 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-02-2006 17:57 | Piotrowski (18 punktów) | Różne wizerunki śmierci | Witam, W tym roku piszę mature. Wiadomo, że trzeba się przygotowywać, na razie jestem w trakcie tworzenia prezentacji na część ustną języka polskiego. Moim tematem jest: "Różne wizerunki śmierci w literaturze i malarstwie.Dokonaj analizy porównawczej wybranych dzieł." Mam wiele pomysłow na to jak zrobić tą pracę. Chciałbym bardzo przedstawić ateistyczne podejście do śmierci. Mógłby ktoś mi polecić jakieś utwory literackie które przedstawiają ww ateistyczne podejście do śmierci ? Przez 3 lata liceum nauczyciele skupiali się tylko na tym by pokazać, że po śmierci idzie się do nieba lub do piekła. Ja będę miał pare chwil by im pokazać, że jednak są też inne poglądy. Z góry dziękuję : )
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Itachi-san (468 punktów) | ?(...)będę miał pare >chwil by im pokazać, że jednak są też inne poglądy. Z góry >dziękuję : )
Ciekawe też może być ukazanie jak wygląda motyw śmierci w innych religiach m.in islamie, dalekowschodnich koncepcjach religijno-filozoficznych jak hinduizm, buddyzm, taoizm, ale nie tak łatwo chyba z materiałami źródłowymi będzie...
|
|
 | | Piotrowski (18 punktów) | > ?(...)będę miał pare> >chwil by im pokazać, że jednak są też inne poglądy. Z góry> >dziękuję : )> Ciekawe też może być ukazanie jak wygląda motyw śmierci w innych religiach m.in islamie, dalekowschodnich koncepcjach religijno-filozoficznych jak hinduizm, buddyzm, taoizm, ale nie tak łatwo chyba z materiałami źródłowymi będzie...> Tak wiem, na chwilę obecną mam już buddyjską wizję śmierci, przedstawioną w utworze "Odrzućmy raz..." L. Staffa . Jakkolwiek, dziekuję za odpowiedź
|
|
| Tomek | Szukasz śmierci? | Jeśli jeszcze nie próbowałeś to może coś znajdziesz tu: alpha.bn.org.pl/screens/opacmenu_pol.htmlWybierz: HASŁO PRZEDMIOTOWE Następnie wpisz: śmierć No i przeglądaj... Może znajdziesz coć, co uznasz za obiecujące...
|
|
 | | Piotrowski (18 punktów) | Odp: Błąd w adresie | > alpha.bn.org.pl/screens/opacmenu_pol.html> To jest poprawny adres strony... Oczywiście jeśli coś będzie obiecujące, to jeszcze trzeba sprawdzić, czy pozycja jest w pobliskiej bibliotece...Adres byl dobry  Tak właśnie, wiele ciekawych pozycji znalazłem, ale w większości to książki trudno dostępne niestety. Ale będę szukał, dzięki.
|
|
| Maciek (50 punktów) | Odp: Różne wizerunki śmierci | >Witam, >W tym roku piszę mature. Przez 3 lata liceum >nauczyciele skupiali się tylko na tym by pokazać, że po >śmierci idzie się do nieba lub do piekła. Ja będę miał pare >chwil by im pokazać, że jednak są też inne poglądy.
Oj tutaj bym uważał... 3 lata liceum walczyłem z pozornym uczeniem uczniów myślenia, jak to jest ładnie napisane w programie i założeniach po "wielkiej" reformie. Problem w tym, że jeżeli pokażesz za dużo rzeczy z poza podręcznika, to możesz zostać potraktowany jak zwyczajny głupek, proste: "nie umiesz, nie potrafisz, siadaj ndst...". Choć mam nadzieje, że nauczyciele w Twojej szkole są mniej ograniczeni, moi widzieli podręcznik i tylko to słuszne, co on zawierał. Jedyna słuszna interpretacja wiersza, to ta, którą autor zamieścił w podręczniku, a przecież chyba nie po to tworzy się poezje...
Pozdrawiam i życzę powodzenia. Maciej
|
|
 | | Piotrowski (18 punktów) |
> Oj tutaj bym uważał... 3 lata liceum walczyłem z pozornym uczeniem uczniów myślenia, jak to jest ładnie napisane w programie i założeniach po "wielkiej" reformie. Problem w tym, że jeżeli pokażesz za dużo rzeczy z poza podręcznika, to możesz zostać potraktowany jak zwyczajny głupek, proste: "nie umiesz, nie potrafisz, siadaj ndst...". Choć mam nadzieje, że nauczyciele w Twojej szkole są mniej ograniczeni, moi widzieli podręcznik i tylko to słuszne, co on zawierał. Jedyna słuszna interpretacja wiersza, to ta, którą autor zamieścił w podręczniku, a przecież chyba nie po to tworzy się poezje...> Pozdrawiam i życzę powodzenia. MaciejPrzypomina mi się Ferdydurke  Niestety takie sytuacje bywały np. na Historii zostałem zapytany o początek II wojny światowej. Powiedziałem o układach między Watykanem a Hitlerem, zostałem upomniany żebym nie bluźnił. Następnym moim "potknięciem" było powiedzienie, że ...Nietzsche gdyby żył wcale by nie chciał aby jego (i tak strasznie zmodyfikowaną, chociażby dlatego, że Nietzsche był przeciwnikiem "Boga" a Niemcy "Gott mit uns" to hasło mówi samo za siebie) ideologie o nadczłowieku używali naziści...siadaj, ndst. Na innych przedmiotach jest raczej normalnie. Tak czy inaczej dobrze, że na maturze jest komisja 3 osób w tym chyba dwie nie z naszej szkoły.
|
|
 | | Zuzanna |
> Oj tutaj bym uważał... 3 lata liceum walczyłem z pozornym uczeniem uczniów myślenia, jak to jest ładnie napisane w programie i założeniach po "wielkiej" reformie.> Jedyna słuszna interpretacja wiersza, to ta, którą autor zamieścił w podręczniku, a przecież chyba nie po to tworzy się poezje...> Pozdrawiam i życzę powodzenia. MaciejJa mam taki sam problem.Prowadzę wolkę z wiatrakami o inretpretację poezji.Moje szczęście polega na tym,że moja polonistka jest otwarta światopoglądowo,mało tego,docenia moje nadinerpretacje,ale wspomina także o tym,że na maturze,przy analizie wiersz nie będą one punktowane. Jaki z tego wniosek: sprytny,przebiegły i inteligentny uczeń musi przewidzieć odpowiedzi z klucza( napisanego przez 'TYCH Z GÓRY"-w całkowitym pejoratywntym sensie  i stosować argumenty w swojej analizie,dla jak największej liczby punktów(to takie materialne,byłabym wręcz skołnna wyrazić się następująco:to profanacja poezji), a swoje osobiste refleksje napisać,tyle że na osobnej kartce,i schować do szuflady,ewentualnie przy odrobinie szczęścia czekać,aż ktoś się nimi zainteresuje  .
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|