Racjonalista - Strona głównaDo treści
Racjonalista religijnie wyrozumiały

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
13-06-2002 22:44Mariusz Agnosiewicz (moderator)Racjonalista religijnie wyrozumiały
Czasami spotykam się z zarzutami, iż racjonalista winien być dla religii pobłażliwy i zająć się jedynie swoim racjonalizmem. Że nie należy religii 'atakować', lecz zamknąć się w swoim towarzystwie wzajemnej adoracji i z duszą pełną 'pokory' i 'tolerancji' spoglądać na systemy racjonalizmowi przeciwne. Względnie można wyjść z braterskim słowem pokoju w kierunku grup 'antyracjonalistycznych' (z istoty swej), bo a nuż trafi się tam jaki racjonalista, a jak wiadomo więcej pociechy z 'nawróconej' owcy, niż ze wzajemnego utwierdzania w prawdzie

Proszę wybaczyć sarkazm, ale jest to moim zdaniem niezrozumienie istoty rzeczy. Z pewnością warto to rozwinąć w jakims dłuższym tekście, ale chciałbym poznać co o tym myslicie


Notabene - patrząc obiektywnjie to nie atakujemy przecież religii. To historia, logika i rozum je atakuje. Przecież najwięlszym wrogiem dzisiejszego Kościoła jest jego 'wczoraj', największym wrogiem chrześcijaństwa jest Biblia (czytać, czytać, czytać - i myśleć - koniec chrześcijaństwa). Chrześcijańska aksjologia psuje człowieka - mamy milczeć? Tak, za takie coś częściej spotyka się z furiatycznym atakiem fanatyków, ale może kiedyś...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kowalska

> Biblia (czytać, czytać,
>czytać - i myśleć - koniec chrześcijaństwa).
>Chrześcijańska aksjologia psuje człowieka - mamy
>milczeć? Tak, za takie coś częściej spotyka się z
>furiatycznym atakiem fanatyków, ale może kiedyś..

TYCH ludzi trzeba wyzwolić! Pomóc im trzeba pogubili się w braku własnych rozumków biedne,biedne owieczki..... Odwiedziłam ostatnio pośrednio przez racjonalistę strnę www.mateusz.pl siedziałam dwie godziny czytając listy i odpowiedzi (o zgrozo!) księży i nie tylko. NP:"stosunek nie zakończony depozytem nasienia w pochwie jest grzechem" ja bardzo przepraszam, że ja tak o seksie, ale to nawet nie chodzi o jakąś przesadną manipulację, to zwyczajnie obrzydliwe!!!! Wrażliwa to bardzo nie jestem, ale do szału doprowadzają mnie ci zbłądzeni ludzie, pół biedy jak czytają biblie i sami potrafią (a niektórzy potrafią) ją zinterpretować, ale tam jasno wynika, że najważniejsze w tym wszsystkim jest stanowisko księdza (a każdy mówi co innego). Tak się zagalopowałam, że zapomniałam o czym traktowało pytanie , a więc TAK PRAWDĘ RACJONALISTY NALEŻY GŁOSIĆ jeśli jest wśród NICH chociaż jedna wrażliwa, dociekliwa istota to należy ją uratować od piekła wątpliwości i zastąpić "wąską ścieżkę krzyża" wschodami i zachodami słońca prawdy, którą będzie mogła stąpać do końca życia
gewurael
>Czasami spotykam się z zarzutami, iż racjonalista
>winien być dla religii pobłażliwy i zająć się
>jedynie swoim racjonalizmem. Że nie należy
>religii 'atakować', lecz zamknąć się w swoim
>towarzystwie wzajemnej adoracji i z duszą pełną
>'pokory' i 'tolerancji' spoglądać na systemy
>racjonalizmowi przeciwne. Względnie można wyjść z
>braterskim słowem pokoju w kierunku grup
>'antyracjonalistycznych' (z istoty swej), bo a
>nuż trafi się tam jaki racjonalista, a jak
>wiadomo więcej pociechy z 'nawróconej' owcy, niż
>ze wzajemnego utwierdzania w prawdzie

>Proszę wybaczyć sarkazm, ale jest to moim zdaniem
>niezrozumienie istoty rzeczy. Z pewnością warto
>to rozwinąć w jakims dłuższym tekście, ale
>chciałbym poznać co o tym myslicie


>Notabene - patrząc obiektywnjie to nie atakujemy
>przecież religii. To historia, logika i rozum je
>atakuje. Przecież najwięlszym wrogiem
>dzisiejszego Kościoła jest jego 'wczoraj',
>największym wrogiem chrześcijaństwa jest Biblia
>(czytać, czytać, czytać - i myśleć - koniec
>chrześcijaństwa). Chrześcijańska aksjologia psuje
>człowieka - mamy milczeć? Tak, za takie coś
>częściej spotyka się z furiatycznym atakiem
>fanatyków, ale może kiedyś...


< cóż nie sądzę byście kiedykolwiek spotkali się z człowiekiem który na poziomie wytłumaczył by wam fakt , iż jesteście w błędzie , nie z powodu racjonalizmu ale osądu , iż tylko wy działaćie zgodnie z rozumem .... odmawiając tej cnoty nam powszednim zjadaczom chleba , to nie fanatyzm zadecydował o waszym obliczu , tylko wy sami i nie ma w tym przekory , utrzymajcie w ryzach również tych co bezmyślnie i bezrozumnie krytykują kościół to oni psują wam wizerunek i nikt kto miałby cokolwiek do powiedenia , nie podejmuje z wami polemiki , a jest taki ludzi troszkę .

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365