Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wieczne męki?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
10-02-2003 11:37Bogdan RinkWieczne męki?
Mam pytanie odnośnie wiecznośni/skończoności mąk piekielnych. Czy wie ktoś może na jakiej tradycji chrześcijańskiej opierał się ks. Franciszek Hodur,główny ideolog Kościoła Polskokatolickiego, kiedy podważył wieczność kar piekielnych?

Svarozyc (60 punktów)
Witam.
Do jakiej bezpośrednio tradycji ks. Hodur się odwoływał, tego niestety nie wiem. Mogę natomiast wskazać, jacy chrześcijańscy myśliciele w tej czy innej postaci wyrażali ideę apokatastazy (zbawienia wszystkich istot, a tym samym zaprzeczenia wieczności kar piekielnych).

Byli to przede wszystkim:
Orygenes, Grzegorz z Nazjanu, Dydym Ślepy, Teodor z Mopsuestii, Jan Szkot Eriugena oraz przede wszystkim Grzegorz z Nysy. Ten ostatni, pomimo iż apokatastaza jako taka nie stanowi części nauczania Kościoła katolickiego, nigdy nie został oficjalnie wyklęty. Tego szczęścia (?) nie miał natomiast szlachetny Orygenes.
Pozdrawiam,
Svarozyc.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365