Racjonalista - Strona głównaDo treści
Noc Kupały w Polsce, w 2009

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
19-06-2009 08:35jarekland (142470 punktów)Noc Kupały w Polsce, w 2009
Ocena 1 na 1

W okresie przesilenia letniego, tradycyjnie w różnych rejonach Polski, obchodzone będzie jedno z największych, etnicznych świąt słowiańskich, zwane Nocą Kupały - poczynając od wielkoformatowych imprez plenerowych, luźno nawiązujących do rodzimej tradycji (jak np. krakowskie czy warszawskie Wianki), po raczej kameralne, ściśle związane z aspektami tego święta obchody regionalne (organizowane np. przez rodzimowiercze związki wyznaniowe).

Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką, Sobótką lub też potocznie Nocą Świętojańską, to jedno z najdawniejszych świąt obchodzonych w okresie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie - święto miłości, płodności, słońca i księżyca, poświęcone oczyszczającym żywiołom wody i ognia. W jego trakcie tradycyjnie przewidziane są oczyszczające skoki przez ogień, puszczanie wianków oraz szukanie Kwiatu Paproci, a także inne wróżby miłosne przy nocnej zabawie.

Niektóre z tegorocznych obchodów: [edytuj]

* 12-14.06.2009 Drohiczyn - Zlot Wojowników Słowian i Wikingów. W trakcie puszczanie wianków i chodzenie po węglach;
* 19-21.06.2009 Nowa Wieś k/Pruszkowa - Mazowiecka Noc Kupały organizowana przez Rodzimy Kościół Polski. Tradycyjne obchody na łonie natury, pełne pierwotnej magii i przesiąknięte obecnością etnicznych, słowiańskich bóstw;
* 20.06.2009 Kraków - Wianki 2009. Liczne koncerty muzyczne, a o północy widowisko pirotechniczne;
* 20.06.2009 Warszawa, podzamcze - Wianki nad Wisłą. Stołeczna Estrada, jak co roku, zaprasza mieszkańców stolicy do rodzinnej, radosnej zabawy na największej imprezie masowej w Warszawie;
* 20.06.2009 Dziekanowice, Mały Skansen. Noc Kupały - koncert, taniec z ogniem oraz widowisko obrzędowe;
* 20-21.06.2009 Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich - Noc Kupały organizowana przez Drużynę Grodu Trzygłowa. Oprócz wioski Słowian, pokazu rzemiosła, zespoły muzyki dawnej z repertuarem kupalnym, m.in Ruta, Percival i Tryzna;
* 20-21.06.2009 Kalisz, Gród Piastów na Zawodziu - Noc Kupały. Przywołany zostanie duch pradawnych czasów i każdy będzie mógł poczuć atmosferę tego najpopularniejszego słowiańskiego święta.
* 20-21.06.2009 Gdynia, Centrum / Bulwar Nadmorski / Plaża Śródmieście - Gdyńskie Cudawianki. Wydarzenie plenerowe nawiązujące do pogańskiej tradycji - przestrzeń wypełni szereg muzyczno-wizualno-artystyczno-performerskich działań.
* 20-21.06.2009 Stary Węgliniec IX edycja Nocy Świętojańskiej - cyklicznej imprezy plenerowej;
* 20-21.06.2009 Wrocław - Noc Świętojańska. Plenerowa impreza integracyjna, kultywująca obyczaje słowiańskiego Święta Zakochanych;
* 20.06.2009 Poznań, Noc Kupały w Botaniku - prelekcja oraz zwiedzanie kolekcji roślin szklarniowych;

Źródło: wilkinews


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365