15 sierpnia - w dniu koncertu Madonny - inicjatywa Armia Wyzwolenia
Madonny zaprasza wszystkich chętnych na kontrmanifestację przed bramą
wejściową. Inicjatywa ma być odpowiedzią na protesty Ruch Suwerenności
Narodu Polskiego.
W protest AWM zaangażowało się oddolnie kilkanaście osób - głównie studentów.
Wojciech Przedoniak - społeczny koordynator akcji - podkreśla, że protest nie jest
wymierzony w katolików: Chcemy pokazać tylko, że symbole religijne są częścią kultury i
nie mogą być zawłaszczane przez dominujące w państwie wyznanie. Nawet w
sklerykalizowanym średniowieczu w sztuce, poezji czy architekturze swobodnie
nawiązywano do motywów religijnych. Zwalczanie obiegu idei w kulturze - do czego
namawia Ruch Suwerenności Narodu Polskiego - jest już niebezpieczną formą cenzury.
Organizowany 15 sierpnia protest będzie miał formę happeningu. Jego uczestnicy
pikietować będą przed bramą trzymając w rękach tablice z historycznymi wizerunkami
Madonn - od tych ortodoksyjnych i historycznych (Madonna z Dzieciątkiem z katedry w
Faras, wyrzeźbiona około 1005 roku), poprzez obrazoburcze (Madonna z odkrytymi
piersiami, namalowana przez Jeana Fouqueta, ok. 1450 roku na podstawie portretu
kochanki Karola VII - Agnes Sorel) i te popkulturowe i kiczowate (Madonna w formie
butelki na wodę święconą).
Spotkajmy się 15 sierpnia! Więcej informacji wkrótce. Organizatorzy szykują także
dowcipną niespodziankę dla wszystkich uczestników manifestacji Ruchu Suwerenności
Narodu Polskiego.
Aktualne informacje dotyczące inicjatywy znaleźć można na stronie
wyzwoleniemadonny.wordpress.com/