem matki. Utrzymanie wcześniaków przy życiu wymaga intensywnej specjalistycznej opieki lekarskiej. Siatkówka oka (retina) jest także niedojrzała przy przedwczesnym porodzie i w związku z tym dalszy jej rozwój jest często nieprawidłowy. Doprowadza to do rozwoju choroby nazywanej retinopatią wcześniaków (ROP).
Uszkodzenia siatkówki w retinopatii wcześniaków mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia, a nawet w następstwie dalszych powikłań doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku.

Dzięki WOŚP 98,8% chorym na retinopatię dzieci udało się uratować wzrok!!!
Ujawniono 7000 tys przypadków retinopatii więc łatwo możesz policzyć ZMNIEJSZENIE CIERPIENIA

Jestem gotów stanąć z Tobą na udeptanej ziemi w obronie WOŚP. Masz jakieś fakty? Najczęściej piszesz idiotyzmy, mam nadzieję, że w tym temacie będziesz ostrożniejszy.
Wszystkie dane zaczerpnąłem ze strony WOŚP. Możesz tam wejść i zobaczyć wiele innych rzeczy. Szeroki program ratownictwa itd.
nieobecny
Minął prawie tydzień jak radiomaryjny milczy.
Miałem widzenie-objawienie, że nie odpowie na twój post.
TyDraniu (6569 punktów)

>Kwota wynagrodzeń wypłaconych członkom zarządu wyniosła : 75 tys To w sumie niewiele te 3 osoby pracują prawie za darmo. Naprawdę. Tu jestem zaskoczony.

To jest kwota wynagrodzeń dla zarządu przekazana z diecezji tarnowskiej, prawda? To trzeba pomnożyć przez n diecezji...
Celecrin (11895 punktów)
Cześć
Jest jednak mała. Zarząd to dwóch księży i siostra. Pomyśl to w zasadzie poniżej 2000 tys na miesiąc. Nie wnikam czy mają jakieś inne nagrody i premie...

Nie mam sensu dyskutować czy to dużo czy mało dla ludzi, którzy przyrzekali czystość i ubóstwo, to nie ma sensu. Dyskusja to światopoglądowa.

Ważne jest natomiast, że Caritas przejął wiele ośrodków związanych do tej pory z państwem. Traktuje to jako "pomoc", czerpiąc zyski. Wiele z tego zysku wypracowanego w Polsce wysyła za granicę, by wspomagać działalność misjonarską "pomagając" wiernym. Jak KK wspomagał WHO wszyscy wiemy przyznał się ostatnio do błędu...
TyDraniu (6569 punktów)

>Zarząd to dwóch księży i siostra.

Zarząd jest ogólnopolski, czy diecezjalny/wojewódzki? - to mnie interesuje. Jeżeli diecezjalny, to oczywiście się zgadzam, że to mała suma. Jeżeli ogólnopolski, to suma jest gigantyczna.
Celecrin (11895 punktów)
>>Zarząd to dwóch księży i siostra.
>Zarząd jest ogólnopolski, czy diecezjalny/wojewódzki? - to mnie interesuje. Jeżeli >diecezjalny, to oczywiście się zgadzam, że to mała suma. Jeżeli ogólnopolski, to suma >jest gigantyczna.
Spoko zarząd tylko diecezjalny. Nie wiem ile zarabia ogólnopolski, ale na pewno bardzo dużo.
Przy okazji to znalazłem: www.pfron.(*)580dd1df45a7cc1256bbf00474772/$FILE/czytaj.pdf

A propos IV RP.
nieobecny
Ciekawe, że władza wykonawcza (rząd) wzięła na siebie ciężar władzy ustawodawczej (parlament) i sądowniczej jednocześnie:

Instytucje czysto kościelne m.in. katolickie uczelnie, nie podlegają lustracji. O takim stanowisku strony rządowej poinformował przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej bp Tadeusz Pieronek.
Dodał, że strona rządowa w przekazanym piśmie zgodziła się, iż instytucje czysto kościelne nie podlegają lustracji.

I dalej, na bezczelnego:
"Te ustalenia nie są jakimś nowym prawem, ale odczytaniem tego prawa, które obowiązuje" - dodał bp Pieronek.
pike70 (214 punktów)
Zastanawia też czy to prawo polskie, czy kanoniczne jest tym nadrzędnym w sprawach dotyczących przedstawicieli KK z polskim obywatelstwem.
APawłowski (1150 punktów)
A komu donosili księża? Tak mi się wydaje że ówczesnej stronie rządowej? Może się mylę. Ale wtedy nie było konkordatu, więc państwo mogło się wtrącać.
nieobecny
Nadzieje na zlustrowanie Rydzyka można sobie w d... wsadzić.
I o to chodziło!
pike70 (214 punktów)
>Nadzieje na zlustrowanie Rydzyka można sobie w d... wsadzić.
>I o to chodziło!

"Kościół nie będąc zobowiązany do lustracji podjął się jej we własnym zakresie, co uzgodnił z IPN" dodał Pieronek.
Jak dobrze podpadnie to go zlustrują, ale raczej nieprędko.
Zresztą ta ich lustracja skończy sie pewnie na rzuceniu na żer kilku mniej ważnych kieckowych, a schowaniu za sutanną tych stojących w hierarchii wysoko. Tak jak sprawa o. Hejmo.
pike70 (214 punktów)
>Nadzieje na zlustrowanie Rydzyka można sobie w d... wsadzić.
>I o to chodziło!

Ale, a propos Rydzyka, to jego można jeszcze podciągnąć pod lustrację "dziennikarską". Choć i w tej materii KRK pracuje intensywnie nad ominięciem prawa. Gdzieś juz czytałem, że gazetki parafialne nie podlegaja. Zaraz sie okaże, że pozostałe media KK też.
nieobecny
Od tej strony Rydzyk też jest nietykalny. Nie jest dziennikarzem, bo:
a) nie ma takiego wykształcenia,
b) nigdzie nie jest zatrudniony jako dziennikarz.
mohawk (2936 punktów)
>Od tej strony Rydzyk też jest nietykalny.

Jak będzie fikał Jarkowi to kto wie...? Ponoć ekonomiście, Ryszardowi Petru, za jakiś pojedynczy występ na antenie przysłano do wypełnienia oświadczenie lustracyjne.
Patty Matheson (2087 punktów)
>Gdzieś juz czytałem, że gazetki parafialne nie podlegaja. Zaraz sie okaże, że pozostałe media KK też.

No a po co je lustrować? Któżbyś śmiał wątpić, że są czyste i niewinne jako te lilije białe?
Gosia (9452 punktów)
>>Gdzieś juz czytałem, że gazetki parafialne nie podlegaja. Zaraz sie okaże, że pozostałe media KK też.
>No a po co je lustrować? Któżbyś śmiał wątpić, że są czyste i niewinne jako te lilije białe?

"Nas nikt nie przekona, że białe jest białe..."

Pozdrawiam.
Patty Matheson (2087 punktów)
Jeez, co za impotenty intelektualne.
Nie rozumiem, jak można tak zaciekle walczyć z dogorywającymi resztkami komunizmu na terenie swego państwa, a jednocześnie olewać "komunistyczność" pewnych grup ludzkich na tym samym, swoim terenie. Konkordat, kurza stopa. Rozumiem tolerancję i walkę z ksenofobią. [Chociaż przy uporze naszych włodarzy dziwi, że nie lustrują imigrantów. Dobrze, że do mccarthyzmu nam trochę.] Nie czepiać się wcale obcych, jeszcze im dawać kasę. "Panowie, z czymkolwiek, proszę się nie bać represji, my tylko swoich tutaj lustrujemy". Ale xiądz, chociaż funkcjonariusz obcego państwa, to nie całkiem obcy, bo wciąż Obywatel.
Hipokryzja i Obłuda na najwyższych szczeblach władzy. Ktoś jest zdziwiony?
nieobecny
W świetle tego, że rano p.o. premiera J. Kaczyński wyraził zdziwienie komunikatem rzecznika rządu o możliwości wcześniejszych wyborów, gdyby dziś nie wybrano Marszałka Sejmu, zaś pod wieczór tenże sam p.o. premiera stwierdził, że w przypadku niewybrania M.S. spośród PiSowców konieczne będą wcześniejsze wybory, pytam cię dziewczyno - o czyim intelekcie się wypowiadasz? Paranoicznego kretyna uważającego wszystkich poza sobą za idiotów, czy idiotów w stałym odsetku 24% wyborców uważających kretyna za swoje guru?
Patty Matheson (2087 punktów)
Może faktycznie "impotencja intelektualna" to zbyt łagodne określenie, ale jesteśmy na forum publicznym.
Impotentem jest i kretyn popierany, i kretyni, którzy go popierają. Jednak ja nie mam pojęcia - może ktoś wie? - gdzie pochowali się ci, co bez mała dwa lata temu sprawili swymi głosami, że mi łzy poszły? Gdzie te 24%? Nawet nie ma kogo oskarżać. Niematerialna zatrważająca 24-procentowa impotencja...
krutki (1550 punktów)
>Gdzie te 24%? Nawet nie ma kogo oskarżać. Niematerialna zatrważająca 24-procentowa impotencja...

   Co prawda to na pewno nie 24%, ale część pewno jest za granicą. Dlatego Jarosław tak bardzo pragnie powrotu tychże.

"For ever we will be what we want to be" | ośrodek trójmiejski
Pandorra (1289 punktów)
No to jeszcze jedna wiadomośc, od której opadają ręce:

wiadomosci.onet.pl/1525042,11,item.html

To już dawno przestalo być smieszne, ale teraz się robi przerażające.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365